Itthon

Kocsis bejelentette: Sulyok Tamás az államfőjelölt, Deutsch Tamás az EP-listavezető

ATV.hu
Hirdetés

A Fidesz frakcióvezetője a Balatonalmádiban zajló frakcióülés sajtótájékoztatóján azt mondta: az a helyes, ha minél előbb meg tudják választani a köztársasági elnököt, de ennek ideje függ attól is, hogy az ellenzéki pártok állítanak-e jelöltet, a jelölési folyamat milyen gyorsan zajlik le. Sulyok Tamást a "legmegfelelőbb jelöltnek" tartja. 

Hirdetés

Az atv.hu nem sokkal a sajtótájékoztató kezdete előtt már megírta, hogy tegnap a hírek szerint az esélyesek listájára újabb jogtudós neve is felkerült, Sulyok Tamásé, aki az Alkotmánybíróság elnöke. Korábban felmerült többek között Navracsics Tibor neve is, akkor a miniszter az atv.hu-nak azt mondta, nem kapott semmilyen megkeresést a köztársaságielnök-jelölést illetően.

Kocsis Máté most a tájékoztatót azzal kezdte: sok minden történik a frakcióülésen, sok témát érintenek, de a leginkább érdeklődésre számot tartó ügy az államfőjelölés. A Fidesz frakcióvezetője elmondta, hétfőn dönt az Országgyűlés a korábbi államfő lemondásának elfogadásáról, ez egy szükségszerű jogi aktus, a frakciószövetség ezt el fogja fogadni. Mint mondta, az a helyes, ha minél előbb meg tudják választani a köztársasági elnököt, de ennek ideje függ attól is, hogy az ellenzéki pártok állítanak-e jelöltet, a jelölési folyamat milyen gyorsan zajlik le. Kijelentette: konkrétumokat nem áll módjában mondani, a holnapi házbizottsági ülésig erre nem válaszol.

A kormánypártok elfogadták a Fidesz elnöke által tett ajánlatot, és Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét javasolják – jelentette be. Az Európai Parlamenti választás listavezetőjéről is döntöttek, Deutsch Tamást javasolják – közölte.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón az ATV kérdésére már elmondta: szerinte kiváló listavezető lenne Deutsch Tamás.

Kocsis Máté emellett a sajtótájékoztatón arra szólította fel Varju László DK-s politikust, hogy azonnal távozzon a közéletből, miután garázdaság, testi sértés és választási csalás miatt jogerősen bűnösnek mondta ki ma a Fővárosi Ítélőtábla. Emellett szerinte Fekete-Győr Andrásnak is le kell mondania képviselői mandátumáról, miután a bíróság korábban őt is bűnösnek mondta ki.

Jön az új gyermekvédelmi csomag

A Fidesz frakcióvezetője bejelentette azt is, hogy tervezik a második gyermekvédelmi csomag elfogadását. Mint mondta, összesen 20 törvénymódosítás jön, de még nincs mindegyik esetben döntés. Ami már biztos, hogy tovább szigorodnak a pedofil bűncselekmények büntetései tételei, illetve a cél az, hogy a 18 éven alattiak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények ne évülhessenek el soha. Kocsis szerint emellett nem lenne lehetőség ezeknek a bűnelkövetőknek a szabadlábra helyezésére sem, és nem kaphatnának erkölcsi bizonyítványt azok, akik gyerekek sérelmére szexuális bűncselekményt követnek el.

Svéd NATO-csatlakozás

Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője elmondta, üdvözlik, hogy a NATO-csatlakozással kapcsolatban a svéd miniszterelnök Magyarországra jön. Mint mondta, ez szükséges, főleg azok után, hogy frakciótársai szerinte jogos kritikákat fogalmaztak meg az ország csatlakozásával kapcsolatban. Kocsis Máté ehhez azt tette hozzá, hogy úgy látja, javultak a két ország kapcsolatai, így ő már nem tart tőle, hogy a svédek NATO-csatlakozásának ratifikációja ne menne át az Országgyűlésen.

Újságírói kérdésre válaszolva Kocsis Máté azt mondta: személyesen ismeri Magyar Pétert, és amit az elmúlt napokban láthattunk tőle, az „egy sértett ember vagdalkozása”, ő maga pedig „egy sértett ember”. Megjegyezte, eddig még nem látta, hogy Magyar alátámasztotta volna valamivel az állításait.

Arra a kérdésre, hogy tudja-e, pontosan mi állt Novák Katalin nagy botrányt kavart kegyelmi döntésének hátterében, illetve hogy van-e rá módjuk, hogy az okot megvizsgálják, a Fidesz frakcióvezetője úgy válaszolt: hivatalos indoklás nem született, hiába „keresnek rajtuk egy papírt”, ilyen nincs. A kegyelmi döntés miértjét szerinte csak az tudja megválaszolni, aki meghozta, de az államfő távozott a hivatalából. Kocsis Máté azonban fenntartja, ő is szeretné megérteni, hogy történhetett meg ez a kegyelmi ügy.

Varga Judit távozása „fájdalmas veszteség”

Kocsis Máté kitért Varga Judit távozására is, ezzel kapcsolatban azt mondta: fájdalmas veszteség Varga Judit elvesztése a frakciónak, de ez egy helyes döntés volt. A frakcióvezető úgy fogalmazott, nem életük legjobb időszaka a mostani, viszont szerinte ennek a helyzetnek nem is lett volna szabad előállnia. Elmondta azt is, nem próbálta felhívni Novák Katalint, úgy véli, ha Nováknak lesz mondandója a kegyelmi ügyet illetően, akkor meg fog szólalni.

Kocsis: Sulyok tudja leginkább kifejezni a nemzet egységét

Az ATV kérdésére, miszerint 2014-ben, amikor Sulyok Tamást megválasztották, az LMP és a Fidesz jelöltje volt, de nem minden frakció támogatta, Kocsis Máté azt mondta: ebből nem szabad kiindulni, sokszor az ellenzék a jó ügyeket sem támogatja, ami a kormánypárthoz köthető. Amit mi javaslunk, azt sokszor elvből ellenzik – fogalmazott.

Az a meggyőződésük, hogy a kialakult helyzetben ő tudja leginkább kifejezni a nemzet egységét, hiszen nem a politikából jön – szögezte le.

Csak a köztársasági elnökök tudják, kik kaptak kegyelmet

Az alkotmánymódosítás ki fogja zárni a kegyelem lehetőségéből a pedofil bűncselekményeket elkövetőket. Kérdésünkre, hogy itt lesz-e szűkítés, illetve hogy az elmúlt évek elnöki kegyelmeit átvizsgálják-e, Kocsis Máté azt mondta: az 1990 óta hivatalban lévő köztársasági elnökök tudnák ezt megválaszolni, ezek a döntések ugyanis nem nyilvánosak, de nagyon reméli, hogy nincs a kegyelmet kapottak között pedofil bűnöző.

A főpolgármester-jelöléssel kapcsolatban kérdésünkre azt mondta: Orbán Viktor a frakcióülésen nem beszélt erről, felidézte Orbán Viktor év végi sajtótájékoztatóját, amelyen a miniszterelnök azt mondta, március végéig megnevezik a jelöltet.

Arra a kérdésünkre, hogy az EP-választáson 13 mandátumnál többre számítanak-e, azt mondta: bizakodóak, mandátumbecslés nem került szóba, de igyekeznek a korábbi mandátumszintet elérni. Még a kampány rajtjánál vagyunk, egy világos kampánymechanizmusnak le kell mennie, el fogják mondani az embereknek, hogy a brüsszeli vezetés kudarcot vallott, például a Covid-válság és az ukrajnai háborús szankciók tekintetében is – sorolta. Kocsis szerint ha ez nem lenne elég, az elmúlt 5 év brüsszeli vezetése rossz döntést hozott a migráció és az LMBTQ-propaganda tekintetében, illetve eljárásokat indítottak Magyarország ellen. Ezért is szeretnének nyerni, hogy megmutassák, van egy olyan ország, amely nincs megelégedve azzal, amit Brüsszel csinál – fogalmazott.

Az ATV kérdésére Kocsis Máté megerősítette, hogy Orbán Viktor hétfőn felszólal az Országgyűlés nyitónapján.

Gripen-szerződések: tárgyalni fognak a miniszterelnökök

Simicskó Istvántól azt kérdeztük, lesz-e olyan megállapodás a svédekkel, amely meghosszabbítja a Gripen-szerződéseket. A KDNP frakcióvezetője azt mondta, örül annak, hogy egy ilyen megállapodás készül, de részleteket nem akart mondani. Felidézte, mikor államtitkár illetve miniszter volt, azt látta, a Gripenek törlesztése durván 30 milliárd forintot vitt el évente. Ezt Hende Csaba korábbi miniszternek sikerült csökkenteni, ez a módosított szerződés 2026-ig szól. 

Ezek drága eszközök, ő azt gondolja, erről tárgyalni fog a két miniszterelnök a találkozón.

Az ATV kérdésére, hogy mitől tért vissza a svédekbe vetett bizalom, Kocsis Máté elmondta: Orbán Viktor elmondta, hogy a svédek olyan gesztusokat tesznek, amelyek a viszony rendezését szolgálják. Szerinte a kialakult helyzetben nagy gesztus a svéd miniszterelnöktől, hogy nem nézi le Magyarországot, Törökország után ide is ellátogat. Úgy fogalmazott: komoly lépések történtek a két ország viszonyának tekintetében, a kormány pedig „gesztusra gesztussal reagál”, a cél az, hogy új fejezet nyíljon, amely a partnerség és a jó együttműködés szakasza lesz.

Nem volt reális kockázata, hogy a svédeket megtámadja egy nem NATO-tagország…

Az ATV kérdésére, hogy megérte-e, hogy mi voltunk az utolsók a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásában, Simicskó István azt válaszolta: szerinte alapvetően annak reális kockázata nem volt, hogy Svédországot egy nem NATO-tagország megtámadja, a svédek különböző hadgyakorlatokon is részt vettek, tehát hátrányuk nem származott. Viszont a magyarok szava így egészen magas szintre eljuthatott, azt üzentük, hogy vegyenek minket komolyan, és igenis ha Svédországnak ez a kérése, szakítson azzal a gyakorlattal, hogy nyomást gyakorol, más országok pedig azzal, hogy valamiféle másodrangú országként skatulyáznak be minket. Igenis el kell jönni hozzánk és meg kell beszélni, mi a feltétele az együttműködésnek, ez most megtörténik – hangsúlyozta.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek