A szakszervezet elnöke felidézte, ez az egész folyamat egy levéllel indult el csütörtökön. Elmondása szerint pénteken a munkavállalók már kézhez is kapták a levelet, hogy kezdjenek el pakolni. Elmondta azt is, hogy a költözés az eredeti terv szerint 2027-ben kellene hogy megvalósuljon abba a székházba, aminek az alapjait még csak most rakják le. Véleménye szerint a Raiffeisen és a minisztérium között valamilyen vita robbanhatott ki, ám azt megjegyezte, hogy nincsenek információk, hiszen semmilyen döntés nem volt az igazgatótanács és a felügyelőbizottság előtt azzal kapcsolatban, hogy azonnal költözni kelljen.
Úgy fogalmazott, rengeteg kérdés merült fel benne is azzal kapcsolatban, hogy ez a költözéses folyamat most gazdaságos lesz-e.
„Ma úgy tűnik számomra, hogy ez a költözési folyamat sokkal drágább lesz, mintha itt maradna a székház addig, amíg az új költözés meg nem valósul” – mondta. Hozzátette azt is, hogy most pakolnak a dolgozók, mert van egy határidő és a vezérigazgató fegyelmezett, mert kapott egy utasítást, de egyelőre ők sem tudják, hogy hova és milyen módon lesz a költözés. Megjegyezte azt is, hogy korábban a vezérigazgató is mindig korrektül tájékoztatta a szakszervezetet és a munkavállalókat is.
Meleg János arról is beszámolt, hogy szerdán elment megnézni az első ingatlant, ám azt nem érti, hogy miért költöztetnek három helyre egy olyan cégcsoportot, amelynek az integrációs folyamata most indult el, tehát most akarják a Volánt beintegrálni a MÁV-Startba, most akarja a miniszter iránymutatásként az integrációt felgyorsítani, mert elégedetlen a folyamattal.
„Közben pedig fizikálisan még távolabbra helyezni egymástól ezt a tevékenységet. Egy kicsit kapkodás történik” – jegyezte meg.
Arra is kitért, hogy a helyszínen dolgozó munkások azt mondták, hogy eredetileg azt hallották, hogy a minisztérium fog oda költözni, azonban most már úgy tudják, hogy a vasutasok fognak odamenni. Megjegyezte, ez az ingatlan csak 350-400 embert tud befogadni dolgozni.
Lázár János felveszi a kesztyűt az osztrák cégcsoportokkal szemben?
A műsorban elhangzott: a sajtóban többen pedzegették, hogy Lázár János felveszi a kesztyűt bizonyos osztrák cégcsoportokkal szemben, és a GYSEV és a SPAR után most az osztrák Raiffesen csoporttal sem szeretne a tárca jövőben együttműködni. Meleg János ugyanakkor elmondta, nem lát Lázár János fejébe, és nem tudja, mi motiválja abban, hogy azonnal költözzön a cég, akkor is, ha ez óriási fejetlenségbe kerül, azonban a MÁV-nál történtek akár bele is illeszkedhetnek abba a sorba, ami az osztrák cégcsoportokkal történik.
Az asztalon a kedvezőbb bérleti díj?
Meleg János információi szerint is van olcsóbb ajánlata a minisztériumnak, mint a jelenlegi bérleti díj. Azt azonban nem tudta elmondani, hogy ennek ellenére miért nem fogadja el az ajánlatot a tárca, azt azonban közölte, hogy bízik abban, hogy erre választ kap majd a miniszter úrtól. Elmondta, szerdán a szakszervezetek nevében levelet küldtek Lázár Jánosnak, hogy megpróbálják meggyőzni arról, hogy biztonságban tudja a munkavállalókat addig, amíg a szervezeti átalakítást, az integrációt kellő határidőre el tudják végezni. Ugyanis szerintük a költözés ezeket a folyamatokat nagyban fogja hátráltatni.
Beszélt arról is, hogy „ebben a helyzetben teljes káosz uralkodik most”, majd felsorolta, hogy az egymásra épülő feladatokban is fennakadások lehetnek, de az is problémát okozhat, hogy hova helyezzék el például a MÁV bútorait.
Több mint kétezer munkavállaló semmit sem tud
Meleg János szerint teljesen bizonytalan a helyzet, hiszen azt sem tudják, ki az, aki home office-ban fog dolgozni, és ki az, aki nem.
A beszélgetés végén az elnök megjegyezte, hogy bízik abban, hogy ahogy eddig is, úgy Lázár Jázár János most is elfogadja majd a szakszervezetnek a javaslatát.