Itthon

Schiffer Novák Katalin kegyelmi ügyéről: „Ordító a kormány hallgatása”

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Schiffer András ügyvéd szerencsésnek tartaná, ha nyilvános lenne az elnöki kegyelmi ügyeknek az indoklása, és szerinte árulkodó, hogy már hat nap eltelt, és a kormány meg sem szólalt - noha a felelősség az ellenjegyzéssel az övék.

Hirdetés

Módosítást kér az ellenzék, hogy legyen transzparens a köztársasági elnöki kegyelmek indoklása. 

Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott az ATV Start című műsorában, hogy van az államfői intézménynek és a kegyelmi jogkörnek egy konzervatív felfogása, amelyik tiltakozik az ilyen felvetések ellen, hiszen középkori hagyományként az uralkodó kegyelmi jogköre diszkrecionális, és ezzel nem fér össze semmilyen indoklás. Hozzátette, hogy ő ezzel ma már nem ért egyet.

Mint ismert, Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének, aki pedofil ügyek eltussolásában vett részt, erre kényszerítette az ügy áldozatait. A köztársasági elnök kedden az ATV kérdésére szólalt meg először az ügyről. Azt mondta: undorodik a pedofíliától, az egyik leggusztustalanabb, legsúlyosabb bűncselekménynek tartja. Mint fogalmazott, elnöksége alatt nem volt és nem is lesz kegyelem a pedofiloknak, ez így volt ebben az esetben is. Hozzátette: az elmúlt napokban egy olyan politikai kampánynak vagyunk tanúja, ami rengeteg valótlan állítást tartalmaz. 

 

Bármelyik kegyelmi ügyből lehet botrány  

Jelenleg egy parlamentáris demokráciában a regulatív hatalom, ami a köztársasági elnök, egy komoly értékközvetítő funkcióval is bír, a kegyelmi jogkör nem egy negyedik fellebviteli fórum. A konzervatív felfogás képviselői pontosan ezért tiltakoznak az indoklás ellen, hiszen rendre olyan ügyek kerülnek elbírálásra, amikben mindig jogerősen elítéltek valakit. Az igazságot – ahogy a nevében is benne van – az igazságszolgáltatás szolgáltatja. Mindegyik kegyelmi ügyből lehet botrány, mert mindegyik mögött valami szörnyű tett van – mondta. Viszont az államfő valamiféle olyan személyes, vagy egyéb igazságossági szempontot emel be, amikor mérlegel, amit a bírói fórumok nem vehetnek figyelembe, vagy legalábbis nagyon perifériálisan vizsgálhatják – fejtette ki Schiffer András.

Szerinte ma akkor tölti be a köztársasági elnök a funkcióját, ha van indoklási kötelezettsége, már csak azért is, mert egyébként még a zárt eljárások végén is nyilvánosan hirdetik ki az ítéleteket. “Személyes adatok védelmével nem lehet takarózni” – fűzte hozzá. Szerencsésnek tartaná, ha az elnök minden esetben, összefoglaló jelleggel közölné a megadott kegyelmek érveit. A transzparencia pont az elnöki intézményt kímélné meg.

 

Áll a bál, a kormány hallgat 

Schiffer András azt is mondta, hogy azt a következtetést érdemes levonni az ügyből, hogy “körülbelül hatodik napja áll a bál, és Magyarország kormánya nem szólalt meg”. A magyar alkotmányos rendszerben az ellenjegyzéssel a felelősséget a kormány vállalja – magyarázta. Érteni véli a Sándor-palota felfogását, hogy hallgat, bár hozzáfűzte, hogy sem Áder János, sem Mádl Ferenc nem hallgattak érzékeny ügyekben. Az ügyvéd hozzátette, hogy a Budaházy-ügyben is hiányolta a Sándor-palota indoklását, már csak a politikailag frekventált jellege miatt is. 

„De ami ordító, az a kormánynak a hallgatása. Az igazságügyi miniszter ellenjegyzésével a kormány átvállalja a felelősséget az elnök döntéseinél, ez így van a személyi döntéseknél is” – fejtette ki az ügyvéd. Ez a felelősség politikai értelemben mindenképp eljut Orbán Viktor miniszterelnökig, mert kizártnak tartja, hogy egy ilyen ügyben – ahol, bár nem a kegyelmezett követett el pedofil cselekményt, de maga az ügy pedofil-ügy -, Varga Judit igazságügyminiszter az ellenjegyzési jog egyáltalán felterjesztése előtt ne konzultált volna legalább Rogán Antallal. Tehát a politikai felelősség ott van a kormányon – húzta alá.
 

“Nem véletlen, hogy a kormány hallgat és slamasztikában hagyja a Sándor-palotát, amelyik a saját szerepfelfogása miatt védtelen ebben a helyzetben” – mondta el Schiffer András.  


Az ellenzék által felvetett módosítások másik iránya, hogy bizonyos bűncselekményeket kivegyen a kegyelmi jog gyakorlása alól, például a 18 éven aluliak sérelmére elkövetett nemi élet szabadsága, nemi erkölcs elleni bűncselekményeket, gyermekpornográfiával kapcsolatos bűncselekményeket. Schiffer szerint ez a felvetés teljesen tarthatatlan. 

Amit az állam büntetni rendel, az a kor felfogása szerint valamennyi elítélendő, gyalázatos cselekmény, azért rendeli büntetni az állam. Vagy a kegyelmi jogkört kellene megszüntetni – amivel ő nem értene egyet -, de ha elkezdünk “szemezgetni”, a vége az lesz, hogy kiürítik, feleslegessé teszik, tehát mégis csak meg kellene szüntetni ezt az intézményt – fejtette ki az álláspontját.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek