Itthon

Boldogulni az egyetem mellett: egyre több diák kénytelen munkát vállalni

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A nappali tagozatos hallgatók háromnegyede dolgozik az egyetem mellett - ez derült ki Oktatási Hivatal kutatásából. A felmérés szerint a friss diplomások 78 százaléka már az egyetem alatt is dolgozott. A párhuzamosan folytatott tanulási és munkavégzési tevékenység ugyanakkor főként a nem nappali munkarendben tanulókat jellemzi, náluk csaknem 95 százalékos volt azoknak az aránya, akik egyetem…

Hirdetés

Keményen kell dolgozniuk a fiataloknak, hogy a tanulás mellett el tudják tartani magukat. Ezzel azonban nincsenek egyedül. Az Oktatási Hivatal kutatásából ugyanis az derül ki, hogy nemcsak az esti, levelező munkarendben tanulók, de a nappali tagozatosok többsége is vállal valamilyen bevételszerző tevékenységet a tanulmányi ideje alatt. A híradónk által megkérdezett diákok közt nagy volt a szórás e tekintetben. A Híradónk által megkérdezett diákok némelyike azt mondta, dolgozik az egyetem mellett, mások nem tudnának az órarendjük miatt, őket a szüleik támogatják. 

Van, aki azt mondta, azért kell dolgoznia, mert nem kapott kollégiumot és albérletet kell fizetnie. A HÖOK szerint a diákok munkavállalásának fő oka, hogy a családok egyre kevésbé tudják támogatni egyetemista gyerekeiket, a tanulmányi és szociális ösztöndíjrendszer pedig nem éri el a célját. 

,,2020-ban negyven százalékkal emelkedtek az ösztöndíjak és azóta az látható, hogy azt a gazdasági helyzet illetve az infláció elvitte, így szükség lenne az ösztöndíjak további emelésére. Jelenleg az ösztöndíjak nem töltik be azt a funkciójukat, hogy motiválják a hallgatókat arra, hogy az egyetemi tanulmányaikra még több figyelmet fordítsanak” 

– fogalmazott Eszerhai Marcell, a HÖOK elnöke. Mindeközben az ELTE után a BME dolgozói is nyílt levélben azonnali 50 százalékos béremelést követelnek. A BM-s levélben példaként említik, hogy egy PhD fokozattal rendelkező egyetemi adjunktus havi alapilletménye bruttó 277 200 forint, ami csak különböző munkáltatói kiegészítésekkel éri el a törvényben előírt bruttó 366 600 forintos diplomás bérminimumot. Hasonló a helyzet az Eltén is. Naszódi Márton az Elte természettudományi karán dolgozik félállásban docensként. Jelenlegi havi bruttó bére 194.000 forint, amit rendkívül megalázónak tart. 

,,A környező országokban levő oktatók bére az legalább kétszerese gyakran vagy magasabb is annál a bérnél amit mi kapunk. Ennek az eredménye az, hogy az oktatás színvonala és a kutatás színvonala egyértelműen, de gyakran a hallgatók számára nehezen érzékelhetően esik – mondta Naszódi Márton, az ELTE Természettudományi karának docense. A színvonal esés pedig mint mondta, akkor mutatkozik meg, amikor a takarító megy be informatika órát tartani, vagy a rendszergazda tartja a matematika órát, hiszen amelyik tanár teheti, inkább külföldön vállal munkát.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek