Négy magyar van még versenyben azért, hogy helyet kapjon egy űrhajón, ami hamarosan elhagyja a Földet. A kiválasztott 2024 végén, 2025 elején a Nemzetközi Űrállomáson végezhet majd kutatómunkát. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos az ATV Start című műsorában elmondta: mind a négyen alkalmasak lennének egy misszió végrehajtására, de a kiképzésük még tart, annak a végső szakasza az Egyesült Államokban fog zajlani. A napokban az Európai Űrügynökséggel aláírtak egy szerződést, amiben az ESA vállalta, hogy további feladatokban segíti a magyar űrprogramot, nem csak a kiképzésben, hanem a földi kontrollban is – tette hozzá.
Ferencz Orsolya reméli, hogy a Hold-bázis miatt a forgalom nőni fog, több űrhajósra lesz szüksége az emberiségnek, és jó az, hogy Magyarországnak van egy kiképzett űrhajós csoportja, akiket „fel tudunk majd ajánlani” a jövőben is más missziókra.
Űrfegyverkezés
A miniszteri biztos szerint az űrfegyverekkel kapcsolatos programokról nem sokat lehet tudni, de attól mindenki tart, hogy nukleáris fegyvert visznek fel. A múlt század végén voltak ilyen kísérletek, ennek borzasztó hatása lehetne a földi infrastruktúrára – fogalmazott.
Ha a világűrben robbanna fel egy atombomba, az a légkörön keresztül olyan elektromágneses impulzust juttatna el a földfelszínre, ami tönkretenné a technológiai szféránkat, és a légkörben magában is károkat okozna – fejtette ki Ferencz Orsolya, hozzátéve: a műholdas infrastruktúra már több ezer műholdból áll, ha ezek megsérülnek, akkor összeomlik a telekommunikáció is.
Elon Musk szerepe
A miniszteri biztos azt mondta, Elon Musk jelensége egy hatalmas kérdést vet fel az egész szektorral kapcsolatban. A világűr használata ma már kritikus infrastruktúrát jelent, és a földi világgazdaság és a mindennapi szolgáltatások szempontjából egy sarokpont, eközben magánemberek akár nagyhatalmak infrastruktúrájának a méretét birtokolják, ez biztonságpolitikailag komoly fejtörést okoz, hogy hogyan lehetne itt valamilyen hatékony szabályozást bevezetni – mutatott rá Ferencz Orsolya.