Itthon

Semjén, Martonyi, vagy a felkacagó Varga Mihály? – elemzők arról, hogy új államfő-jelöltről dönt a Fidesz Almádiban

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Kiszelly Zoltán olyan államfő-jelöltet tud elképzelni Novák Katalin után, “aki a jobboldali politikai közösségből érkezik és tükrözi a Fidesz-KDNP értékrendjét”. Vasali Zoltán “a tekintélyes, tudós karaktert” emelte ki, de nem gondolja, hogy a Fidesz lemondana a “lojalitás-szempontról” az új államfő jelölésekor. Elemzőket kérdeztünk: napirenden marad-e a kegyelmi ügy, mi lesz Balatonalmádiban a legfontosabb kérdés? 

Hirdetés

Az alaptörvény-módosítás bejelentésével reagált először Orbán Viktor a kegyelmi ügyre – még Novák Katalin lemondása előtt – megüzenve, hogy nincs változás a kormány gyermekvédelmi politikájában, szombaton pedig az évértékelőjében Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy egy gyermekvédelmi törvénycsomag a megoldás, ami az alkotmánymódosítástól a miniszteri rendeletekig átfésüli a szabályozást – reagált Kiszelly Zoltán a kérdésünkre, hogy évértékelő beszédével Orbán Viktornak a tábora vagy a teljes nyilvánosság előtt sikerült-e lezárnia a kegyelmi botrányt, történt-e fordulat, illetve milyen frontok maradtak még, az ellenzék a miniszterelnök felelősségének a kérdését napirenden tudja-e tartani a kampányban?

A Századvég politikai elemzési igazgatója szerint azzal, hogy Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyminiszter lemondtak, egyszersmind a politikai felelősséget is vállalták, a tábor úgy érezhette, van következménye a kegyelmi ügynek. S mivel Balog Zoltán is lemondott a zsinati elnöki tisztségéről ő is elmondhatja, hogy hozott áldozatot – mondta az elemző.

A közbevetésünkre, hogy még mindig nem ismerjük a kegyelmi ügy hátterét, szálait, sem a kegyelmi döntés indoklását, de a jogi természetű kérdéseken túl az áldozatokért, a nevelőintézményben élő gyermekekért nem kellene-e további kezdeményezéssel élnie a kormánynak – hiszen az influenszerek pénteki tüntetése óta már több mint 200 millió forint adomány gyűlt össze, az áldozatoktól, a gyermekektől pedig Fabiny Tamás, az evangélikus egyház elnök-püspöke kért bocsánatot – Kiszelly Zoltán azzal válaszolt: 

a Fidesz-szavazók jó része a miniszterelnök évértékelő beszéde után lezártnak tekinti a kegyelmi ügyet. “Az ő számukra az a legfontosabb, hogy nincs változás a gyermekvédelmi kérdésben” – 

jelentette ki Kiszelly Zoltán.

“Volt egy felterjesztő, és volt, aki a döntést meghozta, ők lemondtak. A kormány részéről a politikai felelősséget a kegyelmi kérvényt ellenjegyző volt igazságügyminiszter vállalta, ő visszavonult. Az ellenzék ezért a miniszterelnök felelősségének a felvetésével hiába próbálkozik” – fogalmazott. De Kiszelly Zoltán szerint nem köthető a miniszterelnökhöz Balog Zoltán sem, miután ő egyházi személy, és mint a Novák Katalin által felkért tanácsadó tett javaslatot a kegyelmi kérvény aláírására a köztársasági elnöknek”. 

“Balatonalmádiban kibeszélik az eseményeket”

Arra, hogy a frakcióülésen lesz-e vajon még vita, mi lesz a legfontosabb még nyitott kérdés, az elemző azt mondta: Balatonalmádiban nyilván kibeszélik az eseményeket, és ha a frakcióülésen jelölnek államfőt, ahogy azt Kocsis Máté már bejelentette, nyilván figyelnek arra, hogy “támadhatatlan jelöltet válasszanak”.

A kérdésünkre, hogy Kövér László eddig sem ambicionálta az államfő-jelöltséget, egy régi, megbízható fideszes vagy KDNP-s, Semjén Zsolt lehet-e esélyes Novák Katalin utódjának – Navracsics Tibor Martonyi Jánost látná alkalmasnak, míg Török Gábor szerint Varga Mihály ideális jelölt lenne, aki felkacagott, amikor felhívták, hogy vállalná-e -, Kiszelly Zoltán azt mondta: 

olyan köztársasági elnök-jelöltet tud elképzelni, aki a jobboldali politikai közösségből érkezik és tükrözi a Fidesz-KDNP értékrendjét.

Arra, hogy Orbán Viktornak február 26-án milyen frontokkal kell még szembenéznie, ha a parlament tavaszi ülésszakának az első napján beszédet mond a parlamentben, és offenzivába tud-e lendülni a kegyelmi botrány után, ami óriási társadalmi hullámokat vetett, Kiszelly Zoltán azt emelte ki, hogy bár 25-én még lesz egy DK-Momentum-MSZP-Párbeszéd tüntetés a Kossuth téren, de amint megválasztják az új köztársasági elnököt, megnyugodhatnak a kedélyek, “onnantól az ellenzék által szorgalmazott közvetlen államfő-választási akció is okafogyott lesz”.

Az már most látszik, hogy a baloldal nehezen tud egységes maradni, nemcsak az államfő-jelölés, de a főpolgármester-választás kérdésében is megosztottak. Volt számukra egy “kegyelmi pillanat”, de hiteltelenek, ezt mutatta meg az influenszerek tüntetése is – állítja az elemző. 

“Kezdeményező” miniszterelnök február 26-án

Kiszelly Zoltán egy “kezdeményező” miniszterelnökre számít jövő hétfőn a parlamenti szezon nyitó ülésén. “Orbán Viktornak lesz államfő-jelöltje, alaptörvény módosító javaslata”, míg az ellenzék megosztott 

– hangoztatta.

“Gyurcsányék kinn a Kossuth téren tüntetnek vasárnap, a Mi Hazánk és az LMP megnevezett államfőjelöltet, s várhatóan a parlamentből sem fognak kivonulni. Kiszelly Zoltán szerint – szemben a péntek esti civil tüntetéssel – “Gyurcsányék vasárnap csak a Kossuth tér szélét tudják majd megtölteni a demonstrációjukon”.

 Vasali Zoltán:  ”Érdekes disszonancia”, társadalmi párbeszédre van szükség

“Érdekes disszonanciának” nevezte Vasali Zoltán elemző, az LMP tanácsadója, hogy amikor a kegyelmi botrány kirobbanása után a miniszterelnök hosszabb hallgatás után megszólalt, azt mondta, nem “jogászkodásra“ van szükség. De rögtön utána alkotmánymódosítást jelentett be, a szombati évértékelő beszédében pedig gyermekvédelmi törvénycsomagot, szigorítást az alkotmánymódosítástól a miniszteri rendeletekig. Ez szükséges lépés, ugyanakkor a “jogászkodáson” túl Orbán Viktor évértékelő beszédéből hiányzott a felhívás társadalmi párbeszédre, ami túlmutat a politikai kommunikáción a kegyelmi ügyben – nyilatkozta Vasali Zoltán, akit a Fidesz szerdán kezdődő kihelyezett balatonalmádi frakcióülése előtt arról kérdeztünk: meggyőzte-e szombaton a Várkert Bazárban a táborát Orbán Viktor? Novák Katalin, Varga Judit és Balog Zoltán lemondásával lezárult a kegyelmi ügy, vagy továbbra is napirenden marad, és milyen frontokkal kell szembenéznie a miniszterelnöknek a parlamenti szezon kezdetén?

Vasali Zoltán a péntek esti civil tüntetés kapcsán is – ahol már több mint 200 millió forint adomány gyűlt össze és több tízezren vonultak utcára – a gyermekvédelem intézményi hátterére hívta fel a figyelmet, és mint mondta, a kegyelmi ügy politikai kommunikációján túl a gyermekotthonokról, magáról az intézményrendszerről kellene társadalmi párbeszéd és szakmai konzultáció az érintettekkel. Véleménye szerint ebbe a gyermekvédelmi intézményrendszert jól ismerő szakértőket, szakmai szervezeteket is be kellene vonni, vagy akár az Orbán-kormány által korábban támadott NGO-kat is.

Vasali Zoltán azt mondta: még nem látott friss kutatást, és noha a saját tábort, a nyilvánosságát illetően eddig “válságtűrőnek” mutatkozott a Fidesz, a kegyelmi ügy komoly károkat is okozhat a kormánypártnak a kampányban, hiszen június 9-én két választás is lesz.

Az elemző szerint, miután az ellenzék egy része a gyermekvédelmi intézményrendszer esetében forrás-elosztás változtatást sürget és többpontos javaslatcsomaggal állt elő, a Fidesznek és a kormánynak sem az ellenségkép építésre, hanem az áldozatsegítésre, a szociális szektor költségvetési vonzatára kellene a fókuszt helyeznie, arra, hogy tud a kampányban gesztust gyakorolni a kegyelmi botrány után. 

“Orbán inkább konszenzuskereső volt”

Vasali Zoltán az évértékelő kapcsán azt emelte ki, hogy Orbán Viktor inkább konszenzuskereső volt, Brüsszelt is kevésbé élesen bírálta. Ha ezt a konszenzuskeresést demonstrálni tudná a gyermekvédelem ügyét hitelesen képviselő szakértők, szervezetek bevonásával egy társadalmi párbeszédbe/vitába, azzal mérsékelni lehetne a kegyelmi botrány negatív hatásait a kormány, a Fidesz népszeruségére nézve szerinte.

Az ellenzék közeledése a civilekhez nem megoldott 

Ami az ellenzéket illeti, Vasali Zoltán szerint ők konvertálási problémával küzdenek, a Hősök terén a pénteki dok tízezres tüntetés azt bizonyította, hogy ez még nem történt meg. Az ellenzéki pártok közeledése a civilekhez “nem megoldott” – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a péntek esti rendezvény szervezői, az influenszerek épp azt kérték, hogy pártzászlók ne legyenek a tüntetésen.

Államfő-jelölés: tekintélyes, tudós karakter, fontos a “lojalitás-szempont”  

Ami az államfő-jelölést illeti, az már kiderült, hogy ezt a jelölési folyamatot és a szavazást is rövidre akarja zárni Orbán Viktor, hiszen arra kérte a kormánypárti frakciókat, hogy gyorsítsák fel az eljárást.

Vasali Zoltán szerint a személyi kérdésekben “hiányokkal” küzdenek a kormánypártok, az államfőjelöltjüket, egy főpolgármester-jelöltet és az EP-listavezetőjüket is meg kell nevezniük. Az elemző komoly taktikai csatát vár a frakcióülésen. A Fidesz főpolgármester-jelöltjét márciusban meg kell nevezni, ezt ígérte a miniszterelnök is, s mivel Karácsony Gergely, de lényegében Vitézy Dávid is – akit az LMP kért fel főpolgármester-jelöltnek, de még nem jelentette be az indulását – szimbolikus jelentősége is lesz, kit nevez meg a Fidesz-KDNP. 

“Másrészt, a karaktereket meg kell építeni, és már csak néhány hónap van a választásokig”

 – fogalmazott Vasali Zoltán, aki szerint “komoly casting mehet a háttérben”.

Az Fidesz-KDNP lehetséges EP-listavezetője kapcsán azt mondta: mivel Varga Judit “konfliktusos karakter” volt, és Deutsch Tamás szintén “konfliktusos, domináns karakter”, kevesebb esélyt ad rá, hogy listavezető lesz, noha a Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter azt mondta róla, hogy “kiváló listavezető” lenne.

Novák Katalin lehetséges utódját, a Fidesz-KDNP államfő-jelöltjét illetően

Vasali Zoltán “a tekintélyes, tudós karaktert” mint szempontot emelte ki, de nem gondolja, hogy a Fidesz lemondana a “lojalitás-szempontról” az új köztársasági elnök jelölésekor. “

A kettő egyszerre érvényesülhet a jelölt kiválasztásakor” – tette hozzá.

Arra, hogy a miniszterelnök a Várkert Bazárban úgy fogalmazott, hogy “zaklatott szívvel” köszöni meg Novák Katalin és Varga Judit munkáját, és az év kezdete olyan volt a kegyelmi ügy miatt mint egy “rémálom”, milyen Orbán Viktor áll majd a parlament első ülésnapján a pulpituson, Vasali Zoltán úgy gondolja: 

valószínűleg egy nyugodt, offenzívába lendülő miniszterelnök képét mutatja, “a nagy politikai rutinja érvényesülni fog. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek