Itthon

Demeter Szilárd: nem minden múzeumigazgatót állítanak a perzsa szélére a Karmelitában

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Ahogy arról korábban az atv.hu is beszámolt, Demeter Szilárd lesz a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és létrejön a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ. A hírt Csák János kulturális és innovációs miniszter jelentette be kedden. A Magyar Nemzeti Múzeum frissen kinevezett igazgatója az ATV Start című műsorának a vendége volt. 

Hirdetés

Rónai Egon a beszélgetés kezdetén azonnal belevágott a mélyvízbe, és megkérdezte, Demeter Szilárd az elődje hibájából okulva tudja-e, milyen képet nem szabad ma kiállítani Magyarországon. Az intézmény új főigazgatója erre úgy felelt: bármilyen képet ki lehet állítani, egy feltétellel, ha a gyermekvédelmi törvény hatálya alá esik, azt 18 éves aluliak nem látogathatják. 

Mint mondta, Csák János és L. Simon László viszonyának a boncolgatásába nem kezdene bele, arra a felvetésre pedig, hogy egy ,,csúnya történet végén” veszi át a Magyar Nemzeti Múzeumot, úgy felelt: öt évvel ezelőtt is egy csúnya történet végén vette át a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatói posztját. L. Simon Lászlóval azonban eddig is és ezután is nagyon jó barátságot ápol. 

Demeter Szilárd felidézte azt azt esetet is, amikor lezajlott egy hatszemközti beszélgetés Orbán Viktor, Csák János és közte. Mint mondta, ez nem egy szokványos helyzet volt, hanem a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztja, hiszen ,,minden múzeumigazgató nem megy be, és nem állítják a perzsa szélére a Karmelitában”. 

,,Itt egy döntési pont volt, ami miatt fontosnak tarthatták ezt a beszélgetést, hiszen a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói tisztségét hirdették meg” – fogalmazott Demeter Szilárd, hozzátéve, hogy ő írt egy elméleti-stratégiai alapvetést arról, hogy mit lát a Magyar Nemzeti Múzeum esetében. Ez nem a pályázat része volt, ezt mint a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójától kérték – szögezte le. 

,,Ott javaslatot tettem az eredeti, alapító szándék szerinti egység visszaállítására, amit 1802-ben deklarált Széchenyi Ferenc” 

– fogalmazott az igazgató. Többek között erről is beszélgettek azon a bizonyos beszélgetésen, akkor azonban még nem dőlt el, hogy ő veszi át az igazgatói pozíciót. ,,Én elmondtam, hogy a jelenlegi helyzetben keresnek egy szakembert a Magyar Nemzeti Múzeum élére, aki ezt rendbe teszi, ahhoz nem én kellek” – fogalmazott. 

Demeter Szilárd elmondása szerint az egy dezinformációs taktika volt, hogy ő visszavonta volna a pályázatát, ,,amit azért hintettek el, hogy a másik kilenc pályázó nyugodtan tudjon készülni”. Arra a kérdésre, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetéséről lemond-e, azt felelte, hogy szívfájdalommal, de igen. Demeter Szilárd szerint egyik intézményvezetőnek sincs oka aggodalomra, akik a változtatásokban érintettek, mert mindenki megtarthatja azt az állást, amit elnyert pályázaton. Mint mondta, a Széchenyi Központban ezekből az igazgatókból fog összeállni az az igazgatói tanács, aminek ,,el kell döntenie, hogy merre van az előre”. 

A kinevezett főigazgató azzal kapcsolatban is tiszta vizet öntött a pohárba, hogy valójában nem a meghirdetett főigazgatói pályázatot nyerte el, mint mondta; figyelt arra, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pályázatára megfeleljen, ,,csak nem a jelenlegi, hanem a lehetséges állapotában”. 

Arra a kérdésre, hogy mennyire fogják örömmel fogadni a Magyar Nemzeti Múzeumban, arra Demeter Szilárd úgy felelt, hogy az majd kiderül, hiszen öt évvel ezelőtt sem fogadták felhőtlen örömmel a Petőfi Irodalmi Múzeum élén. ,,Az első állománygyűlésen a hideg gyűlölet fala alaposan fel volt emelkedve, de ezt öt év alatt sikerült ezt a bizonytalanságot” – mondta, hozzátéve, hogy abszolút egy ilyen szélsőséges helyzetre számít ebben az esetben is. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek