Hirdetés
Itthon

Bajban lehet a kormány a SPAR miatt: vizsgálatot indított az Európai Bizottság

ATV.hu

Vizsgálatot indított az Európai Bizottság a SPAR és az osztrák kormány panasza miatt, mert szerintük diszkriminatív a Magyarországon jelenleg is életben lévő kiskereskedelmi különadó. A SPAR még március elején panaszolta be Magyarországot az EU-nál, mert szerintük uniós jogot sért, hogy a főleg külföldi üzletláncoknak 4,5 százalékos különadót kell fizetniük, miközben a franchise-ban működő láncoknak csak…

Hirdetés

„Adják meg annak az országnak a tiszteletét, ahol dolgoznak, ne rabolják ki azt az országot, ahol dolgoznak és vegyék tudomásul, hogy vannak szempontjaink és vannak érdekeink, amiket érvényesíteni fogunk. Ugye mi a Fideszben megtanultunk árral szemben is úszni, pénz nélkül kormányozni és most a Sparral szemben is tudunk úszni, ne legyen senkinek sem ilyen irányú kétsége” – így reagált Lázár János március 21-én nem sokkal azután, hogy a Spar egyik vezetője arról beszélt egy interjúban, hogy a magyar kormány értésükre adta: könnyebb lenne a helyzetük, ha az állam részesedést szerezne a vállalatban.

Azóta még jobban eldurvult a konfliktus, erről egyebek közt az Index is írt. A multi a magyar dolgozóknak írt levelében leszögezte: A SPAR Magyarország nyereséges lenne, ha nem lennének a szélsőséges ár- és adószabályok Magyarországon, melyek ebben a formában az EU egyetlen más országában sem léteznek.

A legutóbbi, Reuterstől származó információk szerint pedig  a multicég az Európai Bizottságnál is panaszt tett. Szerintük ugyanis diszkriminatív a magyarországi kiskereskedelmi különadó.

A tarifa hatalmas bevételt jelent a költségvetés számára, a lakosságnak viszont komoly teher – erről Raskó György agrárközgazdász beszélt a híradónknak. 

„Nincs megfelelő vásárlóerő Magyarországon, emiatt a kiskereskedelmi forgalom volumene is 2022 nyara óta óriási mértékben csökkent” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy ez minden kiskereskedelmi láncnak nagy veszteség, és az elmúlt években 1-2 diszkontláncot leszámítva mindegyik ilyen vállalkozás veszteségessé vált. 

A kormányzat díjszabását a DK európai parlamenti képviselője élesen bírálta.
 

„Orbánék einstandolni akarnak valamit és hogyha ez nem sikerül – nem sikerül a havernak, meg a vejnek megvenni valamit – akkor megzsarolnak cégeket. Láthatóan ez ütötte ki a biztosítékot a Sparnal is, és erre reagált egyébként még tőle is szokatlanul suttyó módon Lázár János” 

– fogalmazott Rónai Sándor, aki úgy véli, az európai joggal és kultúrával összeegyeztethetelen az, amit a magyar kormány tesz.

„A magyar kormányról mára egyértelműen mindenki azt gondolja – és láthatóan a szomszédos országok is nagyon elégedetlenek – hogy egy maffiakormány uralkodik itt Magyarországon. Ezért indul eljárás Magyarországgal szemben, ezért vizsgálódik újra az Európai Bizottság. És sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy pont az ilyen maffiózó, az ilyen bűnözői módszerek miatt nem érkeznek meg mind a mai napig az európai uniós pénzek Magyarországra” – tette hozzá. 

Az Európai Bizottság a panasz tényét megerősítette, és leszögezték: egyelőre elemezik azt, a helyzet megfelelő nyomon követéséről pedig gondoskodnak majd.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek