Ahogy arról beszámoltunk, Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával elkezdődött a parlament tavaszi ülésszaka. A miniszterelnök egyebek mellett a gyors államfőcseréről beszélt, és arról: a gyerek abszolút, teljes körű védelmet élvez, az elkövetőt meg kell büntetni, a büntetést pedig le kell tölteni.
A miniszterelnök felszólalására elsőként Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek képviselője reagálhatott Orbán beszédére. Arra kérte a képviselőket, hogy egy perces néma felállással emlékezzenek meg Alekszej Navalnijról, a nemrég meghalt orosz ellenzéki aktivistára. „Nagyon sajnálom, hogy a szuverén Fidesz-KDNP Putyin zsoldjában nem állt fel, ez szégyen – mondta Tordai a Telex tudósítása szerint, miután a kormánypárti képviselők nem álltak fel. Ezután az Országgyűlés nevében bocsánatot kért a bicskei gyermekotthonban történt bántalmazások áldozataitól, és a kormányfő szemére vetette, hogy a Fidesz ezt a mai napig nem tette meg.
Novák és Varga a „busz alatt”
A Momentum frakcióvezetője, Bedő Dávid arról beszélt, hogy Orbán „belökte a busz alá Novák Katalint és Varga Juditot, de a mai napig nem adtak magyarázatot arra, miért kapott kegyelmet K. Endre. ”Nekik kell buknia azért, hogy ön ne bukjon meg? Ön tényleg azt állítja, hogy nem tudott semmiről? Ez az, amit senki nem hisz el” – fogalmazott.
Ungár Péter, az LMP társelnöke köszönetet mondott a Fidesz szavazóinak, akik szerinte megbuktatták Novákot és Vargát. Ungár szerint a gyermekvédelmi rendszer a csőd szélén áll, az intézmények nem találnak új dolgozókat az alacsony bér miatt. Mint mondta, csak akkor lehet komolyan venni az új gyermekvédelmi törvénycsomagot, ha érdemi béremelés szerepel benne. Ungár kitért a zöld átállásra is, szerinte amit a kormány annak nevez, az valójában az ország kiszolgálása a kínai és a német tőkének.
A jobbikos Lukács László György arról beszélt, hogy a kegyelmi ügy megmutatta: „az a hatalmi berendezkedés, amit a Fidesz maga körül kialakított”, fenntarthatatlan. Szerinte ez azt mutatja, hogy közvetlen államfőválasztásra van szükség. Lukács László György kitért a vendégmunkásokra is, akik szerinte keletről áramlanak az országba, és elveszik a magyarok elől a munkahelyeket.
„Színjáték” a svédek NATO-csatlakozása
A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László azt hangsúlyozta a felszólalásában, hogy az Orbán-kormány olyan képmutató, mint a 2010 előtti balliberális kormány, ugyanúgy mást csinálnak, mint amit mondanak, például több pénzzel támogatták a globális nagyvállalatokat, mint a korábbi kormányok. Toroczkai színjátéknak nevezte a svédek NATO-csatlakozását is, és arra kérte a miniszterelnököt, mondja meg, mennyiért vesznek vadászgépeket Svédországtól.
Az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan szerint a kormány morális válságba sodorta Magyarországot. Mint fogalmazott, nincs olyan ember az országban, aki elhiszi, hogy Orbán nem tudott K. Endre kegyelmi döntéséről, hiszen „mindent a Karmelitából irányítanak”.
Gyermekvédelem
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője megköszönte, hogy a miniszterelnök őszintén elmondta az ország problémáit is az eredmények mellett, és egyúttal számon kérte ellenzéki képviselőtársait, akik szerinte tiszteletlenül reagáltak Orbán beszédére. „Bedő képviselő úr például egy szál pólóban jött be az ülésterembe, és nem adja meg a tiszteletet a háznak” – mondta arra utalva, hogy a Momentum képviselői „Ki a felelős?” feliratú pólókban érkeztek a hétfői ülésre, a laptopjaikra pedig azt a szöveget ragasztották, hogy „stop pedofidesz”. Simicskó István szerint eddig is sokat tett a kormány a gyermekvédelemért, de most még szigorúbb szabályokat készítenek elő.
Gyurcsány: a pedofíliától mindenki undorodik
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke azt hangoztatta: vannak akik a póktól undorodnak, de van valami, amitől minden ember undorodik, és ez a pedofília. Hozzátette: azoktól is undorodik mindenki, akik ezt „mentegetik, elnézik”. Gyurcsány Magyarország első „pedofilbarát miniszterelnökének” nevezte Orbánt. A DK elnöke szerint Orbán tudott K. Endre kegyelméről, mégis csendben maradt.
Gyurcsány szerint a kormány nem kért bocsánatot az áldozatoktól, ahogy azért sem, mert „egy olyan rendszert építettek, amiben Istenre való hivatkozás a bűn leplezését jelenti”. Felszólalása végén a Bűn és bűnhődést idézte, Gyurcsány szerint a kormányra is lassú bűnhődés vár, mint Raszkolnyikovra.