Az új köztársasági elnök a Mandinernek adott interjúban reagált az édesapja múltjával kapcsolatos nyilatkozata által kiváltott vitára.
Sulyok Tamás azt mondta: “a mai napig létezik egy családi legendárium, amely úgy őrizte meg az édesapámmal kapcsolatos történeteket, ahogyan ezt korábban nyilatkoztam”. De ezt megismételni nem szeretné, “értelmetlen vitákkal megterhelni a közéletet nem szeretném. A parlament engem, és nem a rendszerváltás előtt elhunyt édesapámat választotta meg köztársasági elnöknek” – közölte.
Első államfői interjújában Sulyok Tamás ezzel arra reagált, hogy – mint a Mandiner idézi -, egy tavalyi, a Krónika című erdélyi lapnak adott interjúja, illetve az abban édesapjáról, Sulyok Lászlóról mondottak miatt Karsai László és Ungváry Krisztián történész hazugsággal vádolja az államfőt, aki szerintük az elhangzottakból politikai tőkét akar kovácsolni. Sulyok Tamás még az Alkotmánybíróság elnökeként arról beszélt, édesapja a Rákosi-rendszerben halálos ítélete miatt évekig bujkálni kényszerült, a családot pedig még a nyolcvanas években is megfigyelték.
Karsai szerint ez tévedés, ráadásul ha bujkált, alighanem a szélsőjobbos kapcsolatai miatt tette; a történész egyenesen náci kollaborációval vádolta meg Sulyok Lászlót, mondván, az akkori ügyvéd 1944-ben egy megyei lapban szélsőjobboldali hangvételű cikket publikált – bár később a bíróságon három tanú állította, hogy utóbbit nem ő írta.
A Mandiner interjúban Sulyok Tamás arra a kérdésre, hogy az említett cikkhez köze lehetett-e édesapjának, azt mondta:
„egy szociálisan érzékeny, hazafias, filoszemita ember volt”,
így elképzelhetetlen, hogy ő írta.