A statisztikák szerint évente 70 ezer új daganatos megbetegedés van hazánkban és 32 ezerre tehető azok száma, akik életüket vesztik a betegség miatt. A Magyar Rákellenes Liga elnöke szerint világszerte évente 20 millió megbetegedést regisztrálnak, a betegek körülbelül fele épül csak fel a rákból.
,,A legfontosabb okok, amik miatt a daganatos betegségek kialakulnak, az az alkohol, a dohányzás és a túlzott testsúly, illetve a környezeti ártalmak. Na most a környezeti ártalmak ellen nyilván társadalmi szinten tudunk tenni. Az első háromban viszont azt gondolom, hogy az egyén szintjén is tudunk tenni”
– fogalmazott Híradónknak Rozványi Balázs. Hazánk az EU-ban az élen szerepel mind a megbetegedések, mind a halálozások arányát tekintve. A tüdőrák, a vastagbélrák, az emlőrák és a prosztatarák a leggyakrabban előforduló daganatos betegség típusok. ,,Minden ötödik férfi és minden hatodik nő élete során valószínűleg találkozik a daganatos betegséggel. És hogy 15 százaléka valószínűsége annak, hogy egy daganatos betegséget valakinek az élete folyamán még egyszer egy másik daganatos betegség is megtalál” – tette hozzá Rozványi, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Fontos a korai felismerés, hiszen a túlélési esélyt növeli, ha időben megkezdik a kezeléseket.
Azonban a népegészségügyi szűréseken alacsony a részvételi arány hazánkban. A Híradónknak nyilatkozó szakember szerint az orvoshiány miatt pedig egyre súlyosabb probléma a kivizsgálások elérhetősége. ,,A diagnosztikai vizsgálatokra gyakran elég hosszú időt kell várni. Még a legegyszerűbb vizsgálatra is, tehát sokszor az ultrahangra is csak hónapokkal vagy hetekkel később adnak időpontot. Ez a daganatos betegségek megállapításában komoly probléma” – magyarázta Pusztai Erzsébet egészségügyi szakértő.
Komoly kihívást jelent a rákkal küzdő betegek és családjaik számára a feldolgozás és a gyógyulást követő visszailleszkedés is a hétköznapokba. A Híradónknak korábban nyilatkozó édesanya is kiemelte, mennyire fontos a támogató közösség. Több szervezet is foglalkozik a rákbetegek támogatásával. A Magyar Rákellenes Liga például országszerte 80 olyan klubot működtet, ahol az egészséges életmódot és a lelki egészséget támogató programokon vehetnek részt a gyógyultak, sorstársi közösségben.