“Messziről jött ember azt mond, amit akar, ez az OECD-re nem igaz, a szervezet berkeiben mindenki másnál jobban ismerik a magyar gazdaságot, a 130 oldalas OECD tanulmányt is a támogató hozzáállás határozza meg – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyarországról szóló országtanulmány bemutató sajtótájékoztatóján, amit a szervezet főtitkárával, Mathias Cormannal tartott.
A magyar gazdaság teljesítménye 5 százalékkal haladja meg a covid előtti szintet, az EU-s átlag 3,5 százalék – jelentette ki Varga Mihály.
Az OECD 2,4 százalékos növekedést mond idénre és 2,8-at 2025-re, ez egy picit óvatosabb, mint a kormány, a tavalyi év után mi is növekedést várunk – mondta a pénzügyminiszter, de nem mondta ki, hogy 3-4 százalékosat.
Januárban 4,6 százalékos volt a munkanélküliség. Teljes az összhang az OECD-vel, hogy a hiányt csökkenteni kell – mondta, hangsúlyozva, hogy 3 év alatt 3 százalék alá csökkentik a hiányt. Azaz, 2026-ra lesz 2,9 százalékos.
Megtörtént a pedagógusok béremelése, átlagosan 32 százalékos – emlékeztetett, és hangsúlyozta: GDP-arányosan 5 százalékát teszik ki nálunk az oktatás támogatása, míg az EU-s átlag 4,8 százalékos.
Magyarország az idei évtől visszatérhet az egyensúlyi pályára – jelentette ki a pénzügyminiszter, külön kiemelve, hogy a 27 százalék fölötti infláció rapid letörése történt, januárban már csak 3,8 százalékos volt.
Az EB azt vetíti előre, a magyar növekedés lesz az egyik legmagasabb az EU-ban – jejelentette ki a miniszter, hozzátéve, ezt segítheti, ha Brüsszelből érkeznek majd az uniós források, melyek Magyarországnak járnak.
Már 520 milliárd már megérkezett a számlánkra – mondta Varga Mihály, aki az OECD országtanulmányát színvonalasnak és konstruktívnak értékelte, olyannak, ami a kormány értékelésével is összhangban van.