Itthon

Újra megszólal ma Orbán Viktor, a gazdasági évnyitón beszél

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök a tervezett program szerint ma a MKIK „Gazdasági Évnyitó 2024” című gazdaságpolitikai fórumán mond beszédet, amit a múlt heti Matolcsy-kormány éles pengeváltás után biztos, hogy a szokásosnál is nagyobb érdeklődés kísér.

Hirdetés

Újra megszólal ma Orbán Viktor, a miniszterelnök az előzetes program szerint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett „Gazdasági Évnyitó 2024” című gazdaságpolitikai fórumon mond beszédet.

A rendezvényen előadást tart Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A miniszterelnök azok után szólal meg ma újra, hogy Matolcsy György jegybankelnök a múlt héten megint vihart kavart az eddigieknél is keményebb, a kormányt és személy szerint Nagy Mártont támadó megjegyzéseivel, melyekre nemcsak a nemzetgazdasági miniszter, hanem Varga Mihály pénzügyminiszter is reagált.

Portfolio tudósítása szerint Matolcsy György jegybankelnök a Budapesti Értéktőzsde díjátadóján a kormány gazdaságpolitikáját támadva arról beszélt, hogy a kabinet 2021 közepén végrehajtott gazdaságpolitikai fordulata nem volt sikeres, és 180 fokos fordulatot sürgetett, visszatérést az előző évtized eredményeihez.

A Portfolio szerint a jegybankelnök azt mondta: az infláció megeszi a növekedést, az inflációt gerjeszti és fűti a költségvetési deficit, az államadósságot fűti a gazdaságpolitika és a költségvetési deficit. Meglátása szerint nem szakadhat el jelentősen egy ország makrogazdasági helyzete a termelékenységi szintjétől és a versenyképességi szintjétől. Ezért a fogyasztásorientált gazdaságpolitika kudarcra van ítélve, vissza kell térni a beruházásorientált gazdaságpolitikához – mondta Matolcsy, aki egy másik szálat előhúzva azt is kijelentette csütörtökön: „a kormányzati döntések rejtve, burkoltan támadják a jegybank függetlenségét. Most amit a kormányzat tervez a jegybanki törvénnyel kapcsolatban, egy jelentős támadás lenne a jegybanki függetlenség ellen”. A szavaiból kiderült, emögött Nagy Márton volt MNB-alelnököt látja.

“Ki kellett tennünk, ebrudalni a jegybankból Nagy Mártont, mert ahogy a miniszterelnöknek is elmondtam, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, és a jegybank érdekeivel ellentétes működést is mutatott” – állította csütörtökön Matolcsy.

Nagy Márton: Hála Istennek már más a főnököm

“A személyes támadásra vonatkozólag csak azt tudom mondani, hogy 2013 és 2020 között Matolcsy György volt, most már más a főnököm. Hála Istennek!” – fogalmazott a kérdésünkre Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Matolcsyra reagálva.

Azt is hangsúlyozta: „2024 a gazdasági növekedés helyreállításának az éve”. A jegybankelnöknek címezve szavait Nagy Márton a kérdésünkre kijelentette: “a megjelent bírálatokban a ciklikus, rövidtávú elemeket összekeverik a hosszútávú, fundamentális elemekkel”.

Orbán Viktor: a jegybank függetlensége szent és sérthetetlen

A miniszterelnök a sajtófőnöke, Havasi Bertalan útján tudatta csütörtök este: 

a jegybank függetlensége szent és sérthetetlen. 

A Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár az MTI-nek elmondta: az MNB felügyelőbizottság hatáskörével kapcsolatos törvénymódosítást a kormány még nem tárgyalta.

Varga Mihály: a kormány tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét

Még csütörtökön a pénzügyminiszter is posztolt, a Facebook oldalán Varga Mihály azt írta: “a kormány célja, hogy a jegybanki függetlenséget tiszteletben tartva erősítse a Magyar Nemzeti Bank átláthatóságát és biztosítsa az állami hivataloktól is elvárt takarékos működését”.

A  tervezett, Matolcsy által sérelmezett törvénymódosításról és a “takarékos működésről” azt írta: “ennek érdekében a Pénzügyminisztérium az Európai Központi Bankkal egyeztetve vizsgálja annak lehetőségét, hogy a jegybank alapvető feladatait nem érintő tevékenységekre kiterjessze a felügyelőbizottság ellenőrzési hatáskörét”.

Ez ellen tiltakozott aznap Matolcsy olyan élesen, a támadás mögött Nagy Mártont sejtve.

Varga Mihály csütörtökön azt is tudtatta: “A Pénzügyminisztérium előzetesen az Európai Központi Bank véleményét is kikérte a tervezettel kapcsolatban, amelynek észrevételeit beépítette a javaslatba.

Az EKB által megerősített javaslat az MNB alapvető feladatainak ellátását nem érinti, kizárólag a jegybank egyéb tevékenységeire terjesztené ki a felügyelőbizottság jogkörét – írta Varga Mihály csütörtökön, jelezve: 

“Ezek közé tartozik a felügyelőbizottság előzetes jóváhagyási jogkörének biztosítása meghatározott értékhatár feletti gazdasági döntések esetén, a tájékoztatási kötelezettség szigorítása, és a beszámolási kötelezettség előírása is”.


A forintárfolyam is reagált…

Kisgergely Kornél, az Eximbank vezérigazgatója a Portfolion közzétett írásában – reagálva a jegybank által meghatározott alapkamat szintre – azt írta: nem helytálló érv, hogy a jegybank szerint a hitelezés felpörgésének nem a magas reálkamat az akadálya. A rendkívül magas infláció időszakában a reálkamat mélyen negatív volt, mégsem pörgött a hitelezés – hangsúlyozta pénteken az Exim-vezér. 

Ami a forintárfolyamot illeti: Kisgergely Kornél szerint “az MNB abban hisz, hogy amennyiben nincs a forintnak jó néhány száz bázispontos felára a fejlett devizákkal szemben, akkor kontrollálhatatlan zuhanásba kezd. Ezt sem elméleti, sem gyakorlati példák nem támasztják alá”.

“Az árfolyam fetisizálása régi magyar sajátosság, amit ideje lenne elhagyni” – javasolta Kisgergely Kornél.

Arról, hogy hogy alakult a csütörtöki pengeváltások után a forintárfolyam, itt számolt be az ATV Híradó. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek