Az AFP hírügynökség budapesti tudósítása beszámolt arról, hogy magyar zsidó szervezetek és az izraeli nagykövetség egyaránt elítéltek azt, hogy egy állami egyetem meghívta előadóként Mahmúd Ahmadinezsádot, „Irán populista volt elnökét”.
Mint arról beszámoltunk, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem meghívására hátfőn Magyarországra érkezett Mahmúd Ahmanidezsád, aki 2005 ás 2013 között volt az iszlám köztársaság államfője.
A francia hírügynökség emlékeztet arra, hogy az iráni politikus többször beszélt arról, miszerint Izrael sorsa a jövőben az, hogy „letöröljék a térképről”, továbbá a holokauszt szerinte csupán „mítosz”.
Az AFP ismerteti a magyarországi zsidó hitközségek tiltakozását a „nyíltan antiszemita” Ahmadinezsád látogatása ellen. A nyilatkozatban felszólították az egyetemet, hogy „fontolja meg, meg akarja-e adni Ahmadinezsádnak a lehetőséget, hogy veszélyes és mérgező eszméit az intézmény falai között terjessze”.
A budapesti izraeli nagykövetség szintén „súlyos sértésnek” nevezte a látogatást, amely „lábbal tiporja” a holokauszt során meggyilkolt 600 ezer magyar zsidó emlékét.
A francia hírügynökség megkeresésére sem az egyetem, sem pedig az antiszemitizmussal szemben hivatalosan zéró toleranciát hirdető magyar kormány nem válaszolt.
Az ILNA iráni hírügynökség szerint Ahmadinezsád azért érkezett Magyarországra, hogy beszédet tartson és részt vegyen az egyetemen május 6. és 10. között zajló környezetvédelmi témájú tanácskozáson.
A 67 éves politikus jelenleg Ali Khamenei ajatollah legfőbb vezető tanácsadó testületének tagja.
A vitatott látogatás kapcsán az AFP megjegyzi, hogy Orbán Viktor szoros kapcsolatokat ápol izraeli kollégájával, Benjamin Netanjahuval, és egyértelmű támogatását fejezte ki Izrael gázai katonai offenzívája mellett. Ugyanakkor „Magyarország barátságosan viszonyul Iránhoz is. Szijjártó Péter külügyminiszter idén februárban Teheránban tárgyalt, ami ritka látogatást jelentett egy EU- és NATO-tagállam részéről” – írja az AFP tudósítása.