Bécs, Berlin és London – sorrendben ezek a legnépszerűbb városok azok között a magyarok között, akik úgy döntenek, hogy külföldön folytatják életüket. A Központi Statisztikai Hivatal előzetes számai alapján 2010 óta még soha nem hagyták el olyan sokan Magyarországot, mint 2023-ban, 2021-hez képes pedig közel 12 ezerrel többen döntöttek a távozás mellett. Az adatokból az is jól látszik, hogy a kivándorlók leginkább a német nyelvterületet részesítik előnyben, a 2010 óta lakhelyet váltók több mint hatvan százaléka Ausztriába és Németországba ment dolgozni és élni.
„Ausztriában sokkal egyszerűbben megoldható, hogy dolgozza és egyetemet elvégezzek” – mondta híradónknak a Bécsben élő Kollár Viola, aki 2010 novembere óta él az osztrák fővárosban, jelenleg divattervezőnek tanul, emellett heti kétszer-háromszor pincérként dolgozik. Szerinte az egyik legnagyobb különbség Magyarországhoz képest az általános közhangulat, de a megélhetés minősége is teljesen más szinten van.
2022-ben a korábbi két év trendjét megtörve már több volt a kivándorló Magyarországról, mint a visszaköltöző, 2023-ban azonban a különbség 12 ezerre nőtt. A híradónknak nyilatkozó szociológus szerint több összetevője van a mostani tendenciának.
„Például a Covid egy olyan fajta erő volt, ami megmozgatta, megváltoztatta a számokat néhány évre. Most, hogy nincs ilyen, nincsenek bezárások, és egyébként komoly munkaerőhiány van szerte Európában, elindul újra az a folyamat, hogy az emberek kint megtalálják a munkalehetőségeiket” – mondta Somogyi Zoltán szociológus.
2010 óta összesen százezerrel többen vándoroltak ki, mint tértek vissza Magyarországra.