Itthon

Nagyon nagy baj van az ügyeleti rendszerrel, több ezer gyermek nem juthat megfelelő alapellátáshoz

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Akár jól is működhetne az a modell, hogy a mentőszolgálat alá tartozik az ügyeleti alapellátás, de a szolgálat enélkül is túlterhelt, így a modell is több sebből vérzik – erről László Imre beszélt Híradónknak a tragikus körülmények között elhunyt egyéves porcsalmai kisfiú esete kapcsán. Póta György házi gyermekorvos pedig arról beszélt Híradónknak, hogy az ellátás…

Hirdetés

Nem egészen egy hete szomorú tragédia helyszíne volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Porcsalma. Hányással és hasmenéssel a mátészalkai ügyeletre került egy egyéves kisfiú, akit rövid vizsgálatot követően hazaengedtek, de a kisfiú másnapra rosszabbul lett, és a porcsalmai háziorvos kezei közt halt meg, még mielőtt a mentőhelikopter megérkezett volna. A szülők az ügyeletes orvost hibáztatják. Póta György gyerekorvos ezzel kapcsolatban híradónknak azt mondta, elképzelhető, hogy éppen olyan orvos volt ügyeletben, akinek a gyerekek ellátásában nem volt megfelelő tapasztalata.

„Egy olyan ember, akinek nincsen napi szintű komolyabb gyakorlata a gyerekekkel, nem biztos, hogy egy szituációban – amiben feltételezem, hogy egyébként a szakmai protokollnak megfelelően járt el, – fel tudta mérni, hogy a következő órákban egy kisgyerek hogy fog erre reagálni” – vélekedett a gyermekorvos. 

Arról, hogy a mátészalkai ügyelet egyébként is mennyire túlterhelt, a héten beszélt híradónknak a porcsalmai háziorvos.

„Borzalmasan túlterhelt lehet az a kolléga, aki délután kettőtől ott van a mátészalkai ügyeleten. Tudniillik, mi két óráig vagyunk. Még két órát be tudunk segíteni, de utána minden, az egész térség odazúdul” – mondta Fülöp Magdolna.

Megkerestük az ügyeletet koordináló Országos Mentőszolgálatot. Arról érdeklődtünk, hányan vártak ellátásra az ügyeleten akkor, amikor a kisfiú és szülei a vizsgálatra érkeztek. Azt is szerettük volna megtudni, hogy szerepet játszhatott-e a tragédiában az, hogy az ügyeletes orvos túlterhelt volt. Adásunkig választ nem kaptunk.

László Imre szerint a modell, miszerint a mentőszolgálat alá tartozik az ügyeleti alapellátás, még akár jól is működhetne, de a szolgálat enélkül is túlterhelt, ezért a modell több sebből vérzik.

„Mondhatnám azt is, hogy az eset minősíti a történetet, ha ellátták ott és a gyerek másnap meghalt, akkor valami nem kerek egész a történetben. Könnyen elképzelhető, ha a vizsgálat olyan jellegű, és feltár bizonyos dolgokat, akkor nem az otthon a célpont, hanem a kórház” – mondta a volt kórházigazgató, aki szerint ebben a konkrét esetben szerencsésebb lett volna, ha a szülők a 1830-as számot hívják, mert akkor lehet, hogy egyenesen a kórházi sürgősségi osztályára kerül a gyermek.

A mátészalkai kórház sürgősségi osztályának azonban vegyes a megítélése. Az intézmény Facebook-oldalán több dühös komment is olvasható a mátészalkai ellátásról. Az egyik érintett azt írja, ők is hányás, hasmenéssel kerültek a kisfiukkal a gyereksürgősségi osztályra, ahol azonban nem volt hányáscsillapító injekció. Az anyuka leírja, hogy az orvos körbetelefonálta az egész kórházat, és csak az utolsó utáni telefonra sikerült gyógyszert beszerezni. A dühös édesanya szégyennek nevezte a történteket.

Az egyéves, porcsalmai Patrik halálának okát boncolás fogja megállapítani.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek