2019-ben Pikó a szavazatok 49,6 százalékával, 11241 szavazattal győzte le akkori (és mostani) fideszes ellenfelét, Sára Botondot, aki 48,4 százalékot, 10972 szavazatot kapott.
Sokáig úgy tűnt, hogy a polgármester mögött egységesen felsorakozik az ellenzék, de a dolgok jelenlegi állása szerint a szocialisták külön indulhatnak a választáson – az induláshoz szükséges ajánlásokat le is adták a választási bizottságnál.
A szocialista párt ahhoz ragaszkodott volna, hogy korábbi egyéni győztes képviselői, mint Camara-Bereczki Ferenc Miklós, Szili-Darók Ildikó és Czeglédy Ádám, újra induljanak a választásokon, ám a polgármester azt kérte az ellenzéki pártoktól, hogy a 12 egyéni jelölt harmadának személyéről ő dönthessen, és a 4 általa felkért jelölt között végül 1 szocialista politikus volt – a maradék 8 helyet viszont a DK, a Momentum és a Párbeszéd felosztotta egymás között.
Egyik fél sem rántotta el a kormányt
Pikó András jelöltjei között voltak az őt támogató C8 Egyesület, továbbá a Jámbor András-féle Szikra Mozgalom támogatottjai, valamint Camara-Bereczki Ferenc MSZP-s politikus. A maradék 8 helyet gyakorlatilag felosztotta egymás között a DK, a Momentum és a Párbeszéd. Camara-Bereczki végül függetlenként indul Pikó és a többi párt támogatásával. Vele szemben az MSZP nem állít jelöltet, a többi 11 körzetben azonban – még most, az ajánlások leadási határideje előtti napon is így tűnik – elindulnak, sőt saját polgármesterjelöltet is állítanak Pikó jelenlegi alpolgármestere, Szili-Darók Ildikó személyében – erről korábban a Népszava írt.
A mostani választási megállapodás részeként Pikó András azt kérte az őt 2019-ben támogató pártoktól, hogy a 12 egyéni választókerület harmadában ő jelölhessen képviselőt. Ebből a négy jelöltből egy a szocialista Camara-Bereczki Ferenc, aki végül – bár párttagságát megőrizte – független jelöltként indul a választáson úgy, hogy az MSZP nem indít vele szemben saját jelöltet.
Az MSZP-ből származó információnk szerint minden más körzetben a szocialista párt péntekre összegyűjtötte a szükséges ajánlásokat és a jelenlegi MSZP-s alpolgármester, Szili-Darók Ildikó polgármesterjelölti indulásához szükséges aláírásokat is összegyűjtötték.
Arról, hogy a 2019-es ellenzéki győzelem után miért bomlott fel a józsefvárosi baloldali szövetség, megoszlanak a vélemények. Pikó András és támogatói úgy látják, hogy az MSZP egy egy-kétszázalékos párt immár Budapesten is, így nem indokolt az egyéni jelöltek harmadát-negyedét átadni nekik; a szocialisták szerint viszont még mindig ők a legbeágyazottabb baloldali erő Józsefvárosban. A DK és az MSZP már 2022-ben saját frakciót hozott létre a képviselőtestületben, ám ettől függetlenül a DK-nak most sikerült megállapodnia Pikó Andrással a közös indulásról.
A helyzetet természetesen nagyon másképp látja Pikó András polgármester és Veres Gábor, a helyi MSZP elnöke.
Így látja Pikó András…
2022 áprilisa után egyértelművé vált, hogy csak olyan szövetségnek van esélye, amely képes a polgármester vezetésével az ellenzéki törzsszavazókon túlról is bevonzani és mozgósítani kormánykritikus választókat – ezért kellenek a civilek és a Szikra – reagált megkeresésünkre Pikó András polgármester.
„2022 áprilisa felerősítette a meggyőződést, hogy ezt a kerületet csak szívós terepmunkával és állandó jelenléttel lehet megnyerni, hiszen 2019-ben én is, 2022-ben Jámbor András is így nyert. Ehhez a pártok erőforrásai biztosan elégtelenek. 22 után ráadásul tovább gyengültek, plusz az önkormányzati kampány és az EP-kampány között oszlanak meg a csökkent erőforrásaik is – ezért kellettek a civilek és ezért ragaszkodtam a terepen legjobban dolgozó képviselőhöz, Camara-Bereczki Ferenc Miklós indulásához (és nem azért, mert szocialista)” – tette hozzá a polgármester.
A polgármester szerint számított a pártok társadalmi támogatottsága is. „A szövetségkötés idején egyértelmű volt, hogy akkor a DK-nak és a Momentumnak a támogatottsága jócskán meghaladja a szocialistákét. Ezért nem tudtam vitatkozni azzal, hogy a DK és a Momentum így osztotta el a pártok számára fenntartott 8 helyet” – reagált Pikó András érdeklődésünkre, hozzátéve: „a kegyelmi ügy utáni helyzet, Magyar Péter fellépése nyomán megváltozott közhangulat biztosan nem azt erősíti, hogy a helyi politika főkuszában az olyan viták álljanak, hogy valamely pártnak egy-vagy két képviselőjelölti helye van-e vagy sem. Aki semmi másról nem tud beszélni, csak önmagáról, az nem tiszteli a választóit és magatartásával a Fidesz hatalmának visszaépülését szolgálja Józsefvárosban”.
… és így a kerületi MSZP-elnök
Veres Gábor kerületi MSZP-elnök a történtekkel kapcsolatban azt írta az atv.hu-nak:
„A Momentum a jelenlegi kutatások alapján történelmi mélyponton van. Mi indokolja, hogy 4 helyen indíthat jelöltet, és övék a közös lista 1., 3. és 4. szemben az MSZP egyetlen helyével?” „Szeretnénk tudni, hogy a Momentum jelöltjei vagy a nem mérhető Szikra Mozgalom vagy C8 egyesület tagjai mennyivel végeztek el több munkát a józsefvárosiakért az elmúlt 5 évben, mint a szocialista képviselők?”
Veres szerint csúsztatás, hogy a DK és a Momentum osztották volna föl egymás között a választókerületeket az MSZP rovására, szerinte Pikó András kérése vezetett a konfliktushoz, amely a körzetek harmadában ő szeretne képviselőt jelölni és ezek közül egyetlen, ráadásul konkrétan megnevezett MSZP-s politikust lát szívesen, Camara-Bereczki Ferenc személyében.
Veres Gábor szerint „az MSZP-nek vannak szavazói Józsefvárosban is. Vannak olyanok, akiket senki más nem képvisel. Az MSZP támogatottságára vonatkozó „állítással nem az MSZP-t sérti meg Pikó András, hanem azokat a baloldali polgárokat, akik számára fontos a következetes, baloldali politika”.
„Az MSZP képviselői megdolgoztak azért, hogy legalább az esélyt megkapják arra, hogy újra megpróbálják elnyerni a választók bizalmát. Aki nem a leginkább esélyes jelölteket akarja elindítani egy körzetben, annak kell majd elszámolnia a lelkiismeretével és a választókkal, ha esetleg mégsem sikerülne megőrizni az ellenzéki többséget Józsefvárosban. Az MSZP-nek vannak értékei, van programja, vannak jelöltjei, van szervezete, van tapasztalata és szakmai tudása. Ha ez nem kell Pikó Andrásnak, akkor csak a választókban bízhatunk. Ők a legbölcsebbek” – reagált a történtekre Veres Gábor.
Konfliktus a közétkeztetés körül
Bár az ellentétek hosszú időre nyúlnak vissza, idén februárban már nyílt volt a konfliktus az MSZP és a polgármestert támogató pártok között. Egy februári bizottsági zárt ülésen a józsefvárosi közétkeztetés körül alakult ki nézeteltérés.
Az ügy előzményei: Pikó András és a Fidesz között 2020-ban komoly vita robbant ki a kerületi közétkeztetés körül, miután az önkormányzat felmondta a korábbi, Pikóék által Mészáros Lőrinc-közelinek tartott Pensio Kft-vel (később: Klassz Menza Kft.) kötött szerződést a közétkeztetésről, és az Eurest Kft-t bízták meg az étkeztetés további lebonyolításával.
Ezzel a városvezetés szerint több százmilliót spóroltak a kerületnek, viszont a Közbeszerzési Döntőbizottság 50 millió forintra bírságolta az önkormányzatot, amit hosszú pereskedés követett – a bírság végül érvényben maradt, ám a 2021-ben megkötött új szerződéseket ez nem érintette; a polgármester szerint a váltással a kerület minden szempontból nyert. Pikó András később pert nyert az érintett céggel szemben, amely azt kifogásolta, hogy a polgármester a Klassz Menza Kft-t fideszes haveri cégnek nevezte.
A Pensio / Klassz Menza szerződés felmondása után a közétkeztetést átmeneti szabályok szerint bonyolították a kerületben. Ezt orvosolandó 2020 végén a kerület új pályázatot írt ki a közétkeztetés lebonyolítására, amit részben a közétkeztetés terén világszerte komoly tapasztalatokkal rendelkező világcég magyar leányvállalataként működő Eurest (később: DELIREST), részben pedig a péceli FoodHost(korábbi nevén: AUTEX) Kft. nyerte meg.
Az önkormányzat Költségvetési és Pénzügyi Bizottsága 2024. február 19-ei zárt ülésén a közétkeztetés volt napirenden, mivel a DELIREST és a FoodHost által megnyert pályázat lejárt. Az idei pályázaton a FoodHost már nem indult, a DELIREST és két másik cég lett a befutó a három részre bontott pályázaton.
A bizottsági ülésen Veres Gábor, az MSZP kerületi elnöke azt javasolta, hogy a pályázóktól kérjenek be árindoklást. A javaslatot a bizottság először 5-3 arányban elfogadta, ám a Pikót támogató C8 képviselője, Csordás Anett jelezte, hogy rossz gombot nyomott meg, így az állás a jegyzőkönyv szerint 4-4-re módosult és Veres javaslatát elvetették. Formai okokra hivatkozva (nem rendeltek el új szavazást Csordás szavazatának korrekciójára) a kormányhivatal törvényességi felhívással élt a bizottságnál.
Elmérgesedett viszonyok, súlyos vádak
A szocialisták a fentiek miatt azt kérték a jegyzőtől, hogy igazolja a jegyzőkönyv tartalmának valódiságát, a polgármester környezetéből viszont azt mondják, az MSZP megakadályozta volna, hogy a kerületben egyáltalán legyen közétkeztetés.
Veres Gábort a polgármestert támogató pártok azzal vádolták, hogy összejátszott a Fidesszel, mert sms-t váltott a bizottsági ülés szünetében a Fidesz egyik képviselőjével, Juharos Róberttel, Pikóék szerint arról, hogy közösen hogyan tegyék határozatképtelenné az ülést. Kérdésünkre Veres Gábor kikérte magának ezt az állítást és azt is visszautasította, hogy meg akarta volna akadályozni a kerületi közétkeztetés zökkenőmentes lebonyolítását. Állítása szerint ő a pályázat átláthatóságában volt érdekelt, ezért javasolta az árindoklás kérését a nyertesektől és a második helyezett cégektől.
A polgármester környezetéből a konfliktus okaként azt is megjelölték, hogy szerintük Veres Gábor és Pikó András elképzelései eltértek a kerület vagyongazdálkodásáról. Példaként azt hozták fel, hogy a városvezetés kiürített ingatlanokat bocsátott értékesítésre nyílt versenyben, míg a szocialisták szerintük olyan lakott épületeket, amelyek iránt konkrét befektetői érdeklődés volt.