Itthon

Egy átlagos nap Magyarországon: Tényi István délelőtt felnyomta Rogán Antalt Orbán Viktornál, délután bejelentést tett a Klubrádió tulajdonosának Novák Katalint lek*rvázó írása miatt

Gavra Gábor
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Lendületben az ország feljelentője.

Rogán Antal
Hirdetés

Tényi Istvánt az atv.hu olvasói is ismerik, és nyilván nem csodálkoznak azon, hogy az ország legismertebb feljelentője lubickol az elmúlt napok eseményei után.

Délelőtt a Blikk számolt be róla, hogy Tényi István közérdekű bejelentésében Rogán Antal kabinetfőnök felmentését kéri a miniszterelnöktől. Szerinte ugyanis nincs helye a közéletben a politikusnak.

„A kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 198. § (1) bekezdése alapján -amennyiben a médiában megjelent információk igaznak bizonyulnak – tegyen javaslatot a köztársasági elnöknek a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter felmentésére” – olvasható Tényi István tanár, magyar közéleti szereplő levelében, amiben a Magyar Péter Partizánnak adott interjújára hivatkozik.

Magyar Péter, a volt igazságügyi miniszter korábbi férje, aki maga is magas állami pozíciókat töltött be, rendkívül súlyos vádakat fogalmazott meg Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter személyével kapcsolatban, amelyek ha igaznak bizonyulnak, Rogán Antalnak nincs helye a közéletben 

– fogalmazott Tényi, aki tájékoztatta a „miniszterelnök urat”, hogy az üggyel kapcsolatban ismeretlen elkövetővel szemben hivatali visszaélés bűntett gyanúja miatt tett bejelentést a Legfőbb Ügyészségen. Továbbá, nemzetbiztonsági kockázat miatt bejelentést tett az Alkotmányvédelmi Hivatalnál is.

Bejelentés a Klubrádió-tulajdonos Novák Katalint és Varga Juditot lek*rvázó írása miatt

Aki azt hitte, hogy Tényi István délutánra megpihenhetett, az nagyon tévedett. A Magyar Nemzet számolt be arról, hogy a Klubrádióban eredetileg K*rvák cseréje címmel megjelent véleménycikk miatt becsületsértés vétség gyanúja miatt bejelentést tesz a legfőbb ügyészségnél ismeretlen elkövető ellen. 

A közérdekű ügyekben tett bejelentéseiről ismert Tényi István indoklása szerint az Alaptörvény 12. cikk első bekezdése alapján a köztársasági elnök személye sérthetetlen. A köztársasági elnök sérthetetlensége alkotmányjogi jogállásából következik, nevezetesen abból, hogy a köztársasági elnök Magyarország államfője, aki kifejezi a nemzet egységét és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett. 

A köztársasági elnök megsértése Magyarország, a magyar nemzet megsértését jelenti. Elengedhetetlen annak a büntetőjogszabálynak a megalkotása, amely a köztársasági elnök személyével szembeni sértő megnyilatkozásokat megfelelően szankcionálja. Úgy gondolom, hogy ettől függetlenül az ilyen magatartások határozott és feltétlen elítélésével nem késlekedhetünk 

– olvasható Tényi István bejelentésében, majd hozzátette nemegyszer hallani az Országgyűlésben patetikus szónoklatokat a köztársaságról, a köztársaság veszélyeztetéséről és a köztársaság védelméről. Ugyanakkor, amikor a köztársaság elnökét éri méltatlan támadás az Országgyűlés néma marad. 

A szóvá tett magatartás az államfő személyén keresztül magát az országot sérti, az ország alkotmányos berendezkedésének, tiszteletben tartásának hiányáról tanúskodik. A köztársasági elnök személyével szembeni sértő megnyilatkozásokat megengedhetetlennek, alkotmányos rendünkkel összeegyeztethetetlennek tartom – tette hozzá a bejelentést tevő Tényi István, megjegyezve, az Alaptörvény a köztársasági elnök személyének sérthetetlenségét nemcsak deklarálja, hanem felelőtlenségének határait is meghatározza. Azonban mivel a bejelentés tárgyává tett cselekmény passzív alanyaként (elkövetési tárgyaként) kizárólag közjogi tisztség betöltésén alapuló mentességet élvező személy jöhet szóba, annak elbírálása a Központi Nyomozó Főügyészség hatáskörébe tartozik. 

Tényi szerint azt is ki kell vizsgálni, hogy a kijelentések kimerítik-e a büntető törvénykönyv 227. paragrafusának második bekezdésének b) pontjába ütköző becsületsértés vétség gyanúját.

Indítványozom, hogy – rágalmazás vétség gyanúja esetén – a Pesti Központi Kerületi Bíróság küldje meg a bejelentést – a magánvád előterjesztésére jogosult személy miatt – a köztársasági elnök, illetve Varga Judit országgyűlési képviselő részére. A vonatkozó rendelkezések alapján az ügy kivizsgálását, szükség esetén nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását kérem. Az ügyben tett intézkedésekről tájékoztatás kérek – zárta az indoklását Tényi István. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek