A nemzetiségi választásokat a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával egy napra, június 9-ére tűzte ki az NVB március 12-én.
Az NVB 2722 települési nemzetiségi választást írt ki, de ennél kevesebb települést érint a települési nemzetiségi választás, mert több olyan település is van, ahol több nemzetiség is választhat képviselőket.
A választást kitűző határozatában az NVB megállapította, hogy az egyes településeken az egyes nemzetiségek hány tagú nemzetiségi képviselő-testületet választhatnak. Ahol a választás kiírásakor száznál kevesebben szerepeltek a névjegyzékben, ott három-, ahol legalább százan, ott öttagú testületet választhatnak a nemzetiségi választópolgárok – írja az MTI.
A települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választását csak akkor lehet megtartani, ha legalább annyi jelölt van, mint a megválasztható képviselők száma.
Ez tehát azt jelenti, hogy ha nem lesz minden választás esetében három, illetve öt jelölt, úgy – bár az NVB kiírta – a voksolást az adott helyeken nem lehet megtartani.
Az NVB március 12-én 68 területi nemzetiségi önkormányzati képviselő-választást is kitűzött. A területi nemzetiségi önkormányzati választást ki kell írni, ha a fővárosban, vármegyében kitűzött települési nemzetiségi önkormányzati választások száma legalább tíz.
Öt évvel ezelőtt 527 települési és 2 területi nemzetiségi választás maradt el, mivel nem volt elegendő jelölt.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)