Itthon

Kéz a kézben az EESZT és a Kréta: áldás vagy inkább átok?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzijjártóLázár Jánoskarácsony gergelyférfi
Hirdetés
Hirdetés

Összekötnék az elektronikus egészségügyi rendszert a Krétával, hogy az orvosi igazolásokat a tanárok is rögtön elérjék - írta meg a Népszava. A Híradónknak nyilatkozó gyerekorvos szerint ezzel még több teher hárulna a praxisokra. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke ugyanakkor jónak tartja az ötletet. A DK egészségpolitikusa azt mondja, hogy a két rendszerrel külön-külön is sok…

Hirdetés

A szívverését ellenőrzi ennek a kislánynak a gyerekorvos.  A 15 hónapos kicsi és édesanyja oltás miatt érkezett a csepeli rendelőbe. Mivel Flóra még pici, nincs szüksége óvodai vagy iskolai orvosi igazolásra. Ezek  kiállításától egyébként a házi gyermekorvosok évek óta szeretnének megszabadulni. Most úgy tűnik a szabályok változnak majd: összeköthetik az EESZ-t a KRÉTA rendszerrel. – írta meg a Népszava. 

,,Az, hogy összekötik az nem lenne probléma” – mondta Póta György háziorvos. Sőt az jó ötlet, ha a gyerekorvos a KRÉTA-n keresztül jelzi a pedagógusnak, ha beteg a gyerek – magyarázza Póta György, aki szerint a gyermekorvosoknak az a problémája, hogy a hiányzások igazolása rengeteg adminisztrációval jár. Hozzá jelenleg egy helyettesített dupla körzet tartozik, 1700-1800 gyerekkel,  influenzás időszakban rengeteg igazolást írtak. 

,,Naponta 90-100 ilyen igazolás és egyéb e- mail volt. Tehát, ha  ezeknek 2-3 perc az ellátása, akkor mindenki tud számolni, ez önmagában a rendelési időt majdnem teljesen lefedi, és igaz hogy én közben vizsgálgatok gyerekeket, na de akkor az asszisztens nő nem tud a betegellátással foglalkozni” 

– tette hozzá Póta György. Mint mondta, ilyen mennyiségű adminisztrációhoz plusz, asszisztensre lenne szükség. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke ezzel nem ért egyet, mivel ha a rendszer automatikusan és jól működik, akkor rengeteg munkát vehet le a praxisok válláról. 

,,Ha sikerül nagyon jól elkészíteni a szoftvereket, akkor azzal együtt, hogy beírjuk a saját gépünkbe az ellátást indokló betegséget, ehhez hozzárendel a rendszer egy hiányzási napot, és akár az orvos beavatkozása nélkül az az információ, hogy hány napot és mikortól hiányzik a gyerek felkerülhet az eesztbe” – ezt már Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke mondta Híradónknak. A DK egészségpolitikusa arra mutatott rá, hogy a EESZT-vel, és a KRÉTÁ-val külön-külön is sok a probléma. Rengetegszer leállnak és meglehetősen lassúak. 

,,Ha ezt a két rendszert összeházasítják, ugyanazok az informatikusok, ugyanazok a fejlesztők, amelyek ezt a két rendszert fejlesztette, én nagyon félek tőle, hogy nem lesz jó az eredmény. Másrészt viszont évek óta vita van arról, hogy egy három-négy napos iskolai hiányzást, miért kell orvosnak, szakorvosnak igazolnia?!” 

– fogalmazott Komáromi Zoltán, a DK egészségpolitikusa. A tervezetet a honvédelmi és rendészeti bizottság vizsgálja majd. Komáromi Zoltán szerint felháborító, hogy egy az egészségügyet sokkal inkább érintő téma vitájára nem a Népjóléti Bizottságban kerül sor. 

További friss hírekért iratkozzon fel a hírlevelünkre!

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek