Ahogy azt korábban az atv.hu is megírta, áll a bál a Magyar Állami Operaházban, miután kiderült, hogy visszalépett a jelenleg is futó Carmina Burana dirigálásától Bogányi Tibor karmester és rendező. Elmondása szerint azt az utasítást kapta, hogy a büfé bevételének növelése érdekében ketté kell vágni a darabot. Hozzátette, ez a döntés mindenféle szakmai egyeztetés nélkül történt meg.
„Hogyan lehet egy személyben meghozni ezreket érintő szakmai kérdést? Hogy lehet, hogy ignorálják a produkciot megalkotó művészeti vezetőket, rendezőt, karmestert, vizuális tervezőket?”
– fogalmazott. A karmester Facebook-bejegyzésére később Ókovács Szilveszter, az Operaház igazgatója is reagált, aki azt írta a közösségi oldalán, hogy „több tiszteletet Orffnak – aki a szerző, ugyebár, és a világhírt művének ő vívta ki. Több tiszteletet az előadás lelkének, a Magyar Állami Operaház énekkarának! És több tiszteletet a 140 esztendeje Szküllák és Kharübdiszek között is fennmaradó, előrejutó OPERA intézményének. Több tiszteletet az éjszakai karmestersértődés nyomán órák alatt beugró dirigensnek!”.
Az ATV Start című reggeli műsorának egyik vendége kedden Ókovács Szilveszter volt, aki kamerák előtt is reagált Bogányi Tibor karmester vádjaira.
„Amit most látunk az egy kampányesemény. Egy hihetetlenül felfújt vicc, egy nagyon rossz vicc, amelynek két fegyelmezetlen művészünk kiposztolása adott lehetőséget. Amit [Bogányi] Tibor kinyilvánított, az egy sms-ünk tartalma volt. De nem csak [a büfébevételek növelése] az oka annak, hogy azt kértem, legyen szünet”
– kezdte Ókovács Szilveszter. Hozzátette, a karmesternek és az énekesnőnek nem kötelessége az Operaház hosszú távú érdekeit figyelembe vennie, de neki más dolga van. „Nekem az a dolgom, hogy március 19-én, amikor megkezdődik a sztrájk, akkor aznap is legyen előadás. Minden erőmmel azon vagyok, hogy az Opera bevételeit növeljem”.
Az intézmény igazgatója megjegyezte azt is, hogy az elmúlt évben az Operaház rekordévet zárt a saját bevételeit tekintve, és pont azért, mert mindent visszavettek, ami korábban ki volt szervezve. „2009-ben tíz évre kiszervezték az Operaház látogatását. Egy olyan felbonthatatlan szerződést kötöttek, amit egész egyszerűen mi sem tudtunk felbontani. Miután ez végre lejárt, mindent visszavettünk saját kézre. A boltokat, az őrzés-védelmet, és a büfét is. Minden az Operaháznak termel innentől fogva. Az állam érdekét képviselem, meg az intézményem érdekét” – hangsúlyozta.
Kiemelte azt is Ókovács Szilveszter, hogy tavaly 6 milliárd forintos bevételt értek el, ám ez az összeg erősen devalválódott.
„Az állami támogatás sem nőtt az egekbe, így valamit tenni kell. Aktív intézményvezetőnek tartom magamat, és igyekszem a társulatomat minden körülmények között megvédeni”
– jelentette ki az igazgató, majd hozzátette, hogy a közeljövőben lesznek még más intézkedések is, és arra számít, hogy azok miatt is „szét lesz szedve”.
Megjegyezte, hogy a helyárak szinte biztosan emelkedni fognak, sőt hamarosan a királyi páholyt is értékesíteni fogják, ami „egy fura szokásjogból kifolyólag” üresen áll.