A kormánypárti koalíció döntésében „nem csak a személy érdekes, hanem a bejelentés viszonylagos gyorsasága is” – mondta a Hetek podcast adásában a volt országgyűlési képviselő, aki inkább arra számított, hogy jövő hétfőn teszik közzé a jelölést.
„A miniszterelnök egyrészt cselekvőképességet akar fölmutatni egy krízishelyzetben, hiszen bármennyire nem kommunikál és kerüli az ilyen kifejezéseket a kormánypropaganda, de egy belpolitikai válsághelyzet alakult ki” – véli Schiffer András.
Szerinte Sulyok Tamás választásával mindenképpen egy biztonsági játékra törekszik a miniszterelnök. „Olyan személyt választottak itt, akit nem lehet olyan könnyedén Orbán-bábnak titulálni, másfelől Sulyok Tamás alkatilag nem egy konfrontatív személyiség, viszonylag ismeretlen, nincs pártpolitikai rutinja és tapasztalata. Ez a párosítás pontosan elég ahhoz, hogy ne tartson a miniszterelnök egy potenciális riválistól vagy ellensúlytól, ráadásul Sulyok viszonylag idős ember, Áder János vagy Novák Katalin hivatalba lépési korához képest.”
Schiffer András ugyanakkor úgy véli, hogy kétségtelenül veszteség az egész ország számára, hogy Sulyok Tamásnak nincs olyan külpolitikai tapasztalata, ambíciója, mint ami az elődeinek volt, így a kormány külpolitikai mozgásterét egyáltalán nem fogja tudni tágítani.
A jelölt azonban egy erős jogállami autoritással rendelkező személy, így Sulyok szerepfelfogása inkább hasonlít majd Mádl Ferenc vagy Sólyom László figurájához, mint Novák Katalinéhoz.
A volt országgyűlési képviselő további szempontként említette, hogy a jelölésnek a jobboldali közönség számára szóló üzenete lehet az, hogy a 1945 utáni szovjet megszállás alatti antikommunista ellenzék vezérfigurája, Sulyok Dezső, az ő nagyapjának a testvére. „Mint ismert, Sulyok Dezsőt a berendezkedő kommunista hatalom külföldre száműzött és megakadályozta a 1947-es választáson való indulását. Tehát, hogyha nagyon historizálni, romanticizálni akarjuk a történetet, akkor ezt Orbán Viktor úgy is kommunikálhatja, hogy tulajdonképpen ezzel most igazságot szolgáltat, helyreáll a világ rendje.” – mondta Schiffer, aki szerint a parlament a kormánypárti frakciók kétharmados többségével az első körben megválaszthatja Sulyok Tamást, függetlenül attól, hogy lesz-e esetleg ellenzéki alternatív jelölt.
Ezzel együtt Schiffer András úgy véli, hogy a három ellenzéki frakció teljesen racionálisan cselekszik, amikor önálló jelöltet nevez meg. „Mind a három személy köztiszteletben álló személyiség. Kaltenbach Jenő maga is töltött már be többpárti egyetértéssel független közjogi pozíciót, Hack Péter a rendszerváltás egyik ikonja, miközben Csath Magdolnára a Fidesz KDNP aligha tudna erősebben érveket felhozni.”
A volt politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a Harmadik Köztársaságban eddig kétszer volt nem jogász diplomával rendelkező államfője az országnak: Schmitt Pál és Novák Katalin, és mind a ketten idő előtt kénytelenek voltak lemondani tisztségükről.