„2019 augusztusában egy magyar orvosokból és egészségügyi dolgozókból álló csapat Banglades fővárosában, Dakkában műtőasztalhoz állva nekilátott a nehéz, sok tekintetben példa nélküli operációnak. Akkor még csak remélhettük, hogy huszonegy hónapnyi és ötvenötezer munkaórányi felkészülés után sikerül véghez vinni azt, amit a hírekben az elmúlt száz év egyik legnagyobb magyar egészségügyi és humanitárius vállalkozásának hívtak – mind orvosszakmai, mind emberi, mind pedig diplomáciai szempontból” – így emlékezett a két kislány, a fejüknél összenőve született Rabeya és Rukaya szétválasztásának operációjáról a magyar csapat egyik vezetője, Pataki Gergely fél évvel ezelőtti véleménycikkében.
„Annak, hogy Rabeya és Rukaya túlélte a szétválasztást, emberi és tudományos jelentősége már a 33,5 órás „maratoni” műtét után is vitathatatlan volt.
A szétválasztó műtét emberi és tudományos jelentősége vitathatatlan ma is, amikor Rabeya a korának megfelelő állapotban éli a hétévesek gondtalan életét. Rukaya is, noha ő teljes gondozásra és ápolásra szorul”, írta Pataki. Majd a történet szomorú és mára bűnügybe torkolló, sőt vádemelésig jutó fordulatára utalva így folytatta:
nem hittük volna, hogy mély konfliktusok bontakozhatnak ki a teljes egyetértésben dolgozó csapaton belül.
Az orvosi csapat két vezetője Pataki Gergely és Csókay András idegsebész annak ellenére vállalták a kockázatos műtétet, hogy neves nyugati klinikák sorban mondtak nemet a felkérésre, mivel a két kis sziámi ikernek alig volt esélye a túlélésre.
Pataki Gergely, bangladesi tiszteletbeli konzul, a fővárosi Szent János Kórház plasztikai sebészeti ambulanciájának vezetője Csókay Andrással együtt alapította meg a Cselekvés a Kiszolgáltottakért Alapítványt, Pataki doktor volt az alapító Csókay a kuratórium elnöke.
Mint a Válasz online cikkéből kiderült, a történet fontos szereplője Szász János Balázs Béla-díjas filmrendező. Szász kisfia révén kerül a képbe, aki Pataki betege volt, s mivel az alapítvány videósa kiesett, a plasztikai sebész felkérte a játékfilmrendezőt, hogy itthon és később Bangladesben is rögzítse a történteket.
A rendező azt a feltételt támasztotta, hogy a majdan orvosnak készülő kisfia is velük jöhessen úgy, hogy kettőjük repülőgépjegyét ő állja, a munkát pedig kollégáival együtt térítésmentesen végzi el.
Az orvosi stáb azt kérte, csak akkor szülessen bármi a kinti forgatásból, ha a műtét sikerül és a gyerekek életben maradnak. A tragédiát nem kell megörökíteni. Szász Jánossal titoktartási szerződést kötöttek kiutazása előtt.
A két vezető orvos közötti konfliktusok 2019 augusztusától váltak még erőteljesebbé, mert nem tisztázták, ki az alapítvány orvosszakmai vezetője: Csókay vagy Pataki. Pataki úgy gondolta, ő az orvosszakmai vezető. „A műtétsorozat felelőse és vezetője, az Operation Freedom fő-koordinátora dr. Pataki Gergely volt, Csókay András a műtétsorozat felelős idegsebész operátoraként az idegsebészeti szakmáért felelt” – közölte a lappal a 2019 őszén a kuratórium akkor elnöke.
A gyerekek a koponyájuknál, az agyuknál voltak összenőve, vagyis a munka oroszlánrésze az idegsebészeké volt, nem elhallgatva, hogy a sikerhez minden egyes orvos és nővér odaadó munkájára szükség volt – a plasztikai sebészekére is.
A hosszú folyamat során Szász János szorgosan filmezte a jeleneteket. Csapata egyszerre több kamerával dolgozott, ezek között vannak fix és kézi filmfelvevők is, tehát Dakkában ő maga sem tudta még, mit rögzít.
A rendező nem orvosi dokumentációban, hanem dokumentumfilmben gondolkodott, ugyanakkor még 2019 áprilisában vállalta, hogy „korlátlan ideig” a műtéti eljárásról szerzői jogi szabályok alá eső alkotást nem ír, nem publikál, továbbá nem működik közre abban, hogy fotó/ és/vagy újságcikk és vagy szerzői jog alá tartozó alkotás a műtéti eljárással összefüggésben megjelenjen Pataki „dokumentált engedélye nélkül”.
2021 őszén az ikrek szülei kiadtak egy nyilatkozatot, amelyben visszavonják a beleegyezésüket, és minden jogot az alapítványra ruháznak a gyerekek szereplésével kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy mégsem készülhet film a műtétről.
Amikor Áder János köztársasági elnök vendégül látta a missziós csapatot, Szász egy rövid filmes összeállítást vitt neki a műtétről, majd azt kódolva egy videómegosztó portálra is feltette a csapattagok számára, ám azt az alapítvány letiltatta.
Egy évvel a végső szétválasztó műtét után, 2020. augusztus 16-án ismeretlen személy rendőrségi feljelentést tett tiltott adatszerzés bűntettének, információs rendszer vagy adat megsértése bűntettének, valamint kiskorú veszélyeztetése bűntettének gyanújával Szász János és gyereke ellen.
A feljelentést azzal indokolták meg, hogy Szász János gyereke feltett a közösségi oldalára az operáció során készült fotókat, a feljelentő arról tájékoztatta a rendőrséget, hogy 2019 augusztusában a dakkai katonai kórházban a plafonkamera által készített felvételeket „ismeretlen személy jogosulatlanul törölte”. A rendőrség szerint a közösségi oldalra feltett egyik fotó alapján ez az eset a rendezőhöz és a fiához köthető.
A feljelentés alapja volt továbbá az is, hogy Szász a Dakkából való hazatérés után e-mailben a gyerekekről készült fényképeket „tovább küldte illetéktelen harmadik személynek.”
Szászék hónapokig nem szereztek tudomást a feljelentéstől, el voltak foglalva azzal, hogy a Színház és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) akkor épp modellváltás zajlott. Szász 2021 januárjában tiltakozásként felmondott az egyetemen, ahol docensként filmrendezést tanított.
2021. február 5-én pénteken reggel hat órakor hét nyomozó jelent meg házkutatási paranccsal a filmrendező budakeszi otthonánál. Mivel Szász János felesége koronavírusos volt,
a rendőrök fehér szkafanderben léptek be az otthonukba, a szolgálati fegyverüket az anorák külsejére erősítve. A hosszú órákig tartó házkutatást utóbb a Budai Központi Kerülti Bíróság jogszerűnek találta, nem emelt kifogást az ellen sem, hogy a rendőrök a gyerekek szobájába is fegyverrel léptek be. Szász János a történtek miatt bejelentette, hogy családjával elhagyja hazáját.
Csókay doktor azonnal kiállt Szászék mellett. Különösen sérelmesnek találva, hogy az ismeretlen feljelentő a gyereket is megnevezte. Az alapítvány viszont nem értett Csókay véleményével.
Pataki doktor bejelentést tett Csókay ellen a munkáltatójánál, a Honvéd Kórház parancsnokánál, majd 2021 őszén etikai eljárást indított ellene a Magyar Orvosi Kamaránál. Válaszul Csókay is etikai vizsgálatot indíttatott Pataki ellen.
Pataki cáfolta, hogy az általa alapított szervezet állna a Szász János elleni feljelentés mögött.
„Rohadt fájdalmas dolog” – nyilatkozta 2021 szeptemberében Szász János, tudatva, hogy a történtek miatt Amerikába költözik. A Balázs Béla-díjas rendező, egyetemi tanár, érdemes és kiváló művész az indulás előtt egy nappal adott interjút Veiszer Alindának.
„Nem úgy megyek Amerikába, hogy nyitott ajtók várnak, és azon csak át kell menni, hanem egy ismeretlen világba megyek. Sok barátom van, ismerőseim, ők visszavárnak, segítenek, ahol tudnak. De nincsenek szerződéseim, gyakorlatilag munkát keresni megyek”
Távozása okai közül a rendező két dolgot említett: az SZFE-ről való távozását és a rendőrségi házkutatást. Annak is azt a részét, hogy „van egy 8 éves gyerekem, van egy 15 éves gyerekem, és azt a képet, amikor pisztollyal felmennek a két gyerekemhez a hátam mögött megbeszélni, hogy az apádnak hol vannak az eszközei, és azt a képet, amikor a kisebbik fiam az üvegajtó mögött nézi, hogy mi történik a szüleivel, azt én nem felejtem el. És nem is fogom, akarom, tudom megbocsátani”
Ezek után hosszú csend következett, majd csütörtökön robbant az újabb bomba: a Budakörnyéki Járási Ügyészség vádat emelt „három férfi ellen, akik ritka műtéti beavatkozásról készült felvételeket szereztek meg és kezeltek részben jogtalanul”.
A közleményből egyértelmű, hogy a dakkai műtéttel kapcsolatos felvételekről és Szász Jánosékról van szó.
Mint az ügyészség írja, a műtét helyszínéül szolgáló kórház mennyezeti kamerarendszere az egész beavatkozásról folyamatosan készített felvételeket, amelyeket automatikusan egy merevlemezre mentett és 15 napig tárolt. A merevlemez az egyik kórházi helyiség álmennyezete felett volt elhelyezve, és ahhoz csak meghatározott, arra felhatalmazott technikai személyzetnek volt hozzáférési joga.
A vádlottak közül ketten a műtétet követő néhány napon belül kibontották az érintett helyiség álmennyezetét, és a – többek között a műtét felvételét is tartalmazó – merevlemezt kicserélték egy másik adattároló egységre.
Miután mindhárman hazatértek Magyarországra, pár nap múlva egyikük egy közösségi oldalra posztolta a merevlemez kicseréléséről készített fényképfelvételt. A képet azzal kommentálta, hogy ellopták a felvételeket, mert azt a kórház meg akarta tartani.
Szász János ügyvédje az Indexnek pénteken azt mondta, ő is csak a sajtóból értesült a vádemelésről, bár számítottak rá, és felkészültek a perre: „Lehet, hogy szükség lesz jó pár tárgyalásra, de végül a helyére teszi majd az egész történetet és a szereplőit. Szász János tiszta lelkiismerettel áll elébe.”