Megkapták márciustól az ígért béremelést az ápolók, de sokaknak elmaradt a várt 20 százaléktól – számolt be a Népszava. Még két hete Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár azt mondta a Magyar Kórházszövetség konferenciáján, hogy a szakdolgozók alapbérét átlagosan 20 százalékkal kell megemelni. Az államtitkár azt is hozzátette, hogy nem kell félni attól, hogy valakinek csak attól emelkedik az alapbére, hogy beleépítik a pótlékokat.
Ennek ellenére Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke azt nyilatkozta a lapnak, hogy sok helyen mégis ez a megoldás született. Arról is beszélt, hogy a tagjaik között nagyon gyakori, hogy a beígért 20 százalék helyett, mindössze 13-14 százalékos többletet kapnak – ez pedig jócskán elmarad a várt 20 százaléktól.
Az ágazatban most az átlagbér bruttó 460 ezer forint, ennek a húsz százaléka 92 ezer forint. Ehelyett azonban sokaknál 50-60-70 ezerrel nő a bére.
Időközben a megjelent a Magyar Közlöny a vendégmunkások fogadásáról szóló kormányrendelet. Ebben felsorolják, hogy milyen foglalkozásokban nem adható ki vendégmunkás-tartózkodási engedély. Az egészségügyben vendégmunkás nem láthatja el például a gyógyszerész, a védőnő, a gyógytornász munkáját, viszont a listából hiányoznak az ápolók. A lap érdeklődésére a Belügyminisztérium azt közölte, hogy a nem nevesített munkakörök vonatkozásában a harmadik országbeli állampolgár részére kiállítható vendégmunkás-tartózkodási engedély. Soós Adrianna nem tud arról, hogy lenne harmadik országból érkezett ápolója a hazai egészségügyi rendszernek.