Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a Facebook-oldalára írta ki a hét elején: “A szokásoknak megfelelően a parlamenti ülésszak kezdete előtt kihelyezett frakcióülést tartunk február 21-22-én Balatonalmádiban”. Szerda este a miniszterelnök felszólalásával kezdődik a tanácskozás, melyet csütörtökön miniszterek, EP-képviselők, államtitkárok meghallgatása követ.
“Az ülés kiemelt napirendi pontjai között szerepel az új államfőjelölt személyéről szóló frakciódöntés” – írta Kocsis Máté.
Új név a listán?
Kövér Lászlót a miniszterelnök “hagyományosan” felkéri köztársasági elnöknek, de a házelnök nem ambícionálja, hogy a Sándor-palotába költözzön. Szintén szerepelni szokott Orbán Viktor listáján Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnökének a neve is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter volt, akinek a neve először jelent meg a nyilvánosságban, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a belső felmérésekben magas pontot kapott, de ő egy hete azt nyilatkozta az atv.hu-nak: nem kapott megkeresést, így nem is gondolkozott rajta, hogy vállalná-e a jelölést. Navracsics maga Martonyi János volt külügyminiszter nevét vetette fel, míg Török Gábor a 24.hu-nak adott interjúban Varga Mihályt nevezte a legalkalmasabbnak. A pénzügyminiszter viszont, amikor a Magyar Hang felhívta, viccnek nevezte ezt, és felkacagott már a felvetésre is. Egy kormányközeli forrásunk, aki Gál Kinga EP-képviselőt is az esélyesek közt említette.
A kormányoldalon volt, aki munkatársunknak azt mondta: szóba került egy új név, Lomnici Zoltán alkotmánybíró, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke is. De mint forrásunk kedden hangsúlyozta: “még nyitott a jelölés”.
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója azt nyilatkozta hogy olyan államfő-jelöltet tud elképzelni Novák Katalin után, “aki a jobboldali politikai közösségből érkezik és tükrözi a Fidesz-KDNP értékrendjét”. Vasali Zoltán “a tekintélyes, tudós karaktert” emelte ki, de nem gondolja, hogy a Fidesz lemondana a “lojalitás-szempontról” az új államfő jelölésekor.
Mint ismert, az LMP Hack Péter jogtudóst, a Mi Hazánk Csath Magdolnát. A Jobbik-Konzervatívok azt közölte: nem egyszerűen nem jelöl, hanem a kialakult helyzetben elvi alapon utasította el a kétharmados Fidesz-parlament általi államfő-jelölést. Ahhoz, hogy jelöltek legyenek, legalább 40 képviselői ajánlás kellene a parlamentben.
Novák Katalin lemondását február 26-án, a parlamenti tavaszi ülésszak első napján megszavazhatja az Országgyűlés, és az alkotmányos szabályok szerint 30 napon belül kell megválasztani az új államfőt.
Beszámoltunk róla, hogy Orbán Viktor a Várkert Bazárban kérte a kormánypárti frakciókat: a jelölési eljárást gyorsítsák fel, az átmeneti időszak legyen minimális, „ahogy az egy nagy és erős kományzópárthoz illik”.