A fonyódi vízmércén kis híján 130 centis vízállást mértek a napokban. Ez jóval magasabb, mint a télre meghatározott 110 centiméteres érték. A vízügyi szakemberek folyamatosan engedik a vizet, de nem csökken jelentősen a víz a Balatonban.
„Mindig a hidrometeorológiai előrejelzések és az érkező csapadék mennyiségének függvényében történi és hát azt kell hogy mondjam, hogy újra és újra nagy mennyiségű csapadék érkezik a vízgyűjtő területre, A Zalán keresztül folyamatosan érkezik utánpótlás a Balatonba”
– fogalmazott Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Az alacsonyabban fekvő déli parti településeken azt mondják, hogy örülnének, ha gyorsabban engednék a vizet a tóból.
„Bízom azokban a szakemberekben, akik erről döntést hoznak, de azt kérem, hogy mindenképpen legyenek figyelemmel arra is, hogy a mi esetünkben 120 centi fölött, már eléggé problémás tud lenni egy ilyen napokig tartó szeles idő” – ezt már Lombár Gábor, a Balaton Szövetség elnöke mondta.
A közeli Fonyódon viszont örülnek, ha magasan áll a víz a tóban.
„Amikor magasabb a vízállás, akkor sokkal tisztább és sokkal szebb a Balaton vize és ezért is örülünk a magas vízállásnak. Egyébként mi azt tartjuk, hogy bízunk a szakemberekben és bízunk a természetben is, hiszen a Balatonnak van egy természetes apadási és áradási folyamata is” – hangsúlyozta Erdélyi Barnabás, a település alpolgármestere.
A vízminőségnek nyáron jót tesz, ha bőven van víz a tóban.
„Amkor melegszik az idő és napsugaras reggeltől estig, akkor a víz gyorsan fel tud melegedni és akkor az abban lévő mikro- és makro élővilág is beindul, a növényzet is beindul” – ezt már Joó Tamás vitorlázó mondta az ATV Híradó stábjának.
Nyári időszakban, egy-egy kánikulai napon akár egy-másfél centit is csökkenhet a Balaton szintje. Egy száraz, csapadékmentes szezon végére így 50 centi víz is eltűnhet tóból.