Itthon

Egyre nagyobb az emberek agya, és ez jót jelent

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

Egy friss tanulmány kimutatta, hogy az agyunk valóban egyre nagyobb lesz az idő múlásával. A jó hír pedig az, hogy ezek az új eredmények segíthetnek csökkenteni az időskori demencia kockázatát is. 

Hirdetés

A UC Davis Health tudósai kimutatták, hogy az 1970-es években született emberek agya 6,6%-kal nagyobb térfogattal és 15%-kal nagyobb felülettel rendelkezett, mint az 1930-as években született emberek agya. A tanulmányt a JAMA Neurology című szaklapban tették közzé márciusban.  

„A genetika nagy szerepet játszik az agyméret meghatározásában, de eredményeink szerint külső hatások – például egészségügyi, társadalmi, kulturális és oktatási tényezők – is szerepet játszhatnak” – mondta Charles DeCarli, a tanulmány szerzője, a UC Davis neurológus professzora.

A kutatók a Framingham Heart Study adatait tanulmányozták át, amely egy közösség alapú tanulmány és mintegy 75 éve zajlik. A tanulmány most már a második és harmadik generációs résztvevőkre is kiterjed. 1999 márciusa és 2019 november között a tudósok olyan egyének MR-vizsgálatait vizsgálták, akik 1925 és 1968 között születtek. A kutatók összesen 3226 résztvevő (53% nő, 47% férfi, a résztvevők átlagéletkora 57 év volt) agyi vizsgálatát elemezték ki, és figyelemre méltó mintázatot vettek észre – írja a New York Post.

Az agytérfogat (vagy intrakraniális térfogat) lassan, de folyamatosan, fokozatosan nőtt. Az 1930-as években az átlagos agytérfogat 1234 milliméter volt – de az 1970-es években az átlag már 1321 milliméter nőtt; ez 6,6%-os növekedést jelent. A kérgi felület – az agy felszíne – szintén növekedett: míg az 1930-as években születetteknél 2056 négyzetcentiméter volt, az 970-es években születetteknél már 2104 négyzetcentiméterre nőtt.

A kutatók a szürkeállomány, a fehérállomány és a hippokampusz – az agynak a tanulással és a memóriával kapcsolatos része – méretének növekedését is megfigyelték.

A fehérállomány az agy mély szöveteiben található, és olyan idegrostokat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az agy különböző részei közötti kommunikációt. Nevét az idegeket körülvevő fehér bevonatról (myelinhüvely) kapta, amely fehér színű.

A szürkeállomány viszont az agy külső rétege, és lehetővé teszi az egyének számára a mozgás, a memória és az érzelmek feletti ellenőrzést. A nevét magas koncentrációjú neuronális sejtestekről kapta, amelyek szürke színt kölcsönöznek a szövetnek.

Az eredmények biztatóak, mert a tudósok szerint ez a korral járó demencia, például az Alzheimer-kór visszaszorulását jelentheti. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek