Itthon

Svéd NATO-csatlakozás: 19 hónap után utolsóként megszavazta a parlament

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Mi lettünk az utolsók, de 19 hónap késlekedés után megszavazta a magyar parlament is a svéd NATO-csatlakozást. Ulf Kristersson látogatása kellett hozzá, és Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: 4 Gripent veszünk Svédországtól.

Hirdetés

A parlament 188 igen szavazattal, 6 nem ellenében, tartózkodás nélkül ratifikálta a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló egyezményt. A szavazás után az ellenzék tapsolni kezdett.

A zárószavazásra 21 hónappal az után került sor, hogy a svédek és a finnek kérték a NATO-ba a felvételüket, és 19 hónappal azt követően, hogy Szijjártó Péter a kormány nevében 2022 nyarán benyújtotta a parlamentnek a javaslatot.

Az előzmények

21 hónap után megtört a jég: Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a múlt héten arra kérte Kövér László házelnököt, 26-án tűzze napirendre Svédország NATO-csatlakozásáról a zárószavazást. 

S hogy mi változott, ami miatt a Fidesz frakció kész megszavazni ? A svéd miniszterelnök Varsóban azt mondta, “Budapestre megyek”, Havasi Bertalan pedig az atv.hu kérdésére válaszolva ezzel kapcsolatban azt közölte: néhány napot kell várni a bejelentésre. Az Index óriási hadiipari magyar-svéd megállapodástól értesült, ami a Gripen-programot is érintheti.

Azt, hogy a találkozó a közeljövőben létrejöhet, már jelezte, hogy a miniszterelnök az évértékelő beszédében a svéd NATO-csatlakozásról ratifikálása kapcsán azt mondta: “Jó hír, hogy a Svédországgal fennálló vitánk lezárás felé közeledik. A svéd miniszterelnökkel fontos lépéseket tettünk, hogy a bizalmat újraépítsük. Afelé haladunk, hogy a parlament tavaszi ülésszakának kezdetén ratifikálhatjuk Svédország NATO-csatlakozását” – közölte a Várkert Bazárban a miniszterelnök.

A pénteki budapesti Orbán-Kristersson találkozó után a miniszterelnök bejelentette:  két megállapodást kötöttek, veszünk 4 új Gripent,  a már meglévő gépekről szóló szerződéseket pedig meghosszabbították. Mint fogalmazott, bár nem mindig látszik, a magyar külpolitika célja, hogy barátokat keressünk. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek