„Határozott lehűlésnek indultak” a német-magyar kapcsolatok, amelyeket eddig érdemben nem érintettek az Orbán-kormány vitái Brüsszellel, és ennek oka a külföldi befektetőkkel szemben ellenséges magyar gazdaságpolitika – írja az amerikai üzleti hírportál.
A Bloomberg emlékeztet rá, hogy Németország „szerelmi kapcsolata” Magyarországgal hosszú múltra tekint vissza. „A kommunizmus idején a Balaton-parti üdülőhelyek a kelet- és nyugatnémetek találkozóhelyei voltak. 1989 nyarán a magyar határőrök átengedték a keletnémeteket Ausztriába, ami a vasfüggöny leomlásához hozzájárult.”
Ezeknek a gesztusoknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben a német befektetések folyamatosan érkeztek Magyarországra, és ez még a Budapest és Berlin közötti politikai feszültségek idején is fenntartotta a különleges kapcsolatot.
„Az Audi, a Mercedes-Benz, a BMW és újabban a fegyvergyártó Rheinmetall is a szoros kapcsolatok szimbólumává váltak, ám egyre nehezebben hagyható figyelmen kívül a kétoldalú ügyek új dimenziója, mégpedig az elégedetlen német befektetők.” – állítja az amerikai hírportál, amely szerint
a befektetőknek „elegük van Orbán Viktor miniszterelnöknek abból a kampányából, hogy kiszorítja a külföldi vállalatokat a magyar gazdaság egyre szélesebb területéről”
A fő kifogások a büntető adók, a gyorsan változó jogszabályi környezet és a szabályozási nyomás miatt fogalmazódnak meg, amelyek politikai kampányokkal keverednek. Ezek ráadásul a gazdaság több olyan területét érintik, ahol jelentős a német befektetői jelenlét, így többek között az élelmiszer-kiskereskedelem, az építőipar, a repülőtér-üzemeltetés, a banki és a biztosítási ágazat vállalatai ellen irányulnak.
Emellett panaszkodnak a kormányzathoz köthető korrupciógyanús részrehajlástól is, amely következtében „az Orbánhoz és pártjához közel álló emberek gyakran rendkívüli vagyonokhoz jutnak” – írja a Bloomberg.
A lap szerint mindez komoly veszélyekkel járhat: „Nem biztos, hogy ez a legjobb alkalom Orbán számára, hogy elidegenítse a külföldi vállalkozásokat. A német befektetések értéke három év alatt harmadával esett vissza, Magyarország gazdasági fellendülése akadozik, és egy új ellenzéki sztár emelkedik a felmérésekben az európai és helyi választások előtt.”
Ez utóbbi belpolitikai fejlemény kapcsán a Bloomberg megjegyzi, hogy Magyar Péter a felmérések szerint az elmúlt hetekben a legnépszerűbb ellenzéki személyiséggé vált Magyarországon, aki a hétvégén a hagyományosan kormánypárti vidéki városban, Debrecenben szervez tüntetést Orbán Viktor ellen.
A német befektetők számára továbbá az is elgondolkodtató, hogy a jövő héten Hszi Csin-ping kínai elnök Magyarországra látogat, amely a gazdasági kapcsolatok terén is a kelet felé nyitást erősítheti az európai partnerek rovására.