„Elkezdte simogatni a hátamat, meg ilyeneket és elkezdtem húzódni, hogy én ezt nem szeretném, meg hagyjuk, meg minden, ő meg viszont, hogy mondjam… erőszakoskodott. Erőltette azt, amit én nem akartam”
– így emlékezett vissza a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik áldozata 2017-ben az RTL Házon kívül stábjának. Mint kiderült, az intézmény igazgatója éveken keresztül több gyereket zaklatott. Bűntársa a helyettese volt. A férfi tudott az igazgató tettéről és hamis vallomásokkal akarta rábírni a gyerekeket, hogy vonják vissza a feljelentéseket. A bíróság 3 év 4 hónap börtönre ítélte. Novák Katalin köztársasági elnök azonban tavaly áprilisban kegyelemben részesítette.
Herczog Mária gyermekvédelmi szakértő szerint a dolognak a különös pikantériája, hogy a pápalátogatáshoz kötődik a kegyelem, „miközben a katolikus egyház végre elkezdett küzdeni a saját berkein belül azokkal az elhallgatásokkal és titkokkal, amelyek a papi pedofíliát, illetve az egyházon belül történt szexuális abúzust illeti”.
Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke pedig azt hangsúlyozta az ATV Híradónak, hogy „Novák Katalin döntése a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól is mentesíti a férfit. És ez még nem minden”.
„Foglalkozástól való eltiltás alól is mentesítette, ami azt jelenti, hogy jogilag ő, miután kijött a börtönből, tulajdonképpen elhelyezkedhetne a gyerekvédelemben vagy olyan állásban, ahol gyermekkel foglalkozik. Nem tudjuk, hogy ez megtörtént vagy nem történt meg, de jogi akadálya a mentesítések miatt nincs”.
Donáth Anna Facebook-oldalán förtelmes döntésnek nevezte lépést. Bejegyzésében azt írta: „Ez a döntés azt mutatja, hogy se lelkiismeret, se elemi jóérzés, se tisztesség nincs a köztársasági elnökben”. Majd hozzátette: „Novák Katalinnak le kellene mondania. Ilyet egy elnök, egy anya nem tehet”.
„Az elnöki kegyelem folyamata egy kérelemmel kezdődik, amelyet az elítélt vagy annak a hozzátartozója ír a köztársasági elnöknek” – ezt már Horváth Lóránt ügyvéd mondta az ATV Híradójának. Hozzátette, „megadja a személyes adatait, megadja az ügynek a számát, megadja a célját a kérelemnek és ezt egy indokolással látja el, benyújtja az ügyészséghez, vagy az eljáró bírósághoz, és ezek továbbítani fogják az igazságügyi miniszternek, az igazságügyi miniszter pedig felterjeszti a köztársasági elnök részére”.
Levélben kerestük a szaktárcát, hogy megtudjuk, mi az oka annak, hogy a felmentés iránti kérelmet elutasítás helyett továbbították a köztársasági elnök felé. Adásunkig azonban nem kaptunk választ.