Itthon

Egyre rosszabb a helyzet az egészségügyben: újabb osztályok zárhatnak be

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyidőjárásNATOBrüsszel
Hirdetés
Hirdetés

Újabb anomáliák az egészségügyben. Májusban újabb osztályok és szolgáltatások szünetelnek. Ez azt jelenti, hogy az adott intézményhez tartozó betegeket más intézményekben látják el.

Hirdetés

Komáromi Zoltán szerint hónapról hónapra egyre rosszabb a helyzet az egészségügyben, a kormány pedig csak követi az eseményeket. Kincses Gyula úgy látja, ennyi pénzből nem lehet egy ennyire széttagolt ellátórendszert működtetni. Kunetz Zsombor pedig arról beszélt Híradónknak, át kellene szervezni a kórházi ellátást, de most csak bedobták a gyeplőt, és majd lesz valami.

Újabb osztálybezárásokra kell felkészülni az egészségügyi intézményekben – szúrta ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ határozatait a 444. Ezekből derült ki, hogy országos szinten van olyan egészségügyi intézmény, ahol szünetel például a kézsebészeti, az ortopédiai, a mammográfiai, az allergológiai és a klinikai immunológiai szakrendelés, vagy a klinikai onkológiai szakrendelés, illetve az idegsebészeti járóbeteg-szakellátás. Több helyen a CT-berendezések meghibásodása miatt kell a betegeknek másik egészségügyi intézménybe menni.

Komáromi Zoltán szerint ezzel a jelenséggel három probléma van. Az egyik, hogy a központosított kórházvezetés meg sem kísérelte eddig megoldani a nyugdíjba vonulás kapcsán jelentkező szakemberhiányt.
 

„A másik probléma, hogy azok az intézmények, ahová irányítják a betegeket, tulajdonképpen rosszabb helyzetbe kerülnek, mert a saját ellátási területükön kívülről kell betegeket ellátni, ezáltal ott is növekednek a várakozási listák, előjegyzési listák.

A harmadik problémaként Komáromi Zoltán a mentési kapacitás kritikus lecsökkenését nevezte meg. A Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke szerint a jelenlegi helyzetben nincs semmi meglepő.

„Minden szakember tudja, hogy ennyi pénzből ezt a széttagolt ellátórendszert nem lehet működtetni. Egyrészt több pénz kellene ahhoz, hogy a működés zavartalan legyen, másrészt a megváltozott szakmai körülményeknek megfelelően koncentrálni kellene az ellátórendszert. Ennyi szakemberrel nem lehet ennyi telephelyet folyamatosan működtetni.”  

Kunetz Zsombor arról beszélt híradónknak, hogy most nem előre meghatározott módon történnek az átalakítások, hanem a káosz rendező elve alapján.

„Ezt egészen pontosan addig lehet csinálni, amíg a Fidesz választási nyerésének az esélyét nem csökkenti ez az állapot, abban a pillanatban, ahogy a Rogán-művek mérései azt fogják kihozni, hogy ez veszélyezteti a regnáló hatalmat, abban a pillanatban valamilyen megoldást kénytelen lesznek rá találni. Ez addig a pillanatig megy.” 

Megkérdeztük mindhárom egészségügyi szakértőt, hogy egy egytől tízes skálán milyen állapotban van jelenleg a hazai egészségügy. Komáromi Zoltán szerint a nagyobb városokban 4-es, 5-ös szinten van, míg a kisebb városokban, ahol nincs kórház csak rendelőintézet és szakemberhiánnyal is küzdenek, ott 2-es, 3-as fokozatnál tart a rendszer. Kincses Gyula csak azért értékelte 4-5-re, mert bár egyre több zavar van az egészségügyben, az abban dolgozók hősies helytállása miatt működik még mindig. Kunetz Zsombor úgy látja, ha a német rendszert 8-asra értékeli, akkor a magyar rendszer jelenleg a 2-3-as szinten áll.
 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek