Itthon

Fillinger Kávéház és olasz kokárda? Soha nem hallott érdekességek március 15-ről

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Az 1848-as évben, a népek tavaszán forradalmak egész sora söpört végig Európán. Számtalan országban lázadt fel a nép a monarchikus kormányzati rendszerek ellen. A március 15-i forradalomról rengeteg anekdótát ismerünk, de számtalan olyan apró tény van, amit valószínűleg nagyon sokan nem tudnak. 

Hirdetés

Ahogy arról korábban már írtunk, március 15-e alkalmából a Nemzeti Múzeum előtt mondott beszédet Orbán Viktor. Mint mondta, a magyar szabadságharc nem romboló, hanem építő, és a végén élet sarjad belőle. Több olyan érdekesség is van azonban a 48-as forradalomról, amit nagyon kevesen tudnak, a teljesség igénye nélkül most ezekből szemezgetünk! 

Egy nő is volt a márciusi ifjak között: 

Szathmáryné Farkas Lujza volt az egyetlen ismert nő, akiről tudjuk, hogy részt vett a forradalomban. A Nemzeti Színház akkor 30 éves színésznője zászlóval a kezében vonult a tömeg elején Táncsics Mihály kiszabadítására – írja az Eduline

A Pilvax kávéházat nem is úgy hívták: 

Az ikonikus kávéházat egy darabig tényleg Pilvaxnak hívták a tulajdonosa, Pilvax Károly után, később azonban Fillinger János vette ki a helyet, ezért a forradalom kirobbanásakor már mindenki Fillingerként emlegette.

Szendrey Júlia elrontotta az első magyar kokárdát: 

A kokárda eredetileg az 1789-es francia forradalomhoz köthető, de Petőfi Sándor feleségét is megihlette, így el is készítette a magyar változatot a forradalom alkalmából. Igen ám, csak történt egy kis hiba, mert véletlenül felcserélte rajta a színeket, így végül inkább egy olasz kokárdára hasonlított. 

Nem is kellett elfoglalni a nyomdát: 

Mivel a márciusi ifjak nem rendelkeztek cenzori pecséttel, így nem is nyomtathattak volna. Maga Landerer, a nyomda tulajdonosa állítólag azt tanácsolta nekik, hogy foglalják le az egyik gépet, és zárják be az irodájába, azt a látszatot keltve, hogy erőt alkalmaztak, így őt később nem lehet felelősségre vonni. 

A lázongó tömeg tartott egy ebédszünetet:

A forrongó fiatalok a röplapok osztogatása közben megéheztek, hiszen épp ebédidő volt. Irinyi József ekkor azt tanácsolta, hogy mindenki menjen haza ebédelni, hogy utána a Nemzeti Múzeum előtt álljanak újra össze egy még nagyobb tömegként. 

De ilyen érdekesség még, hogy a Nemzeti Dal eredetileg nem úgy kezdődött, ahogy ma ismerjük, vagy pedig hogy a Nemzeti Múzeum előtt teheneket tartottak.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek