Itthon

V4 csúcs: Orbán ott lesz Prágában, Fiala, Fico nyilatkozatát tette szóvá

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Petr Fiala V4-es csúcstalálkozóra hívta meg Prágába visegrádi partnereit - Donald Tusk lengyel, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnököt. A légkör feszült, de nem a magyar miniszterelnök miatt. 

Hirdetés

A prágai kormányhivatal szerint az ukrajnai helyzet lesz az egyik központi témája a mai prágai V4-es csúcstalálkozónak. Ezt megelőzően Petr Fiala külön is találkozott már Donald Tusk lengyel kormányfővel a CTK szerint.

Orbán Viktor úgy érkezik meg a V4-es csúcsra, hogy a parlament, igaz utolsóként, de tegnap megszavazta a svéd NATO-csatlakozást, a februári EU-csúcson pedig a magyar miniszterelnök sem vétózta meg Ukrajna 50 milliárdos uniós támogatását. A Népszava azt írta, hogy márciusban már el is kezdik folyósítani Ukrajnának, 4,5 milliárd eurót. 

Fiala a konszenzusról, és két miniszterelnökről

A visegrádi kormányfői csúcstalálkozók fontosak az európai konszenzus keresése érdekében – jelentette ki Petr Fiala, azonban a cseh hírügynökség szerint azt is megjegyezte: a Robert Ficóval és Orbán Viktorral folytatandó tárgyalások számára nem jelentenek „nagy örömet”.

Robert Fico szlovák miniszterelnök az elmúlt napokban több nyilatkozatában is relativizálta az Ukrajnának nyújtandó segítség szükségességét. Megismételte korábbi elutasító álláspontját az Ukrajnának küldendő fegyverek ügyében, és „sikertelennek” minősítette a nyugati országok Ukrajna-stratégiáját – emlékeztettek.

Petr Fiala hétfőn ugyanakkor azt mondta, hogy a véleménye szöges ellentétben áll Ficóéval. „Nem fűztem kommentárt ahhoz, amikor Robert Fico virágot helyezett el Gustáv Husák sírján. Most azonban szükséges a kommentár. Mindnyájan békét akarunk, ahhoz azonban csak egyetlen út vezet, mégpedig az, hogy meggátoljuk az agresszort céljai elérésében. Nem hátrálunk meg az agresszív háború, a rossz előtt, hanem segítséget nyújtunk azoknak, akik az igazságtalan támadás ellen védekeznek” – szögezte le a cseh miniszterelnök.

Fiala egyértelművé tette: „nem tudom elfogadni azt az értelmezést sem, hogy a vitákat az ukránok vagy a nyugati államok gerjesztik. “A bűnös az agresszív orosz politika, ez világos” – jelentette ki.

„Nem állítom, hogy számomra a legnagyobb öröm találkozni azokkal a kollégákkal, akikkel számos kulcsfontosságú kérdésben tulajdonképpen nem értek egyet. A magyar és a szlovák kormányfőre gondolok. Mindezek ellenére párbeszédet kell folytatnunk, valakinek ezt is meg kell tennie” – fogalmazott Fiala a cseh hírügynökség szerint.

Az alternatíva, hogy „nem beszélünk”, ami veszélyeztetheti az országaink biztonságát és jövőjét. „Az Európai Unió számára kulcsfontosságú ügyekben meg kell találnunk az egységet, bár ez bonyolult. Ezért van szükség a V4-es találkozóra” 

– mondta Fiala újságíróknak.

„A legegyszerűbb az lenne, ha nem beszélnénk egymással, de akkor megtörténhetne, hogy az összes uniós támogatást blokkolnák. Nem hiszem, hogy ez lenne a helyes út” – vélekedett.

Nem tervezik katonák Ukrajnába küldését

Kérdésre válaszolva Fiala hangsúlyozta, hogy Csehország nem tervezi katonák Ukrajnába vezénylését. Ezzel szintén szlovák partnere, Fico kijelentésére reagált, aki erről hétfőn Pozsonyban beszélt.

A CTK szerint Jana Cernochová cseh védelmi miniszter az ezzel kapcsolatos kérdésre egy másik sajtóértekezleten azt mondta: nem hallott róla, hogy bármelyik NATO tagállam katonák Ukrajnába vezénylését tervezné, amint erről Robert Fico beszélt.

„Nem fogok előre kommentálni minden ötletet, amit a vezető politikusok tesznek a párizsi találkozóval kapcsolatban” – közölte Fiala.

Macron nem zárta ki

Ezzel a cseh miniszterelnök nyilván arra célzott, hogy Macron francia elnök hétfőn kijelentette, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy szárazföldi csapatokat küldjenek Ukrajnába. De jekezte: hogy ezzel kapcsolatban nem volt konszenzus a 20 európai vezető részvételével tartott párizsi találkozón, amelyet ö hívott össze.

Macron szerint viszont semmit nem szabad kizárni, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy Oroszország ne győzzön.

A párizsi találkozón Scholz német kancellár, David Cameron, az Egyesült Királyság külügyminisztere, Duda lengyel elnök és Rutte holland miniszterelnök volt ott, akit a NATO-fötitkári poszt várományosaként emlegetnek. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek