Itthon

Máris megvan az új államfő, Sulyok Tamás költözik a Sándor-palotába

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Sulyok Tamás az új államfő - az Országgyűlés titkos szavazással ma délután megválasztotta az Alkotmánybíróság 67 éves volt elnökét, aki március 5-én már el is foglalhatja hivatalát a Sándor-palotában. Az ellenzék pártjai, a DK, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Jobbik nem vettek részt a parlamenti államfőválasztáson.

Hirdetés

Megválasztotta az Országgyűlés Sulyok Tamást köztársasági elnöknek, a Fidesz-KDNP jelöltjére 134-en szavaztak igennel 5 ellenében a titkos voksoláson.

Sulyok Tamás mandátuma 5 évre szól, és már március 5-én beköltözhet a Sándor-palotába, elfoglalhatja a hivatalát.

Az új államfő már ma esküt tesz az Országgyűlésben, és beszédet is mond a parlamentben.

Azért kellett új államfőt választani, mert Novák Katalin nem tudta kitölteni államfői ciklusát, a parlament ma délután szavazta meg a lemondó nyilatkozatát, miután távozott az államfői tisztségből a kegyelmi döntése nyomán kialakult botrány miatt.

Az ellenzék pártjai, a DK, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Jobbik nem vettek részt a mai parlamenti államfőválasztási procedúrában – ők a közvetlen államfő-választás mellett kampányoltak.

Kicsoda Sulyok Tamás?

Az Alkotmánybíróság 67 éves volt elnöke 1980-ban szerezte meg a jogi diplomáját a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Pályafutása kezdetén bírósági fogalmazó volt a Csongrád Megyei Bíróságon. 1982-ben jogi szakvizsgát tett, majd 1991-ig jogtanácsosként dolgozott. 1991 és 1996 között a Sulyok–Japport, majd 1997-től a Sulyok és Ádám Ügyvédi Iroda ügyvédjeként dolgozott.

1998 és 2002 között ő volt a szegedi önkormányzat jogi képviselője. Egészen alkotmánybíróvá választásáig ügyvédként tevékenykedett. 2000 és 2014 között osztrák tiszteletbeli konzul volt. 2004-ben az ELTE ÁJK Jogi Továbbképző Intézetben európai jogi szakjogász képesítést szerzett. 2005 szeptembere óta a Szegedi Tudományegyetem Jogi Karának meghívott előadója: alkotmányjogot oktat, szemináriumot és fakultatív kollégiumot tart.

2013-ban PhD fokozatot szerzett a Szegedi Tudományegyetemen. Sulyok Tamást az Országgyűlés 2014. szeptember 27-től választotta az Alkotmánybíróság tagjává. Kutatási területei a az ügyvédség alkotmányjogi helyzete Magyarországon, az Európai Közösség belső piacára vonatkozó szabályozás és az ügyvédi szolgáltatások összefüggései. Két felnőtt gyermek édesapja.

Az Országgyűlés 2016. november 22-én Sulyok Tamást az Alkotmánybíróság elnökévé választotta.

Orbán Viktor ezt mondta róla

Beszámoltunk róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pénteken azt mondta Sulyok Tamás jelöléséről, hogy miért rá esett a választás: a tapasztalat, az alkotmány és jogi ügyekben való jártasság, a nemzetközi jog ismerete, a nemzetközi térben való forgolódás, a politikai intézmények természetrendszerének, természetrajzának ismerete és “egy szakmai tekintélyt is megadó életút”. Azt is hozzátette: 

jön egy új elnök, akinek helyre kell állítani a megbillent nemzeti egységet, az egyensúlyt, “ami úgy kezdődik, hogy a pedofil, vagy ahhoz kapcsolódó bűncselekményekhez kötődő ügyekben nincs pardon”, nincsen kegyelem.

“Nagyon remélem, hogy az elnök úr majd ezt világossá fogja tenni, amikor először szól az országhoz, hogy ilyen nem fordulhat elő, nem történhet meg” – jelentette ki Orbán Viktor ma reggel az új, már államfő-jelölt Sulyok Tamás kapcsán.

Ma a miniszterelnök a parlamenti beszédében Sulyok Tamás megválasztása kapcsán azt mondta napirend előtt: Magyarország erős és stabil ország, egy államfőválasztást úgy kell megoldani, hogy átmeneti zavar sem keletkezhet, ezért haladéktalanul megválasztják az új államfőt  “elvégre is azért választottak meg minket az emberek”.

A miniszterelnök méltatta Sulyok Tamást, mondván, hogy nagy a tapasztalata, vitathatatlan a tekintélye. Az elnöksége alatt meghozott alkotmánybírósági döntésekről azt mondta: 

“ezek a döntések a jogászok és az emberek egyetértésével is találkoztak. Magyarországnak most ilyen köztársasági elnökre van szüksége”.

Trócsányi lesz az utóda?

Az már kiderült, ki lesz Sulyok Tamás utóda az Alkotmánybíróság elnöki posztján: Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető azt írta ki a Facebook-oldalán, hogy “Sulyok Tamás köztársasági elnökké választását követően a kormánypártok Trócsányi Lászlót, a Magyar Jogász Egylet elnökét jelölik az Alkotmánybíróság megüresedő helyére”. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek