Iráni lapok írása szerint nem mindennapi politikust látott vendégül a Nemzeti Közszolgálati Egyetem: dr. Deli Gergely rektor meghívására kedden és szerdán előad a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Mahmúd Ahmadinezsád volt iráni elnök. Iráni újságok úgy tudják, az NKE a „közös értékek a globális környezetben” témáról szóló tudományos találkozóra invitálta a politikust.
Az Euronews információi szerint május 6-11 között tartják a rendezvényt a Ludovikán. A tanácskozás valószínűleg zárt körű, mert az NKE honlapján ugyanis nyoma sincs ilyen rendezvénynek.
A meghívás azért is különös, mert Ahmadinezsád, aki 2005-2013 között volt az iszlám köztársaság elnöke, nem annyira környezetvédelmi, mint szélsőségesen iszlamista, antiszemita, Izrael- és Amerika-gyűlölő, holokauszttagadó nézeteiről ismert.
Ő volt az Izraelt és a nyugati világot máig fenyegető iráni nukleáris program egyik szorgalmazója – külön rendeletben tiltotta ki az ENSZ-ellenőreit az ország nukleáris létesítményeiből -, elnöki időszakában ráadásul drámaian romlott az emberi jogok, a kisebbségek helyzete Iránban.
Ahmadinezsád a kereszténységet és a judaizmust az egyetlen helyes úttól, az iszlámtól való „elhajlásnak” tartja. 2005-ben, egy Khomeini ajatollaht dicsérő beszédében bejelentette, hogy „Izraelt le kell törölni a térképről”, a holokausztot pedig többször is „mítosznak” nevezte, amit csak azért fabrikáltak, hogy a zsidók létrehozhassanak egy saját államot. Megjegyzéseit számos nyugati vezető és az Európai Bizottság is élesen visszautasította.
Egy évvel később a teheráni kormány egy tudományos konferenciának álcázott találkozót szervezett holokauszttagadóknak, és az elnök égisze alatt egy holokausztot kigúnyoló karikatúra-kiállítást is rendeztek. 2010-ben is nemzetközi felháborodást keltett, amikor az ENSZ-ben kirohanást intézett a „cionista rezsim” ellen, tiltakozásul 12 tagállam – köztük Magyarország – kivonult a Közgyűlésből.