Itthon

Elemzők Novák lemondásáról – Kövér vagy Szalay-Bobrovniczky esélyes? Legyen-e közvetlen államfőválasztás?

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Hack Péter szerint Novák Katalin nem tudta megmagyarázni a kegyelmi döntését, ami súlyos tehertétel volt azon az oldalon. Novák Katalin a kegyelmi döntéssel “nyitott egy interpretációs folyosót, ami morális és politikai kárt okozott a közösségének” - nyilatkozta Kiszelly Zoltán. Magyar György szerint az államfő lemondása után megnyílhat a közvetlen elnökválasztás előtt a lehetőség. Deák Dániel…

Hirdetés

“A Novák Katalin által jegyzett kegyelmi döntés egy olyan üggyé vált, ami a politikai napirend élére került, és az egész magyar társadalomban indulatokat keltett, a felháborodás pedig a táboron, pártokon átívelt, elért a bizonytalanokig” – nyilatkozta Kiszelly Zoltán, amikor Novák Katalin lemondásáról kérdeztük.

A Századvég politikai elemzési igazgatója szerint Novák Katalin megtehette volna, hogy megindokolja a döntését, a kegyelmi döntés indokait a nyilvánosság elé tárja, és ezzel morálisan alátámasztja a kegyelmi kérvény aláírását. “Ez a hajó a hét közepén elment” – fogalmazott.

Arra a kérdésünkre, hogy miért nem indokolta meg Novák Katalin a kegyelmi döntését, és a lemondásának a bejelentésekor sem tette meg ezt, az elemző azzal válaszolt: “az indoklással csak elhúzódott volna az ügy, az eset részleteinek felhánytorgatása pedig további sebeket okozott volna”.

Arra, hogy Orbán Viktor valóban elküldte-e Novák Katalinnak a selyemzsinórt, amikor bejelentette az alkotmánymódosítást csütörtök délután, Kiszelly Zoltán azt mondta: a miniszterelnök bejelentése világossá tette, hogy a kormány és a Fidesz gyermekvédelmi politikájában nincs változás, még ha a kegyelmi döntés azt is sugallhatta. A miniszterelnök meghúzta a vörös vonalat, és üzent országnak-világnak: “A pedofiloknak nincs kegyelem!”

Orbán Viktor a bejelentésével azt is világossá tette: aki olyan interpretációs lehetőséget nyit, ami kételyeket ébreszt e téren, az a jobboldali politikai közösségnek okoz kárt. Az olyan politikai helyzet ugyanis elfogadhatatlan, amelyben megkérdőjeleződik a kormány legmesszebbmenő elkötelezettsége a pedofília és a gender ideológia elleni küzdelemben, ahol a zéró tolerancia az érvényes – jelentette ki az elemző.

“Novak Katalin hibázott, mert a kegyelmi döntése azt sugallta, hogy “mást mondanak, és mást csinálnak”. Ebből keletkezett a botrány. Mert miközben a kormány olyan messzire elment a gyermekvédelmi törvénnyel, hogy még a brüsszeli pénzeket is kockáztatja, Novák Katalin a kegyelmi döntéssel nyitott egy interpretációs folyosót, ami morális és politikai kárt okozott a közösségének” 

– így látja a elnöki kegyelmi döntés következményeit Kiszelly Zoltán.

Az, hogy Orbán Viktor a nyilvánosság elé lépett és bejelentette az alkotmánymódosítást, azzal a kormány a hagyományos családmodellre épülő gyermekvédelem melletti még erősebb elkötelezettségét demonstrálja – tette hozzá.

A miniszterelnök, aki a kormánypárt elnöke is egyben, megóvta a nagyobb kártól azt a közösséget, aminek Novák Katalin és Varga Judit is a karrierjét köszönheti, aki szintén mindenről lemondott, és a közéletből is távozik – értékelte a lemondásokat az elemző.

Mivel elfogyott Novák Katalin körül a levegő – sorra mondtak le a tanácsadói is – meg kellett szakítania katari hivatalos látogatását, hiszen a botrány nem ült el, és be kellett jelentenie a lemondását – mondta Kiszelly Zoltán, aki szerint azzal, hogy lemondott, azt a kárt, amit a politikai közösségének okozott, enyhítette. Nyilván azért lépett olyan gyorsan, mert ha tovább húzódik az ügy, annál rosszabb neki, de az ország megítélésének és az áldozatoknak is – tette hozzá Kiszelly Zoltán.

“Elindul az elnök-jelöltek castingja”

Az elemző hangsúlyozta: a kormányoldal ezzel lezártnak tekinti a kérdést, és ha az ellenzék is megszavazza az Alkotmánymódosítást, azzal, és az új elnök megválasztásával új fejezet nyílik. “Elindul a kormánypárti és ellenzéki elnökjelöltek castingja” – tette hozzá.

Kérdésünkre, hogy Kövér László lehet-e az új elnök vagy esetleg Szalay-Bobrovniczky Kristóf, ők adott esetben mit szimbolizálnának, ki tudnák-e fejezni a nemzet egységét, az elemző azzal válaszolt: a Fidesz-KDNP közösségében számos alkalmas női és férfi politikus található, aki alkalmas erre a feladatra. Az új elnöknek biztosan lesz új elnöki témája, mint korábban a sport népszerűsítése, a vizek védelme, vagy a családok témája.

Hűnek maradni a közösség értékeihez

Arra pedig, hogy mi lehet Novák Katalin kegyelmi ügyének és lemondásának a tanulsága a kormányzat, Orbán Viktorék számára, különösen, hogy két választás is jön, Kiszelly Zoltán azt válaszolta: 

“hűnek kell maradni a közösség értékeihez és mindig az erkölcsi iránytűnket kell követni”.

Hack Péter: Novák Katalin nem tudta megmagyarázni a kegyelmi döntést

Hack Péter közvetlenül Novák Katalin lemondása után nyilatkozott tegnap a Hit Rádió Világóra műsorában. Az ELTE Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszékének vezetője kifejtette: két lehetőség volt Novák Katalin előtt, az egyik, hogy megmagyarázza a közvélemény számára érthető módon, hogy miért adott kegyelmet, elmondja a kegyelmi döntésének az indokait, “erre lett volna több napja, még ma is megtehette volna, de ezt nem tette meg”. A másik alkotmányos lehetőséggel élt, hogy lemond a megbízatásáról, és ezzel megnyitja az utat az ügy rendezésére.

Hack Péter kiemelte, hogy Novák Katalint politikai felelősség közjogi értelemben nem terhelte – ez az ügyben eljáró igazságügyminiszteré -, de ha nem tudta elmagyarázni a kegyelmi döntését, akkor az volt a legjobb, ha lemond.

Az, hogy Novák Katalin nem tudta a nyilvánosság előtt megmagyarázni a kegyelmi ügyet, “nem tudjuk miért”, súlyos tehertétel volt azon az oldalon, amelyik őt megválasztotta, és amelynek bizalmából az elnöki pozícióba került  – értékelte a történteket.

“Az ellenzék jól ismerte fel, hogy képmutatással lehet vádolni a kormánypártokat”

Az ellenzék pedig jól ismerte fel azt Hack Péter szerint, hogy képmutatással lehet vádolni a kormánypártokat, hiszen a politikai programjuk központi eleme a család-, a gyermekvédelem.  És az Novák Katalin nimbusza is az volt, hogy már miniszterként is a családnak a gyermekvédelemnek szentelte az életét, és ezt elnökként is fontos ügynek tartotta. Nyilvánvaló, hogy ha közben egy gyerekekkel szembeni szexuális visszaélési ügyben elítélt személynek kegyelmet ad, akkor ez a kép torzul, és úgy tűnik, mintha képmutató lenne a család- és gyermekvédelem – mutatott rá.

“Novák Katalin láthatóan nem tudta megmagyarázni miért adott kegyelmet, akkor az egyetlen lehetséges magyarázat, hogy lemond. Az az indok, amit elmondott, hogy megingott a bizalom, és nem akar teher lenni, ezt az egyetlen utat hagyta a számára nyitva” 

– mondta a lemondásáról Hack Péter.

A miniszterelnök reakciója a selyemzsinór volt

Orbán Viktor reakciójáról, hogy a miniszterelnök alkotmánymódosítást nyújtott be – miszerint pedofiloknak nem adható kegyelem – megpecsételte Novák Katalin sorsát, azzal reagált: ezzel egyetért, “az alkotmánymódosítás bejelentése egy selyemzsinór volt”. A Fidesz-frakció egy méltatlansági eljárásban minden bizonnyal nem lett volna partnere az ellenzéknek – mondta.

Az alkotmánymódosítást Hack Péter “jogilag elég abszurdnak” tartja, mert elnöki kegyelem azoknak adható, akik a törvény szerint jogosan elítélés alatt állnak, vagy folyik ellenük az eljárás. “De mégis van a bíróság, a törvény által nem értékelt olyan körülmény, ami miatt az ítéletet nem kell velük végrehajtani. Magyarországon is van olyan, hogy emberölésért elítélt személy kegyelmet kapott” – emlékeztetett, nemzetközi példákat is említve.

Mint kifejtette, ez az alkotmánymódosítás kérdéseket vet fel, “mert helyes, hogy az elnök nem ad kegyelmet pedofil elkövetőknek, de felvetődik a kérdés, hogy más bűnözőknek miért adhat”. A miniszterelnök elmondta, amit nagyon sokan éreznek, hogyha valaki a gyermekükhöz nyúl, azt feldarabolnák, de sokan ugyanezt éreznék, ha a szüleihez, nagyszüleihez nyúlnának, vagy a feleségükhöz. “Alkotmányba foglalni, hogy ki nem kaphat kegyelmet, az nagyon nehéz, terroristáknak adható-e kegyelem” például – vetette fel.

“Egy Facebook komment oldalra kezd hasonlítani…”

De mint Hack Péter kifejtette, van egy másik jogi probléma is, nem teljesen világos, mit értünk a magyar jogban azalatt, hogy gyermekek sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény, mivel ebbe a vagyon elleni bűncselekmény is beletartozik, de más példákat is sorolt.

“Kárt nem biztos, hogy okoz”, de mint fogalmazott, “az nem szerencsés, hogy az Alaptörvény egy Facebook komment oldalra kezd hasonlítani”, “ha van valamilyen pillanatnyi ügy, akkor arra az Alaptörvényen keresztül reagálnak. Ez alááshatja az Alaptörvény tekintélyét”

– jelentette ki Hack Péter.

Magyar György: Novák Katalin beszéde emberi, őszinte, hiteles volt

Magyar György szintén a Világórában tegnap Novák Katalin lemondásáról azt mondta: benne volt a levegőben a lemondás Novák Katalin lelkiismeretén múlott. “Igazi államfőként járt el, viseli a következményét a rossz döntésnek, én ezt tisztességes dolognak tartom, hogy megtette a lemondását” – fogalmazott, hozzátéve: így tud legkevesebbet ártani “kedvenc kormánypártjának”. Mind a ketten, ő és Varga Judit is államfői, illetve politikusi nyilatkozatot tett, ez a nyílt szembenézés a legjobb megoldás volt – jelentette ki, hozzátéve: nyilván konzultáltak a miniszterelnökkel is.

Ez a lemondás néhány hét, hónap múlva úgy hat, mintha meg sem történt volna. Ha nem mondanak le, akkor “súlyos szégyenfolt” maradt volna a kormánypártokon, két fontos választás is lesz, negatívan befolyásolta volna egy elhúzódó válság a választási eredményeket – mondta Magyar György.

Novák Katalin beszédét, a bocsánatkérést úgy értékelte: a beszéd emberi és méltányolható volt. Nem volt könnyű helyzetben, a lemondó beszédben az őszinteség megjelent, hiteles volt Novák Katalin lemondása, a lépése helyes volt.

“Lesz majd másik köztársasági elnök és nyilván figyelni fog, hogyan gyakorolja majd a kegyelmi jogot” – mondta Magyar György, aki a miniszterelnök által bejelentett alkotmánymódosítást hibásnak, pótcselekvésnek tartja.

“Híve vagyok a közvetlen elnökválasztásnak”

Magyar György azt hangoztatta, hogy a közvetlen elnökválasztás híve, ezt támogatja, ilyen alkotmánymódosító előterjesztés kell.

Nem a kegyelmi jogot kell szűkíteni szerinte, hanem követlenül olyan elnököt választani, “akiben az emberek megbíznak, aki kifejezi a nemzet egységét”.

“Nem egy pártnak kell alkotmányt alkotnia, az elnökválasztást rá kell bízni a társadalomra” – mondja Magyar György.

Ha már hibázott a volt igazságügyminiszter és a köztársasági elnök a kegyelmi kérvénnyel, és le is mondtak, “az ország első számú közjogi méltóságát hadd válasszák már meg az emberek, hiszen ez róluk szól”

– fogalmazott.

Deák Dániel a “egyszerre szomorú és büszke”

“Ritkán kavarognak ilyen érzelmek egyszerre az emberben, de most egyszerre vagyok szomorú és büszke a tegnapi események miatt” – írja a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Facebook-oldalán.

“Szomorú vagyok, mert két hazájáért elkötelezetten dolgozó, rendkívül népszerű politikust veszített a nemzeti oldal. De egyben büszke is vagyok, ugyanis ismét megmutatkozott: a jobboldal egy értékközösség, ahol van felelősségvállalás, van a hibáknak következménye” – írja.

Aztán arról értekezik: lehet, most sokan azt gondolják, hogy győzött a baloldal, hiszen lemondott Novák Katalin és Varga Judit.

“De nem! Valójában a baloldal veszített. A Fidesz politikai sikerének egyik fontos titka ugyanis az, hogy nemcsak beszél az értékekről, hanem azoknak megfelelően politizál!”

Ha pedig valaki hibázik, akkor azt követően van felelősségvállalás, és ha kell, lemondás is – zárja a posztját.

Deák Dániel tegnap Novák Katalin és Varga Judit lemondása után azt írta a Facebook oldalán: azzal hogy bocsánatot kértek és lemondtak, “felelősségteljes döntést hoztak”.

Deák Dániel meglátása szerint ezt nem “az ellenzék és a gyenge pénteki tüntetésük miatt tették, hanem mert a nemzeti oldal közössége az egyetlen értékalapú politikai közösség ma Magyarországon. Ha valaki hibázik vagy szembemegy az alapértékekkel, akkor annak igenis vállalnia kell a felelősséget”.

A gyermekvédelem ügye, illetve a pedofilok és a hozzájuk kapcsolódó bűnözők elleni zéró tolerancia márpedig egy fontos alapértéke a nemzeti oldalnak – írta.

Aztán rátért a baloldal ostorozására, felemlegetve, hogy “a baloldalon a felelősségvállalásra sosem láttunk példát. Elég csak a 2006-os brutális rendőrterrorra gondolni”.

Mind a mai napig egy olyan személy a baloldal vezetője, aki nem vállalta a felelősséget a tetteiért. Még csak bocsánatot sem kért – utalt Gyurcsány Ferencre.

Deák Dániel szerint a Fidesz politikai sikerének az a titka, hogy “a Fidesz nemcsak beszél az értékekről, hanem azoknak megfelelően politizál! Ha pedig valaki hibázik, akkor azt követően van felelősségvállalás, és ha kell, lemondás is”.

Azt is kifejti: az ellenzék “ebből az ügyből is politikai hasznot akar húzni, hirtelen nekik is nagyon fontos lett a gyermekvédelem”.

“De míg a nemzeti oldal mindent megtesz a gyermekek védelméért, az államfő és Varga Judit pedig nagyon helyesen vállalták a felelősséget és lemondtak. Eközben a baloldal a genderpropagandát támogatja, a gyermekvédelmi intézkedéseket pedig nem szavazta meg a parlamentben” – posztolta a Facebook-oldalán. Szerinte nem szabad elfelejteni, hogy “a jobboldalon mindennek megvan a következménye”. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek