Hirdetés
Itthon

„Az állam egy gyöngyszemet kapott, de összegyűrték egy kft.-be” – Bajban a hazai meddőségi klinikák?

ATV.hu

2023-ban olyan mélypontra esett a megszületett gyermekek száma, amilyen még nem fordult elő Magyarország modernkori történelmében. Kaáli Nagy Géza, a Kaáli Intézetek alapítója szerint ennek az az egyik fő oka, hogy káosz alakult ki a meddőségi klinikákon, miután az állam felvásárolta ezeket az intézeteket. 

Hirdetés

A Kaáli Intézetek alapítója szerda este az ATV Egyenes Beszéd című műsorának a vendége volt, ahol többek között arról is beszélt, hogy a meddőségi klinikáknak milyen nehézségekkel kell szembenézniük. A műsorban az is elhangzott, hogy Kaáli Nagy Gézát és intézményeit a magyar családok 10 ezrei ismerik, akiknek segített abban, hogy gyermekük legyen. A szakember a lombikbébi program magyarországi megteremtője volt, de azt már kevesen tudják, hogy az állam 4 évvel ezelőtt átvette az intézményeket és azok működtetését. Ennek ellenére Kaáli Nagy továbbra is naprakész információkkal rendelkezik arról, hogyan működteti az állam ezeket a központokat.

„Az ember nem szakad el teljesen olyasmitől, amit 30 évig csinált itt Magyarországon és 30 ezer gyermeknek adott életet. Kapcsolatban vagyok a betegekkel, több orvossal és a médiát is követem, így amikor megjelenik egy cikk vagy statisztika, akkor próbálok naprakész lenni” 

– fogalmazott Kaáli Nagy Gáza, és hozzátette, az intézmények átadása után új hobbit talált magának, egy autómúzeumot nyitott és elmondása szerint egyre több olyan látogató érkezik hozzá, akik azért keresik fel a kiállítást, hogy vele beszélgessenek a lombikbébikről.

A szakember úgy látja, hogy egy kicsit túlzás azt állítani, hogy azért van mélyponton a magyar demográfia, mert a lombikbébi program nem teljesít jól. Mint mondta, ha nagyon jól megy egy országban a program, akkor az élveszületések 8-9 százalékát tudják biztosítani. Ami bár nem kevés, de ez nem tudja megoldani a demográfiai problémákat.

„Ami probléma az az, hogy 3 százalékon felül nem tud teljesíteni Magyarország” – mondta, és hozzátette, hogy itt más európai országokhoz képest az a különbség, hogy a kormány hihetetlen pénzeket költ el erre a programra, de ennyi pénzből sokkal több gyermeknek kellene megszületnie.

Felidézte azt is, hogy a Kaáli Intézet az ő vezetése alatt évi 1 milliárd forintot kapott állami támogatásként, és ebből 1500-1700 gyermek születését tudták biztosítani. Most viszont sokkal több támogatást kapnak a klinikák, tehát finanszírozás van, csak eredményeket nem érnek el.

„A legsúlyosabb hibának azt tartom, hogy nem készültek fel kapacitásbővítéssel arra az emberáradatra, amit az ingyenes ellátás hozott. […] Négy év telt el, és egyetlen új intézmény sem nyílott. Ez ledöbbentő. 10 milliárdokat költöttek el arra, hogy új intézmények nyíljanak, de egyetlen egyet sem tudtak összehozni. Kapacitásbővítés nélkül pedig nem lesz több gyermek”.

Hozzátette, nemcsak az a probléma, hogy nem hajtották végre a kapacitásbővítést, hanem az is, hogy nem hoztak olyan rendeletet, amely szabályozná azt, hogy milyen korig finanszírozzák a betegeket. „Közismert, hogy 43-45 éves korában a lombikbébi-kezelés nem működik, a nők nem fognak teherbe esni, nem fognak szülni. Ezeket a betegeket nem szabadna bevonni a közellátásba, mert gyakorlatilag eredmény nélkül kezeljük őket”. Kiemelte továbbá azt is, hogy ha valakinek mégis sikerül, az csodaszámba megy.

Megemlítette azt is, hogy korábban a Kaáli Intézet csúcson volt, fél Európa hozzájuk járt, ám ezt a szerepet ma már átvette Csehország, ahol a petesejtdonáció is szabad, ennek köszönhetően pedig akár egy 44 éves nőnek is nagyobb esélye van arra, hogy gyermekkel a kezében távozik.

„Sajnálom a meddő betegeket. Közel 30 évig foglalkoztunk ezzel Magyarországon, mi építettük ki. Egy jól működő gyöngyszemet kapott az állam. Ezeket [az intézményeket] most összegyűrték egy kft.-be. Nem igazán boldogok az orvosok és a betegek sem. […] Ennek a programnak jelenleg nincs egy energikus, lelkes szakértői vezetője, amelyre óriási szükség lenne” – hangsúlyozta.

„Ha akkor, 4 évvel ezelőtt én kapom meg ezt a finanszírozást, akkor nem itt lennénk. Sokkal több intézetet nyitottam volna azóta, utánpótlást nevelnénk és azt csinálnánk, amire a betegeknek szüksége van. Nem érzem azt, hogy ehhez szakértői módon nyúlnak hozzá”

– fogalmazott, végül pedig elmondta azt is, hogy az hiányzik most a Kaáli Intézetből, hogy valaki vizionálja, hogy milyen lehetőség az, hogy az állam ilyen hatalmas összegeket költ erre az egészre.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek