Itthon

Kegyelmi botrány: honnan indult az ügy, ami végül Novák Katalin lemondásához vezetett?

Virág Sára
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Február másodikán jelent meg a hír, miszerint Novák Katalin még tavaly áprilisban kegyelmet adott a bicskei gyermekotthonban történt szexuális bántalmazást eltussolni próbáló volt igazgatóhelyettesnek, K. Endrének. A botrány onnantól kezdve egyre nagyobbá és nagyobbá dagadva uralta a magyar nyilvánosságot: az ellenzék az elnök azonnali lemondását követelte, a kormány több napos hallgatását pedig Orbán Viktor törte…

varga-judit-novak-katalin
Hirdetés

A miniszterelnök egyszer nyilvánult meg eddig az ügyben, amikor csütörtökön bejelentette az alkotmánymódosítást, ezzel egyértelművé téve, hogy Novák Katalin hibát követett el. A köztársasági elnök akkor még részt vett egy diplomáciai úton és elutazott Katarba, a vasárnapig tartó programot azonban szombaton megszakították, a gépe kora délután le is szállt Budapesten. Novák Katalin néhány órával később egy a köztelevízió által közvetített beszédben jelentette be a lemondását, majd Varga Judit is közölte, hogy elhagyja a közéletet. 

A magyar közvélemény egy a Kúriához benyújtott felülvizsgálati kérelem végzéséből értesült arról február másodikán pénteken, hogy Novák Katalin köztársasági elnök tavaly áprilisban kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon igazgató-helyettesének, K. Endrének, akit korábban jogerősen 3 év 4 hónap letöltendő büntetésre ítélt a bíróság. A férfi az ítélet szerint akadályozta a pedofíliával vádolt igazgató ellen indult eljárást és rá akarta venni a gyerekeket, hogy vonják vissza a vallomásukat. De pontosan hogyan és mikor kezdődött az ügy? 

2016-ban ismerhette meg az ügyet az ország 

Az üggyel először Moskovics Judit újságíró kezdett foglalkozni, aki oknyomozó riportban foglalkozott a bicskei gyermekotthonban történt szexuális visszaélésekkel. A riporter 2014-től kezdve dolgozott az ügyön, majd végül 2016-ban készült el az a riport, amit a Házon kívül című műsorban az egész ország láthatott. 

,,Az egyik fiatal öngyilkos lett, a vonat elé ugrott az állomáson. Pár nap múlva a barátja, aki szintén áldozat, besétált a rendőrségre és feljelentést tett az igazgató ellen szexuális zaklatás miatt. Így kezdődött” – így indult az egész ügy Moskovics Judit szerint. Pedig az intézet két alkalmazottja már 2011-ben feljelentette az igazgatót; az eljárás során pedig a gyerekeket is meghallgatták, de mivel sorra visszavonták a vallomásukat, így az ügyet ejtették. Pedig egy, a 2016-os riportban megszólaló fiatal szerint mindenki tudta, hogy mit művel az igazgató. 

,,Nyílt titok volt, hogy János bácsi, az igazgató szereti a fiatal fiúkat” – így fogalmazott a Házon kívülben. 

Az országos nézettséget generáló riport áttörést hozott az ügyben: elindult egy nyomozás, amit aztán vádemelés követett, 2018-ban pedig az igazgatót bűnösnek találták folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak és szexuális visszaélés bűntettében, valamint szexuális erőszak kísérletében. Büntetése 8 év szabadságvesztés és 8 év közügyektől való eltiltás volt. K. Endrét azért ítélték el, mert megpróbálta akadályozni az igazgató ellen indított nyomozást azzal, hogy nyomásgyakorlással megváltoztatja az áldozatok vallomását. 

Az áldozatok egyike öngyilkos lett

A Házon kívül riportjában két áldozat, Julián és Levente vállalták, hogy arccal és névvel nyilatkoznak arról, ami a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon falai között folyt. Ezt azért vállalták, mert egy másik áldozat néhány nappal azelőtt lett öngyilkos – nem tudta feldolgozni a vele történteket. Juliánt Vásárhelyi János igazgató 13 éves korában molesztálta először. Elmesélte, hogy amikor bent volt az igazgató irodájában, ő bezárta az ajtót, és miközben beszélgettek, magához nyúlt, majd odament a fiúhoz, és benyúlt a pólója alá. Julián annyira megijedt, hogy azt sem tudta, hogyan reagáljon. Az igazgató ekkor nemi szervére húzta a 13 éves gyerek kezét.

Az eljárás során arra is fény derült, hogy az igazgató zsarolással és fenyegetőzéssel akarta elérni, hogy az áldozatok visszavonják a vallomásukat; ebben segédkezett K. Endre igazgatóhelyettes. 

Az egyik áldozat 2016-ban jelezte a gyámjának, hogy az igazgató szexuálisan zaklatta őt, aki erre azonnal kivette a gyereket az intézményből. Az igazgató ekkor felkereste az érintett gyerek unokatestvérét, aki szintén az intézmény lakója volt, és meggyőzte arról, hogy ,,szöktesse vissza”. Ez meg is történt, az igazgató pedig ekkor közölte az áldozattal, hogy ha továbbra is együtt akar maradni az unokatestvérével, aki a legközelebbi élő rokona volt, akkor vissza kell vonnia a vallomását. 

K. Endre bűne

Ebben az elnöki kegyelmet kapott K. Endre segédkezett, aki megírta az új vallomást, amiben az állt: „Kitaláltam, hogy közösen kivertük a nemi szervem és hogy ilyet más gyermekkel is csinált már. Igazság az, hogy nem húzta le a nadrágom és nem fogta meg és nem verte ki. Mostanában sokat gáztöltőztem és ez se volt rám túl jó hatással sokszor nem gondolkoztam tőle tisztán.” Ezt a hamis vallomást a saját irodájában, a pedofil igazgató jelenlétében akarta aláíratni az érintett gyerekkel. Kényszerítésért 2019-ben első fokon, majd 2021-ben másodfokon is három év négy hónap börtönre ítélték.

Február elején kitört a botrány

Február másodikán aztán az egész magyar nyilvánosság értesült az elnöki kegyelemről, kitört a botrány. A Sándor-palota akkor egy közleményben reagált minden megkeresésre, amely így hangzott: ,,Novák Katalin elnöksége alatt pedofiloknak nincs és nem is lesz kegyelem. A pedofíliával szemben nincs mentség. Akit pedofília miatt ítéltek el, eddig sem kapott és ezután sem kap elnöki kegyelmet”. A döntés miértjét firtató kérdésekre annyi válasz érkezett, hogy konkrét kegyelmi ügyekben a harminchárom éves hagyományoknak és a jogszabályoknak megfelelően nem tudnak részletes tájékoztatást adni, ezt azonban több jogász is cáfolta. 

Néhány nappal később Novák Katalint egy diplomáciai eseményen kérdezte az ügyről az ATV, az elnök akkor szólalt meg először az ügyben. Azt mondta, az egyik leggusztustalanabb és legsúlyosabb bűncselekménynek tartja a pedofíliát, az ezek elleni szigorúbb fellépésnek pedig mindig is az egyik leghangosabb élharcosa volt. Az ügyben kitört botrányt politikai kampánynak minősítette, ami szerinte rengeteg valótlan állítást tartalmaz, valamint azt is kijelentette, hogy minden kegyelmi döntés megosztó a természeténél fogva. 

Kormánypárti reakciók

A kormánypárt részéről először Kocsis Máté frakcióvezető reagált, elmondta, a kegyelmezési jog attól függetlenül is kizárólag az államfőt illeti meg, hogy “külön-külön egyetértünk-e vele, vagy sem”. Hozzátette, hogy a baloldal és dollármédia folyamatosan támadta a gyermekvédelmi és pedofilellenes intézkedéseket, “szóval most inkább mélyen hallgassanak!” Ugyanezen a napon Orbán Balázs is megszólalt, aki azt mondta, a kormány tiszteletben tartja Novák döntését, de nem zárkózott el attól, hogy legyen párbeszéd az államfői kegyelmek indoklásainak nyilvánosságra hozataláról. Ezzel párhuzamosan egy kormányközeli intézet telefonos közvéleménykutatást végzett, hogy megtudják, az emberek szerint le kell-e mondania Novák Katalinnak. 

Orbán Viktor is megszólalt, eddig először és utoljára

Az ügyben néhány nappal később végül maga Orbán Viktor is megnyilvánult

,,Benyújtottam egy Alkotmánymódosítást, ami lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyerekek sérelmére elkövetett szándékos bűncselkemény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson” 

– jelentette be csütörtökön a miniszterelnök Facebook-oldalán. Mint mondta, a pedofil elkövetők számára nincs kegyelem, ez személyes meggyőződése is, hiszen neki is vannak gyermekei és unokái, és ha valaki hozzájuk érne, ,,ő is ketté akarná hasítani”. ,,Kialakult egy vita, de itt nem jogászkodni kell, hanem tiszta helyzetet teremteni egy világos, egyértelmű döntéssel” – tette hozzá. A javaslat néhány óra múlva meg is jelent, Novák Katalin pedig azt mondta, jó szívvel fogja aláírni. 

Novák Katalin lemondása

Orbán Viktor nyilvános bejelentése után mind többen és többen helyezkedtek egyre nyíltabban szembe a köztársasági elnök döntésével. Kocsis Máté már úgy fogalmazott, valóban jó lenne tudni a kegyelem okát. Az elnök tanácsadójaként működő Gundel Takács Gábor először úgy nyilatkozott, csak a sajtóból halott K. Endre kegyelméről, a véleményét pedig, bár van, nem mondja el. Később mégis azt írta Facebookon, hogy hibásnak tartja Novák Katalin döntését, és bejelentette távozását a tanácsadói testületből. Az ő példáját aztán Lackfi János, Tomán Szabina, Czeizel Barbara is követte, Szörényi Levente pedig nyíltan elhatárolódott az elnöktől. Szombaton aztán már maga Bayer Zsolt is válaszokat követelt egy publicisztikában. 

Az ellenzéki pártok több tüntetést is szerveztek, a Momentum elkordonozta a Sándor-palotát, a pártelnök Donáth Anna pedig úgy fogalmazott: Novák Katalin kegyelme a romlottságnak eddig nem ismert nagyságrendje. A Demokratikus Koalíció “pedofilsimogató” feliratú táblákkal vonult a kormányülés helyszínére tüntetni, levelet írt Ferenc pápának és pedofilellenes törvénycsomagot terjesztett az Országgyűlés elé, az MSZP és a Jobbik pedig beragasztott szájú plüssállatokkal demonstrált. Az MSZP és a DK megfosztási eljárást is indított Novák Katalin ellen. 

A diplomáciai úton lévő Novák Katalin szombaton megszakította az utazását és hazaindult: a gépe kora délután szállt le Budapesten, majd egyenesen a Sándor-palotába tartott. Eközben a Facebook-on megszólalt az állítólagos K. Endre is, azzal a felkiáltással, hogy ,,hallgattassék meg a másik oldal is”. Hosszú levelében leszögezte, hogy semmit sem követett el, amivel vádolták, illetve sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy így meghurcolják a neki kegyelmet adó köztársasági elnököt. Az igazgató-helyettes felesége először közölte, nekik semmi közük ehhez a levélhez, majd egy nappal később azt mondta, mégis a férje írta azt

Szombaton délután aztán Novák Katalin a köztévé által közvetített beszédében jelentette be a lemondását, néhány perccel később pedig Varga Judit is azt írta a közösségi oldalán, hogy visszavonul a közélettől. A köztársasági elnök hétfőn hivatalosan is benyújtotta a lemondását. Az üggyel kapcsolatban azóta Balog Zoltán neve is felmerült, a Direkt36 és a Telex közös cikkben jegyezte, hogy több kormányközeli forrás szerint is Balog kifejezett kérése volt az elnöki kegyelem, sőt, a kegyelem előtt állítólag találkozót is szervezett Novák Katalin és K. Endre felesége között. Balog Zoltán ma állítólag nyilatkozatot is tesz, Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke pedig azt közölte: „a baloldali sajtóban megjelent híresztelés Orbán Viktorral és Balog Zoltánnal kapcsolatban ostobaság, hírlapi kacsa”.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek