A UC Davis Health tudósai kimutatták, hogy az 1970-es években született emberek agya 6,6%-kal nagyobb térfogattal és 15%-kal nagyobb felülettel rendelkezett, mint az 1930-as években született emberek agya. A tanulmányt a JAMA Neurology című szaklapban tették közzé márciusban.
„A genetika nagy szerepet játszik az agyméret meghatározásában, de eredményeink szerint külső hatások – például egészségügyi, társadalmi, kulturális és oktatási tényezők – is szerepet játszhatnak” – mondta Charles DeCarli, a tanulmány szerzője, a UC Davis neurológus professzora.
A kutatók a Framingham Heart Study adatait tanulmányozták át, amely egy közösség alapú tanulmány és mintegy 75 éve zajlik. A tanulmány most már a második és harmadik generációs résztvevőkre is kiterjed. 1999 márciusa és 2019 november között a tudósok olyan egyének MR-vizsgálatait vizsgálták, akik 1925 és 1968 között születtek. A kutatók összesen 3226 résztvevő (53% nő, 47% férfi, a résztvevők átlagéletkora 57 év volt) agyi vizsgálatát elemezték ki, és figyelemre méltó mintázatot vettek észre – írja a New York Post.
Az agytérfogat (vagy intrakraniális térfogat) lassan, de folyamatosan, fokozatosan nőtt. Az 1930-as években az átlagos agytérfogat 1234 milliméter volt – de az 1970-es években az átlag már 1321 milliméter nőtt; ez 6,6%-os növekedést jelent. A kérgi felület – az agy felszíne – szintén növekedett: míg az 1930-as években születetteknél 2056 négyzetcentiméter volt, az 970-es években születetteknél már 2104 négyzetcentiméterre nőtt.
A kutatók a szürkeállomány, a fehérállomány és a hippokampusz – az agynak a tanulással és a memóriával kapcsolatos része – méretének növekedését is megfigyelték.
A fehérállomány az agy mély szöveteiben található, és olyan idegrostokat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az agy különböző részei közötti kommunikációt. Nevét az idegeket körülvevő fehér bevonatról (myelinhüvely) kapta, amely fehér színű.
A szürkeállomány viszont az agy külső rétege, és lehetővé teszi az egyének számára a mozgás, a memória és az érzelmek feletti ellenőrzést. A nevét magas koncentrációjú neuronális sejtestekről kapta, amelyek szürke színt kölcsönöznek a szövetnek.
Az eredmények biztatóak, mert a tudósok szerint ez a korral járó demencia, például az Alzheimer-kór visszaszorulását jelentheti.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)