Itthon

Hivatalos: Nem vesz részt a Fidesz a svéd NATO-tagságról szóló parlamenti ülésen

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Most már biztos: nem vesz részt a Fidesz-,  és a KDNP frakció sem a rendkívüli parlamenti ülésen, melyen Svédország NATO-csatlakozásáról döntenének. A Fidesz-frakció az atv.hu kérdésére megerősítette: a zárószavazással megvárják a két miniszterelnök találkozóját. 

Hirdetés

Hivatalos: nem vesznek részt a kormánypártok képviselői az ellenzék által kezdeményezett, és Kövér László házelnök által február 5-re összehívott rendkívüli parlamenti ülésen, melyen a fő napirendi pont a svéd NATO-csatlakozás ratifikálása. 

Azt, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői nem vesznek részt az Országgyűlés rendkívüli ülésén, a Fidesz-frakció sajtóosztálya erősítette meg az atv.hunak, hozzátéve: a zárószavazással megvárjuk a két miniszterelnök találkozóját.

Ezt a feltételt már korábban is jelezte munkatársunk kérdésére a Fidesz-frakció. Ha viszont a kormánypárti honatyák távol maradnak, a parlament nem lesz határozatképes, s így a napirend előtti felszólalások után nem fogják tudni elfogadni az ülés napirendjét – amit már ma ki is küldtek a sajtónak is. 

Az ülés kezdete 13 órára van kitűzve, és még a napirendi pontok között szerepel a méltóságteljes életvégi döntésekről szóló javaslat vitája és az akkuüzemekkel kapcsolatos törvénymódosítás. 

Előzménye

Azt már megírtuk, hogy az ATV kérdésére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta nem lát indokoltnak rendkívüli ülést, a külgazdasági és külügyminiszter szerint a február 26-án kezdődő rendes ülésen is elegendő a ratifikálás, ha a kormánypárti frakciók úgy döntenek.

De ma a Kormányinfón tegnap munkatársunk kérdésére Gulyás Gergely szavaiból is az derült ki: bizalomerősítő svéd döntésre van szükség, a ratifikálás előtt Ulf Kristersson svéd miniszterelnök jöjjön Budapestre.

Brüsszelben nem volt miniszterelnöki egyeztetés a svéd NATO-csatlakozás magyar megszavazásáról, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az EU-csúcsra érkezve kijelentette: „ezen a találkozón nem lesz semmilyen tárgyalás a NATO-ról” – mondta az EU-csúcsra utalva a hvg.hu szerint.

Amerikaiak is sürgetik

A Reuters szerint amerikai törvényhozók mindkét párt részéről arra szólították fel a magyar miniszterelnököt, hogy az Országgyűlés haladéktanul iktassa törvénybe Svédország felvételét az Észak-atlanti Szövetség Szervezetébe írja a hvg.hu. A Szenátus NATO-megfigyelő csoportjának republikánus társelnöke, valamint egy demokrata honatya egyaránt sürgette, hogy a Fidesz-kormány sürgősen módosítsa a hozzáállását.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek