Itthon

Nagyon nagy a baj, a szakemberek hiánya miatt leállt a súlyos szívbetegek ellátása az Uzsoki kórházban

ATV.hu
Hirdetés

Nem áll rendelkezésre elég orvos és szakápoló, emiatt nem látják el a súlyosabb állapotú betegeket az Uzsoki Utcai Kórház kardiológiáján. A DK egészségügyi árnyékminisztere arról beszélt, hogy optimista forgatókönyv szerint a kormány 2025-ben az idei finanszírozási összegeket biztosítja az egészségügynek, rosszabb esetben a számok még csökkenhetnek is. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

A szívkatéterezést eddig az Uzsoki Utcai Kórházban is elvégezték. Azonban nemrég Kunetz Zsombor a Facebookon arról írt, hogy az intézmény a szakemberhiány miatt leállította a súlyos betegek kardiológiai ellátását, így a jövőben nem lesz infarktus-ellátás, de egyéb komolyabb ellátás sem. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ pedig más kórházakat jelölt ki a betegek ellátására.

„Ahogy én azt tudom, az Uzsokiban nagyon erősen  belejátszott ebbe a kérdésbe az egészségügy szervezése, amit az államtitkárság csinált. Egy tollvonással megszüntették a bérnővéri rendszert, ennek láttuk a János Kórházban is az eredményét” – mondta Kunetz Zsombor egészségügyi elemző.

Az ATV Híradó stábja megkereste az intézményt is, hogy kiderüljön, hány szakápoló és orvos hiányzik az ellátás újraindításához és várható-e további osztályok, ellátások leállása. A kórház válaszában azt írta, hogy

„átmenetileg valóban nincs lehetőség akut infarktus ellátásra, melynek oka szakdolgozói hiány. Hasonló gondok más osztályokon nem állnak fenn”.

A DK egészségügyi szakpolitikusa pedig úgy fogalmazott, hogy nagyon kevés a tartalék, amihez a kórházigazgató hozzá tud nyúlni. „Ennek egy normális finanszírozás lenne a megoldása, de az államtitkár úr azt is elmondta, hogy jövő évben a 2025ös költségvetésben örülünk ha nem fogják csökkenteni az egészségügyre jutó költségvetési számokat” – tette hozzá Komáromi Zoltán.

Az ellátási gondok országosak. Egy szívinfarktust túlélő beteget a Bács-Kiskun vármegyei kórházban írtak ki szívkatéterezésre, erre próbált időpontot szerezni. A névtelenséget kérő beteg végül háziorvosa segítségével eljutott egy másik intézménybe, ahol meg is történt a beavatkozás. A férfi szerint a kecskeméti kórházban is részben a szakemberhiány okozza a bajokat.

Közben a Független Egészségügyi Szakszervezet felmérésbe kezdett a szakápolók szakmai terveiről. Eddig 1500 szakápoló válaszolt. Soós Adrianna azt a tájékoztatást adta, hogy minden tizedik válaszadó szakdolgozó hamarosan nyugdíjba megy, 5 százalékuk pedig valószínűleg a magánegészségügyben folytatja. A szakszervezeti elnök szerint aggasztó, hogy ezekhez a számokhoz képest nagyon kevés az utánpótlás.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek