Itthon

Schiffer András megszólalt arról, jelölhetik-e köztársasági elnöknek

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Az ideiglenes köztársasági elnök jogkörét semmi nem korlátozza, így Kövér László kegyelmi kérvényekről is dönthet, sőt akár vissza is küldheti a svéd NATO-csatlakozásról szóló döntést a parlamentnek – hívta fel a figyelmet Schiffer András.

Hirdetés

A volt országgyűlési képviselő a Hetek podcast adásában beszélt arról, hogy jelenleg Novák Katalin a köztársasági elnök, ugyanis az Országgyűlésnek a lemondástól számított 15 nap áll rendelkezésre arra, hogy esetleg maradásra bírja Novák Katalint, utána kell szavazni a távozásáról.

„A 15. nap pont aznap telik le, amikor a parlament amúgy is rendes üzemmenetben összeül február 26-án. Felteszem, hogy aznap szavazni is fognak az elfogadásról” 

– mondta Schiffer, aki hozzátette, hogy a politikai nyilatkozatok alapján az Országgyűlés nyilvánvalóan el fogja fogadni az elnök lemondását.

„Abban a pillanatban, hogy a levezető elnök kihirdeti az Országgyűlés döntését – aki biztos, hogy nem Kövér László lesz –, nos, abban a pillanatban Kövér László lesz az ideiglenes köztársasági elnök, de ez nem lesz hamarabb, mint február 26-a” – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy sokan felvetették őt is, mint Novák Katalin lehetséges utódját, Schiffer András elmondta, hogy ezt kizártnak tartja. „Nagyon kedves és megható, de ez nyilvánvalóan túl van a realitások tartományán. Valaki a magyar valóságot picit ismeri, hogy ez teljesen abszurd és kizárt, ilyen helyzet nem állhat elő” – mondta.

Schiffer András ugyanakkor megerősítette, hogy a közvetlen elnökválasztást tartaná megfelelő formának, ennek azonban nem látja jelenleg a realitását, ugyanis ehhez alkotmányt kellene módosítani, az alaptörvény azonban egyértelműen kimondja, hogy erre nem lehet népszavazást kiírni. „Megjegyzem, hogy a közvetlen demokrácia intézményei mindig is háttérbe szorultak Magyarországon. Nincs a mindenkori kormánytöbbségnek, illetve a kormányfőnek hatékony ellensúlya a ’89-’90-ben kialakult rendszerben” – tette hozzá a volt politikus.

Ami a köztársasági elnök lemondása után belpolitikai fejleményeket illeti, Magyar Péter fellépését óvatosan értékelné, mivel „a politikai felhang mellett, mögött vélhetően van egy olyan személyes szál is, személyes tragikuma is ennek az egész történetnek, ami nem is biztos, hogy a nyilvánosságra tartozik”. 

Ettől függetlenül úgy látja, hogy a Magyar Péter által említett kérdések és erkölcsi botrányok nagyon régóta válaszokat várnak, és „ha ezek nem lesznek kellően megválaszolva, rendezve, az nagyon sokba kerülhet a miniszterelnöknek is” – állította a volt országgyűlési képviselő.

Ide sorolta a nyilvánosság torzítását, ami szerinte az alfája, omegája mindennek. „Amennyiben torzításmentes nyilvánosság létezik, akkor nyilván a korrupciós lenyúlási manővereknek a kockázata is nagyságrendekkel, ha úgy tetszik exponenciálisan nőne [az elkövetőkre nézve]” – tette hozzá Schiffer. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek