A Telex felidézte, hogy a jogszabályok szerint Novák Katalinnak a döntését az Országgyűlésnek írásban is jeleznie kell, majd a megbízatása csak azután szűnik meg hivatalosan is, ha azt a parlament elfogadja. Mint írták, a törvény szerint az Országgyűlés 15 napon belül kérheti a köztársasági elnököt, hogy az elhatározását fontolja meg. De amennyiben Novák a döntését fenntartja az írásbeli nyilatkozatával, akkor a parlament azt köteles elfogadni.
A kérdés jelenleg nem az, hogy elfogadják-e Novák távozását, hanem az, hogy mikor és ennyire sürgős valójában a kormánypártnak az új államfő megválasztása. A lap felhívta a figyelmet arra is, hogy
Országgyűlés tavaszi ülésszaka a tervek szerint csak két hét múlva, február 26-án kezdődik. Előtte pár nappal, február 21-22-én lesz a Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióülése
Ugyanakkor a kormánypárt képviselők könnyen meg tudnál sürgetni Novák Katalin távozását, amennyiben a jövő hétre összehívnak egy rendkívüli parlamenti ülést.
Kiderült továbbá az is, hogy ehhez a képviselők legalább ötödének (azaz 40 képviselőnek) az aláírása szükséges. Hozzátették, Kövér Lászlónak ilyenkor lehetőleg a javasolt, de legkésőbb az azt követő nyolc napon belüli időpontra kell összehívnia az Országgyűlést.
A Telex felhívta a figyelmet, hogy a rendkívüli ülést akár az ellenzéki képviselők is kezdeményezhetnék, viszont nem érnének el semmit, ha a kormánypárt képviselők nem mennek el az ülésre.
Az új köztársasági elnököt a megbízatása megszűnésétől számított 30 napon belül választja meg a parlament. Az államfőválasztást Kövér László, az Országgyűlés elnöke tűzi ki és az új államfő a választás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon, azaz várhatóan március második felében lép hivatalba.
Egészen addig a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit az Országgyűlés elnöke, Kövér László gyakorolja.
Mindez nem lesz újdonság Kövér László számára, aki 2012-ben bő egy hónapig már ellátta ezeket a feladatokat, miután Schmitt Pál a plágiumbotránya miatt beadta a lemondását.
Az atv.hu arról is beszámolt, hogy alaptörvény-módosítást kezdeményez három ellenzéki párt is annak érdekében, hogy a jövőben az Országgyűlés helyett a választópolgárok dönthessenek a köztársasági elnök személyéről. Arról is írtunk, hogy az elemzők szerint kik lehetnek a legesélyesebbek az államfői pozícióra.