Itthon

Egészen lesújtó az egészségügy helyzete, brutális méreteket ölt az orvoshiány Magyarországon

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Elképesztő méreteket ölt az orvoshiány - erre figyelmeztet a Magyar Orvosi Kamara elnöke, kiemelve: különösen sok szakember hiányzik az érsebészetekről és a szájsebészetekről, főleg vidéken. Az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége Svéd Tamás, a MOK főtitkára volt, aki többek között a hazai egészségügyi rendszer és az orvosok helyzetéről beszélt.

Hirdetés

Svéd Tamás a műsor elején leszögezte, hogy ebben a pillanatban, nincs katasztrófa. „Az egészségügy Magyarországon ebben a pillanatban is működik, és a betegek legnagyobb része előbb vagy utóbb ellátásra kerül”. Kiemelte, Magyarország az uniós statisztikákban rendszeresen sereghajtóként szerepel. 

Mint mondta, belülről az orvosok is jelezni szokták, hogy ők a jelenleginél valami többet, jobbat szeretnének. „Hatékonyabban, jobban és jobb körülmények között szeretnének gyógyítani. Ugyan elindultak már pozitív változások, de még lenne hova fejlődni”

– hangsúlyozta a MOK főtitkára az ATV stúdiójában.

A szakemberek hiányára áttérve kiemelte, egyfelől pénz kérdése is az, hogy van-e megfelelő szakszemélyzet az egészségügyi intézményekben. „Örvendetes módon most megkezdődött egy szakdolgozói béremelés is, de hogy ez eléri-e a kívánt hatást, az csak a következő néhány hónapban fog kiderülni. Volt egy orvosi béremelés is, ami ugyan jelentős volt, de időközben az infláció ebből valamennyit elvett, így ezeket a tárgyalásokat szeretnénk újranyitni”.

„Ahhoz, hogy rendesen lehessen egy kórházban gyógyítani, ahhoz szükséges lenne a finanszírozások rendbetétele is” – hangsúlyozta.

Az orvoshiánnyal kapcsolatban Svéd Tamás megjegyezte, hogy jelenleg nem rendelkeznek pontos számokkal arra vonatkozóan, hogy hány orvos, milyen elosztásban és hogyan praktizál Magyarországon, ami amiatt van, hogy az Orbán-kormány tavaly elvette a MOK-tól a kötelező tagságot. Emiatt jelen pillanatban nem látnak rá mindenkire és nem is kezelhetik azoknak az orvosoknak az adatait, akik nem kamaratagok. Mint mondta, ebben a kérdésben szeretnének mindenképpen előrelépni és esetleg valamilyen regisztráció révén ezekről a dolgokról adatokat szerezni.

„Az orvosokból inkább relatív hiány van, nem pedig abszolút hiány. A jelenlegi magyar egészségügyi rendszer túlságosan széttagolt, túl sok helyen zajlik az ellátás, és ehhez a széttagolt rendszerhez nincs elegendő dolgozó, orvos. Ezen a rendszeren belül az orvosok eloszlása is egyenletlen, mind a szakterületek, mind pedig a területek szerint”

– mondta Svéd, hozzátéve, ezért fordulhat elő az is, hogy egyes helyeken komoly orvoshiány alakulhat ki, míg máshol minden rendben van, van elég szakember.

Az orvosok hangulatával kapcsolatban elmondta, hogy nemrég a MOK készített egy felmérést, amelyből kiderült, hogy az orvosok fele 3-5 éven belül gondolkodik azon, hogy a közellátást kisebb vagy nagyobb mértékben elhagyja. „Még ha ez a szám nem is feltétlenül kőbevésett igazság, mert sok minden változhat az évek során, de ez tulajdonképpen egy jelzése annak, hogy a kollégáink borúsan látják a jövőt”.

Megjegyezte azt is a főtitkár, hogy a Covid-időszak nagyon sokat kivett mindenkiből, elfáradtak, kimerültek az egészségügyi dolgozók, és innen még nem sikerült visszakapaszkodni.

Elhangzott a műsorban az is, hogy ebben a rendszerben senki sem elégedett, általában két elégedetlen ember találkozása zajlik a rendelőben, és ezen szeretne a kamara változtatni, hogy az egészségügyi rendszer jobb legyen.

A jövőt tekintve elárulta Svéd Tamás, hogy olvad a jég, ugyanis kifejezetten előremutató tárgyalás zajlott a kamara és az ágazat vezetői között február végén a Belügyminisztériumban. Elárulta azt is a főtitkár, hogy valódi eredményeket is fel tudnak mutatni, sőt voltak olyan ígéretek is, amelyek előrevetítik, hogy remélhetőleg lesz fejlődés és a MOK is tenni fog azért, hogy ezek tényleg megvalósuljanak.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek