A nyomozók 2023 végén vették őrizetbe Vig Mórt, aki a NAV szerint illegális számlagyárat vezetett. A férfi azóta is rács mögött van. Az eljárás keretében a nyomozó hatóság az A-Híd Zrt-nél is házkutatást tartott. Ez a cég végezte a Lánchíd felújítását, amelynek pénzügyi hátteréről a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal készített friss jelentést.
Eszerint az A-Híd összesen 1,5 milliárd forintot utalt a Vig-féle Sunstrike Hungary Kft-nek, ahonnan majdnem a teljes összeg két ügyvédhez vándorolt. 1,3 milliárd forintot készpénzben vettek fel.
A Fidesz korrupciót sejt a háttérben, amit tovább erősít szerintük, hogy a Főváros 5 milliárd forinttal többet ütemezett be a felújításra, mint amennyit Tarlós István szánt.
Az ATV Híradónak küldött válaszában az A-Híd Zrt. visszautasította a jelentésben megfogalmazott vádakat. Mint írták, a Sunstrike Kft.-nek semmi köze nem volt a Lánchíd felújításához, így a projekt költségvetéséből sem részesült. A céggel egyedül reklámszerződésük volt – állítják.
A Főváros pedig úgy látja: a jelentés a kampány része, amelynek semmi köze a Lánchíd felújításához.
„Amikor ez az együttműködés elkezdődött az A-Híd és alvállalkozója között, akkor semmilyen szerződés nem volt a Főváros és BKK és az A-Híd között. Tehát csak a kormánnyal lehettek ekkor megbízásai az A-Hídnak és az ebből származó kifizetésekből finanszírozhatta az alvállalkozót”
– közölte Kiss Ambrus.
A Jobbik-Konzervatívok főpolgármester-jelöltje azt mondja, hogy az ügyben rengeteg a kérdőjel, ezért Brenner Koloman vizsgálóbizottság felállítását sürgeti.
„A politikai felelősséget onnantól kezdve, hogy miért kellett az előző közbeszerzést felmondani, egy vizsgálóbizottsággal részletesen le lehetne vezetni, és egyébként hogyha megállapítja a vizsgálóbizottság, hogy a Karácsony Gerely féle vezetést semmilyen felelősség nem terheli, akkor ez egy megnyugtató érzés lehetne a budapesti és a magyar polgárok számára egy választás előtt” – emelte ki Brenner.
A felújított, autómentes Lánchíd tavaly augusztusban került vissza a budapestiekhez.