Hivatalosan is lemondott posztjáról Novák Katalin. Az államfő lemondó nyilatkozata ma jelent meg a parlament honlapján. „Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy köztársasági elnöki megbízatásomról lemondok a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CX. törvény 2. §-a alapján” – olvasható Novák nyilatkozatában, amit február 11-i dátummal nyújtotta be az Országgyűlésnek.
Bár – mint beszámoltunk róla – a köztársasági elnök szombaton élő televíziós nyilatkozatában lemondott, a hivatalos eljáráshoz szükséges volt írásban is benyújtania döntését.
Az ellenzék – amely több elemző, így Török Gábor vagy Hack Péter véleménye szerint eddig jól reagált a kegyelmi botrányra –, több nyomon halad tovább:
• Követelik, hogy a kormányoldal adjon magyarázatot, kinek a nyomására adott kegyelmet a bicskei igazgatóhelyettesnek Novák Katalin és ellenjegezte azt Varga Judit;
• Ki legyen, és milyen módon válasszák meg Novák utódját az államfői székbe;
• Magyarázatot várnak, illetve a hatósághoz fordulnak Varga Judit korábbi férje, Magyar Péter napokban tett állításai kapcsán.
Demokratikus Koalíció
Barkóczi Balázs, a DK országgyűlési képviselője „Ki adott utasítást Novák Katalinnak és Varga Juditnak a pedofilsegítő szabadon engedésére?” címmel tartott sajtótájékoztatót hétfő délben.
„A pedofilbotrány legfontosabb kérdésére továbbra sem kapott választ az ország: ki utasította Novák Katalint és Varga Juditot arra, hogy adjanak kegyelmet egy pedofilsegítőnek?
Ki volt az, akinek Novák Katalin és Varga Judit elhitték, hogy meg tudja védeni őket a következményektől és akinek a szavával nem mertek szembe menni, amikor meghozták ezt az erkölcsileg és politikailag is vállalhatatlan döntést?” – tette fel a kérdést Barkóczi Balázs képviselő.
Az új államfő megválasztásával kapcsolatban Dobrev Klára szombaton az ATV-ben azt mondta: nem neveznek meg saját jelöltet, a legfontosabb kérdés, hogy ne a kormánypárt, hanem közvetlenül az emberek választhassák meg a köztársasági elnököt, ezért aláírásgyűjtést indítottak. „Magyarország három legutóbbi köztársasági elnökéről is Orbán Viktor döntött. Kettő még a hivatali ideje lejárta előtt megbukott, a harmadik pedig csak súlytalan aláírógépként működött”, közölte a DK.
Momentum
Donáth Anna a Gulyáságyú Médiának azt mondta, Novák és Varga lemondása egy politikai aktus volt, őket valójában lemondatták. A valódi felelősségvállalás az volna, ha Orbán Viktor például elnézést kérne a bicskei gyermekotthonban bántalmazott gyerekekről.
Donáth emellett Balog Zoltán református püspöktől követel magyarázatot a kegyelembotrány hátteréről, miután vasárnap a Direkt36 azt írta: ő biztathatta Novák Katalint arra, írja alá a kérelmet.
A folytatással kapcsolatban Donáth kijelentette, a Momentum is közvetlen államfőválasztást szeretne. Arra a kérdésre, hogy ők kit jelölnének, azt mondta, vannak nevek a fejében, de nem akar senkit megnevezni. Aztán mégis mondott három olyan személyt, akik korábban már szóba kerültek mint lehetséges államfő-jelölt:
Iványi Gábor, Majtényi László és Róna Péter.
Ők, és már hiteles személyek is őszintén tudnák képviselni a nemzet egységét, de a „probléma azzal van, hogy ez a rendszer telibe tojja az emberek véleményét” – fogalmazott a politikus.
Mi Hazánk
A Mi Hazánk Csath Magdolna professzort, közgazdászt, egyetemi tanárt jelöli új köztársasági elnöknek. „Csath Magdolna személyével egy pártok felett álló, életpályájával már bizonyított köztársasági elnöke lenne Magyarországnak, ezért bízunk abban, hogy professzor asszony jelölését más pártok is támogatni fogják” – mondta az X-en posztolt videójában Toroczkai László.
A párt emellett vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi Magyar Péter – Varga Judit korábbi férje – vasárnapi interjúja nyomán. Dúró Dóra alelnök azt mondta, vizsgálnák Rogán Antal érintettségét a végrehajtó-botrányban, azt, hogy visszaél-e a titkosszolgálat irányításával, azokat személyes, illetve pártcéljaira törvénytelenül használja-e, valamint azt is, hogy a kormányzati kommunikáció működtetése során milyen mértékű túlárazásokat eszközölnek.
Jobbik
Rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi a közvetlen köztársaságielnök-választás bevezetése érdekében a Jobbik–Konzervatívok – jelentette be Brenner Koloman, a párt főpolgármester-jelöltje vasárnap egy budapesti sajtótájékoztatón.
MSZP
A Magyar Szocialista Párt az elmúlt napok eseményei miatt Alaptörvény-módosítást is kezdeményezett, valamint a jelenleg is zajló aláírásgyűjtő kampányt kiegészíti a közvetlen elnökválasztás támogatásával is.
Az MSZP szerint Novák Katalin kegyelmi botránya, valamint a korábbi Schmitt-ügy is megmutatta, hogy „a kormány érdekeit kiszolgáló személyek” nem tölthetik be a nemzet egységét megtestesítő köztársasági elnöki posztot.
Az MSZP parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, hogy a konkrét ügy feltárása mellett az elnöki kegyelem miniszteri előkészítése és ellenjegyzési gyakorlata is felülvizsgálásra kerüljön. „Meg kell vizsgálni Orbán Viktor miniszterelnök felelősségét is, hiszen ő helyezte pozíciójába mind Varga Juditot, mind Novák Katalint, az alkotmánymódosítás pedig nem elegendő, a gyermekvédelmi rendszer egésze felülvizsgálatra szorul”, közölte a párt.
Második Reformkor
Vona Gábor pártja, a Második Reformkor elnöksége hétfőn bejelentette, hogy feljelentést tesznek Magyar Péter interjúja kapcsán. Azt írták: „mérlegelve a napvilágot látott információkat, a Diákhitel Központ volt ügyvezetőjének állításai alapján – melyek szerint túlárazott szerződések, majd a szerződések alapján teljesítési igazolások aláírására kapott utasítást – a mai napon hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja miatt feljelentést teszünk, egyben az Integritás Hatósághoz fordulunk”, közölte a párt.