Az inflációt, a rezsiköltségek emelkedését, az egészségügyi dolgozók bérének növekedését sorolják a szakemberek a magánegészségügyi szektorban tapasztalható jelentős áremelkedés okai között.
“Még egy átlagos vizit régebben 10-20 ezer forint körül volt, ma már inkább egy átlagos járóbeteg-szakrendelésen egy vizit az inkább egy 30 és esetleg még a negyvenezer forintot is eléri, tehát inkább duplázódtak ilyen szempontból az árak” – mondja Rékassy Balázs, egészségügyi közgazdász.
Elérték az árak azt a plafont, amelyet a vásárlók hajlandók fizetni, tehát nem tudják tovább emelni az áraikat a magánegészségügyi szolgáltatók, mindenhol az a visszajelzés, hogy a profitjuk az elillant az elmúlt fél évben, és elsősorban azok a klinikák, akik a Covid alatt egy jelentős forgalomnövekedést tapasztaltak, a forgalomnövekedés következtében jelentős bővülést csináltak, fekvőbeteg ellátást építettek, ezek a fekvőbeteg ellátó kapacitások, hűtőkapacitások, ezeknek egy része kihasználatlan, hiszen nincsen az embereknek azért a zsebükben nagyon sokszor 3 millió forintjuk azért, hogy a magánellátásban megműttessék magukat.
Leitner György, az RMC Clinics ügyvezető igazgatója elmondta, hogy amikor emelkednek mondjuk az állami ellátásban az orvosbérek, akkor a magánellátásban is emelkednek. Tehát az áremelkedésben ez az egyik legnagyobb faktor, a másik a rezsiköltség. A járóbeteg-ellátásban látnak nagy emelkedést, műtéti oldalon is valamelyest, de ott már egyébként is elég magasak az árak. “Az összes ellátásnak azért ez még mindig a 80-90 százaléka. Valamennyire az egészségpénztári fizetés és az egészségbiztosítási alapú ellátás is növekszik” – fogalmazott.
Herman Bernadett, a Bank360.hu pénzügyi szakértője azt mondja, tavaly az egészségpénztárak 81 milliárd forintot fizettek ki egészségügyi szolgáltatásokra. A magánegészségügyi szolgáltatók számára 35%-kal több kifizetés volt, mint 2022-ben, megközelítette a 30 milliárd forintot.
“Egyre többen válasszák ezt az öngondoskodási formát. Ami azért éri meg mert akinek van személyi jövedelemadó befizetése, az vissza tud téríteni 20%-ot az adott évi befizetései után, maximum évi 150 ezer forintot. ha valaki egy egészségpénztáron keresztül fizeti ki a magánorvost, magán fogorvost vagy hasonló szolgáltatásokat, akkor olcsóbban jön ki mintha saját zsebéből fizetné ezt ki” – tette hozzá Herman Bernadett.
Az egészségügyi költségek emelkedése már a gazdaság egészére is kihatással van: a szakemberek szerint mivel egyre nagyobb szeletet jelent a háztartások kiadásaiban, kevesebb jut az egyéb termékek fogyasztására, így azokon a területeken visszafogja a költéseket.