„Március elsejével a magyar közlekedés ügyében új időszámítás kezdődik”
– így kezdte sajtótájékoztatóját Lázár János. Az építési és közlekedési miniszter a péntektől érvényes közösségi közlekedést érintő jelentős változásokról számolt be. A tavaly bevezetett MÁV és Volán járatokra érvényes vármegye és országbérletek ára változatlan marad, viszont érvényesek lesznek a fővárosi BKK-járatokra is. Ezen felül a 6-14 év alatti gyerekek ingyen utazhatnak, miként a 65 év alatti nyugdíjszerű ellátást kapó állampolgároknak sem kell az utazásért fizetni.
Mintegy 200 ezer nagycsaládos is díjmentesen használhatja a vonatokat és buszokat, és a korábbi 90 százalék helyett 100 százalékos kedvezményt kapnak a fogyatékosok. Regisztrációt követően a mintegy 1 millió közalkalmazott féláron vehet bérletet, és a 14 és 25 év közötti utasok is, függetlenül attól, hogy van-e érvényes diákigazolványuk.
Lázár János a számos kedvezmény ellenére nem tart attól, hogy mindez bevételkiesést okozna a MÁV-nak, a Volánnak, vagy a BKK-nak.
„Biztos, hogy fog nőni még az utasforgalom ezekkel az olcsó jegyekkel, tehát az árbevétel nem csökkenni, hanem növekedni fog, nem világos, hogy kompenzálni kell egyáltalán a MÁV és Volán csoportot, ha igen, akkor a költségvetés erre garanciát adott, természetesen garantálni fogjuk 4 és fél millió ember számára, mint ahogy eddig is, ezután is, a tömegközlekedést” – tette hozzá a tárcavezető.
Lázár János kitért arra is, hogy a tarifarendszer átalakítását az infrastruktúra javítása és új járművek beszerzése kell, hogy kövesse. Lázár János azt mondta a járműbeszerzéshez és gyártáshoz összesn mintegy 10 milliárd eurós vagyis körülbelül 4000 milliárd forintos programra van szükség.
„Holnaptól új időszámítás lesz a budapesti és agglomerációs közlekedésben” – ezt már Karácsony Gergely mondta, aki szinte szó szerint ugyanúgy kezdte a sajtótájékoztatóját, mint a miniszter.
A főpolgármester kiemelte, hogy a BKK járatain minden 14 év alatti és 65 év feletti utas ingyen utazhat, illetve a diákok és a 65 év alatti nyugdíjasok 945 forintért utazhatnak a megyén belül, 1890 forintért pedig az egész országban. A teljes árú bérlet pedig olcsóbb lett, 8950 forint a Budapestre, míg 9450 forint a vármegyére is érvényes bérlettípus. Karácsony Gergely méltatta a kormány szerepét a megállapodásban.
„Ez egy kivételes eset, ebben a konkrét ügyben sikerült egy olyan megállapodást kötnünk, amely szerintem évtizedekre, évtizedes adósságot törleszt és évtizedekre meghatározza azt a közlekedési politikát, amiben egyébként szerintem Magyarország érdekelt, mégpedig az, hogy a különböző szolgáltatók között integrációt kell létrehozni” – hangsúlyozta Budapest főpolgármestere.
Karácsony Gergely hozzátette, ő is arra számít, hogy az olcsóbb bérletek bevételnövekedést fognak eredményezni, mert többen fogják ezeket megvásárolni.