Mint ismert, Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének, aki pedofil ügyek eltussolásában vett részt, erre kényszerítette az ügy áldozatait. A köztársasági elnök kedden az ATV kérdésére szólalt meg először az ügyről. Azt mondta: undorodik a pedofíliától, az egyik leggusztustalanabb, legsúlyosabb bűncselekménynek tartja. Mint fogalmazott, elnöksége alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is. Hozzátette: az elmúlt napokban egy olyan politikai kampánynak vagyunk tanúja, ami rengeteg valótlan állítást tartalmaz.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön jelentette be, miszerint „pedofil elkövetők számára nincs kegyelem”. A videónyilatkozatában azt mondta az államfő óriási vihart kiváltó kegyelmi döntését övező vita kapcsán: a kormány nevében benyújtott egy alkotmánymódosítást, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson”.
Civilek és pártok is tüntetnek
Mint megírtuk, demonstrációt hirdetett péntekre az Országos Közös Akarat (OKA) nevű civil esernyőszervezet az úgynevezett kegyelmi botrányban.
A részvevők délután négy órakor a Belügyminisztérium épülete előtt gyülekeztek.
Az OKA előzetesen öt pontban foglalta össze követeléseiket:
„Novák Katalin és Varga Judit takarodjon a közéletből”.
„Folytassák a nyomozást és a szakmai vizsgálatot”.
„Vonják vissza a kitüntetést”.
„Kárenyhítést és bocsánatot”.
„Teljes finanszírozási és működési felülvizsgálatot”.
Horgas Péter főszervező elmondta: az OKA közel 30 civil szervezetet képvisel, köztük a három legjelentősebb diákszervezettel – ADOM diákmozgalom, Egységes Diákfront, Fridays For Future – így diákok is jelen lesznek a pénteki eseményen.
A tüntetés a BM-nél kezdődött két beszéddel, az egyiket egy diák, a másikat egy tanár-pszichológus tartja. Ezt követően a tömeg elindult a Sándor-palotához, hogy csatlakozzanak a Momentum által meghirdetett tüntetéshez.
Horgas Péter elmondta: számukra a kegyelmi ügy nem pártpolitikai, hanem gyermekvédelmi kérdés, de az első lépés, az alap, a politikai felelősség megállapítása. Ezért követeik Novák Katalin és Varga Judit távozását.
A Momentum által szervezett tüntetéshez pedig azért csatlakoztak, mert úgy vélik, „pártszimpátiától függetlenül mindenkivel együtt lehet működni, aki az emberi méltóságért kíván fellépni, kivéve a nácikat. Fideszesek is jöhetnek”, tette hozzá Horgas Péter.
A főszervező szerint a következő lépés, „a legfontosabb”, hogy a pártpolitikai mezőből kiemeljék a témát, és a gyermekek biztonsága kerüljön fókuszba.
Az Index tudósítása szerint a Belügyminisztérium előtt egy kisméretű színpadot is felállítottak a szervezők. Az MSZP-s zászlók többségben vannak, de a PDSZ zászlaját is látták már, ahogy az aHangét is. A hangulat békés, szól a zene.
Fél öt körül megérkeztek a helyszínre a Demokratikus Koalíció tüntetői is, több zászlóval, a csoport élén Varju László, Arató Gergely és Vadai Ágnes országgyűlési képviselőkkel. Pár százan voltak akkor a helyszínen, a tömegben Kálmán Olga, szintén DK-s politikus is felbukkant.
„A bicskei gyermekotthon legyen a végállomása ennek a morális ámokfutásnak” – kezdte a beszédek sorát Simkó Edit, aki úgy látja, Novák Katalin a legfőbb közjogi szerepet közjogi méltatlansággá degradálta. A pedagógus Orbán Viktor felelősségét is hangsúlyozta.
Kiss Gergő, az Egységes Diákfront tagja többek között arról beszélt, hogy „a Pintér-palota előtt állunk, Sanyi bácsinak és a nyomozóknak is van még dolga” ebben az ügyben. Kiss Gergő szerint az államnak bocsánatot kell kérnie és legalább kárenyhítést nyújtania. Az Egységes Diákfront tagja „Viktor bácsit” ,valamint a „kegyelmes asszonyokat, Kati nénit és Judit nénit” is emlegette, hangsúlyozva: Novák Katalinnak és Varga Juditnak is mennie kell.
Öt óra körül a tüntetők elindultak a Lánchídon keresztül a Sándor-palotához.
A menet hat óra körül érkezett meg, a Sándor-palota előtt először Orosz Anna, a Momentum képviselője szólalt fel. Azt mondta: ez pártok feletti ügy, ezért a civil felszólalók miatt is azt kérte, hogy engedjék lejjebb a pártzászlókat. Szerinte Novák Katalin kegyelmével „az igazságos világba vetett hitünket rengette meg. Azt az alapigazságot kérdőjelezte meg, hogy gyerekeket nem bántunk.”
A következő felszólaló, Pető Attila – akit gyermekként szexuálisan zaklatott egy pap – arra kérte a tüntetőket, hogy emeljék magasba telefonjukat és otthon mondjanak el egy imát azért az áldozatért, aki öngyilkos lett. Arra kérte Novák Katalint és Varga Juditot, hogy minimum kérjenek bocsánatot, majd felolvasta az egyik áldozat levelét.
Ésik Sándor, a Diétás Magyar Múzsa nevű közösségi profil alapítója többek között kifejtette, őt nem árulták el a szülei, a bicskei gyermekotthon lakóit viszont elárulta a magyar állam. Antoni Rita arról beszélt, hogy nincs más olyan bűncselekmény, amelyet olyan egyöntetű elítélés övezne, mint a gyermekek elleni szexuális bűncselekmény, a kegyelmi döntés pedig „szembeköpi az áldozatokat és minden jóérzésű állampolgárt”.
Donáth Anna, a Momentum elnöke azzal kezdte beszédét, hogy politikusként és anyaként is itt van. Kijelentette: „Novák Katalin mondjon le!”, emellett magyarázatot is kért a köztársasági elnöktől. Az EP-képviselő édesanyaként üzente Novák Katalinnak, hogy válaszoljon a sok kérdőjelre, mert a szótlanság most emberileg, társadalmilag, politikailag sokkal többet árt.
Orosz Anna Donáth Anna beszéde után bejelentette, hogy a tüntetés hivatalos része véget ért. Ezután füstbombákat emeltek a magasba többen is, majd plüssfigurákat dobtak a Sándor-palota elé.