Itthon

„Kevesen érezték a dolognak a súlyát, legtöbben nem vették komolyan” – megtörte a csendet a bicskei gyermekotthon egykori dolgozója

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Bárnai Árpáddal készített egy hosszú interjút a 444.hu, amelyben a bicskei gyermekotthon korábbi alkalmazottja elmesélte, hogy mi is történt ott 2006 és 2011 között.

Hirdetés

Bárnai 2006 és 2011 között dolgozott a bicskei gyermekotthonban gyermekfelügyelőként. Mint ismert, ez az az otthon, amelynek az igazgatójáról kiderült, hogy pedofil és erőszakosan viselkedett a gyerekekkel, a volt igazgatóhelyettes pedig segített neki, hogy tisztára moshassa a nevét. Végül mindkettőjük börtönbe került, azonban K. Endre igazgatóhelyettes tavaly kiszabadulhatott, ugyanis Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott neki

A kegyelmi ügy azonban csak idén februárban tudódott ki, aminek hatására az államfőnek le kellett mondania, ugyanis hatalmas botrány lett a döntéséből.

A 444.hu-nak adott interjújában a bicskei gyermekotthon egykori munkatársa elmondta, hogy bár ő többször is jelezte a feletteseinek, hogy a gyerekek arról számoltak be neki, hogy szexuálisan zaklatták őket, ám ezzel nem foglalkoztak. Később azonban mégis nyomozás indult az ügyben, de az igazgató ezalatt is az intézményben lakhatott és kontrollálni tudta a környezetét.

Arról is beszélt, hogy az intézmény falain belül több probléma is volt, azonban az igazgató fenntartotta a látszatot, hogy a gyermekotthon egy minta intézmény. Mint mondta, a bicskei kastély parkjába gyakran érkeztek látogatók és olyankor megkérdték a gyerekeket például arra, hogy ne ott cigizzenek, ahol látják őket, ugyanis mindenképpen titokba akarták tartani, hogy az ott élők súlyos problémákkal küzdenek.

„Egy sor idegen ember járt be, akik előtt ezt a jó látszatot fenn kellett tartani. Akár egy bántalmazó kapcsolatban, ahova vendégség érkezik. Takarjuk el a sebeket” 

– jelentette ki Bárnai.

Elmondta azt is, hogy mit gondolt arról, hogy az igazgató az intézményben élet. Először nem tartotta Bárnai furcsának, sőt úgy gondolta, hogy elhivatott ember. Azonban idővel kibomlottak előtte is a furcsaságok, például az, hogyan játszott az emberekkel maga körül.

Majd áttért arra, hogyan jutottak tudomására a zaklatások.

„2010 decembere volt. Akkoriban rendszeres sportfoglalkozásokat tartottam a sportcsarnokban. […] Vége lett az egyik foglalkozásnak, kifelé jövet visszafordult felém egy srác, hogy mondana vagy kérdezne valamit. […] Csak nem találja a szavakat”.

Majd azzal folytatta, hogy a fiú megállt előtte és elmondta, hogy az igazgató belenyúlt a gatyájába és megkérdezte, hogy mit kell most csinálnia. Emlékei szerint 12 éves volt ez a fiú.

Mint mondta, ezt követően beszélt a nevelőkkel és néhány szakmai felettesével is. „Nagyon furcsa volt, amit tapasztaltam. Kevesek érezték a súlyát a dolgoknak, a legtöbben nem igazán vették komolyan”.

Ezután jobban kezdte figyelni a gyerekeket, és közben egyre többükhöz eljutott, hogy benne és néhány társában megbízhatnak és nyíltan beszélhetnek velük.

Nem sokkal később Bárnai egy növendékügyi előadó munkatárssal közösen megfogalmazott egy beadványt a fenntartó, azaz a Fővárosi Önkormányzat felé. 

Később ugyan elindult a rendőrségi nyomozás, azonban a vizsgálat alatt nyomás helyeződött a bántalmazott gyermekekre, hogy vonják vissza a vallomásaikat. Mint mondta, hogy a nyomás több irányból érkezett. Például a többi gyermek irányából, akik bántották őket és azt a félelmet keltették bennük, hogyha nem vonják vissza a vádakat, akkor megszűnik a gyermekotthon és az utcára kerülnek.

Szóba került az is, hogy K. Endre volt igazgatóhelyettesnek fontos szerepe lehetett abban, hogy az első eljárásból nem lett semmi. Bárnai Árpád felidézte, hogy többször is veszekedtek.

Végül mindenki visszavonta a vallomását. Hozzátette, akit nem fenyegettek, azt különböző ajándékokkal jutalmaztak meg.

Ráadásul a nyolc hónapos nyomozás alatt az igazgató végig bent élt az intézményben, hiába kérték a gyerekek védelmét. Sőt, nyomás alatt is tartotta őket. A gyermekek különleges pszichológiai támogatást sem kaptak. Egy molesztált fiú, aki visszavonta vallomását, 2016 szeptemberében öngyilkos lett.

„Ha nem lesz öngyilkos egy fiatal, és nem jelenti fel az igazgatót egy volt növendék, nem indul vizsgálat” 

– jelentette ki. Az igazgatót a második eljárásban végül legalább 10 fiú zaklatásáért ítélték el 9 év 6 hónap fegyházbüntetésre.

Mint kiderült, a gyermekotthon korábbi pedofil igazgatója a döntés értelmében a büntetés kétharmadának letöltése után, azaz 6 év 2 hónap után szabadlábra bocsátható feltételesen, de a minap kiderült, hogy továbbra is börtönben marad, mivel a Fővárosi Törvényszék úgy határozott, hogy nem bocsátható szabadlábra. A végzést mindenki tudomásul vette, így az végleges.

A Budapesti Fegyház és Börtönben raboskodó V. János már tavaly januárban is szeretett volna kijönni feltételesen, de a büntetés-végrehajtási bíró elutasította a kérelmet. 

„Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.

Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.”

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek