Mint ismert, tavaly nyáron két héten belül kétszer is sár öntötte el a házakat Recsken. A felhőszakadások a falu fölötti bányából hordták le a fellazított talajt, akkor 21 családnak kellett kiköltöznie az otthonából. Ezt követően egy statikai szakvélemény kimondta, hogy a házak biztonságosak, így többen is visszaköltözhettek.
Az ATV Start című műsorának vendége hétfő reggel Nagy Sándor, Recsk polgármestere volt, aki elárulta, hol tart jelenleg a sárlavina áldozatainak ügye. A település vezetője kiemelte, hogy a kormány felajánlott a károsultaknak 500 millió forintot, ám ez a támogatás időközben okafogyottá vált, miután a statikai szakértők, illetve a Kormányhivatal építésügyi hatósága és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakemberei kimondták, hogy az épületekben statikai kár nem keletkezett.
Nagy Sándor hozzátette, semmi olyan probléma nem állt fent, amit egy takarítással nem lehetett volna helyrehozni. Az MR Nonprofit Kft. azonban nem tett le arról, hogy segítséget ajánljanak fel azoknak a lakosoknak, akik ezt igényelték. „Ott tartunk, hogy az első család átköltözött az általuk felkínált ingatlanba” – mondta.
Arról is beszélt a polgármester, hogy a cég támogatta az ingatlanok takarítását, rendbetételét is, majd kihangsúlyozta, hogy 10 ingatlan volt, amit ténylegesen érintett a sárlavina, a többiből csak az óvintézkedések miatt lakoltatták ki ideiglenesen az ott élőket.
Kiemelte azt is a település vezetője, hogy mind a 21 családnak felajánlották, hogy üljenek le az MR Nonprofit Kft-vel tárgyalni, és megoldást fognak találni. Azonban időközben Magyar György ügyvéd is előállt egy lehetőséggel, mégpedig azzal, hogy próbapert indít egy károsult esetében, és annak eredményei alapján járna el az ügyvédi irodája a többi károsult esetében.
Azonban Nagy Sándor elmondása szerint emiatt kettészakadtak a recski áldozatok, így a kártérítési folyamat is elhúzódhat.
Végül szóba került az is, hogy időközben a bányafelügyelet komoly munkálatokat írt elő a bányavállalat számára, amelyeket személyesen is látnak. „Komoly földmunkákat kellett megvalósítani ahhoz, hogy az ottani víz elvezetése még egyszer ne tudjon ilyen hordalékot levinni a lejjebb élő családokra”. Megemlítette azt is, hogy az önkormányzat, az MR Nonprofit Kft. és a bányavállalat között folyamatos párbeszéd van.